www.poznanspozakamery.pl
facebook.com/poznanspozakamery

Wybory parlamentarne 2019 na Poznań Spoza Kamery

Najważniejsze informacje o komitetach i kandydatach w wyborach do Sejmu i Senatu w Poznaniu i okolicach

WYNIKI WYBORÓW DO SEJMU

WYNIKI WYBORÓW DO SENATU

Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Zdaniem wielu będą to najważniejsze polskie wybory od 1989 r. Po czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości Polacy zdecydują w głosowaniu, czy u władzy dalej chcą partii Jarosława Kaczyńskiego, czy jednak zmiany i rządów obecnej opozycji.

W całym kraju wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. W okręgu poznańskim (Poznań plus powiat poznański) - 10 posłów i dwóch senatorów. Do Senatu wybieramy w tzw. jednomandatowych okręgach wyborczych, dlatego osobne głosowanie będzie na kandydatów na senatora z Poznania, a osobne - na kandydatów na senatora z powiatu poznańskiego.

Do wyborów parlamentarnych zgłosiło się pięć ogólnopolskich komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w większości okręgów w całym kraju:


Polskie Stronnictwo Ludowe
Partia ludowców, z tradycjami sięgającymi początków XX w., tradycyjnie kierująca ofertę przede wszystkim dla mieszkańców wsi i mniejszych miast. Tym razem idzie do wyborów w szerszym składzie - pod nieformalnym szyldem Koalicji Polskiej z udziałem Kukiz'15 i Unii Europejskich Demokratów.

Prawo i Sprawiedliwość
Partia rządząca od jesieni 2015 r. Jej prezesem jest Jarosław Kaczyński. Stawia na silne, państwo, w którym władza ma wpływ na działanie m.in. prokuratury, sądów oraz mediów publicznych. Mocno akcentuje pomoc dla uboższych rodzin. Światopoglądowo - prawicowa i konserwatywna. Do wyborów, podobnie jak przed czterema laty, idzie jako Zjednoczona Prawica z Solidarną Polską i Porozumieniem Jarosława Gowina.

Sojusz Lewicy Demokratycznej - Lewica
Koalicja kilku lewicowych partii: SLD, Wiosny Biedronia i Lewicy Razem. Do wyborów formalnie idzie pod szyldem SLD - jednak w kampanii posługuje się nazwą Lewica. Postuluje m.in. rozdział państwa od Kościoła, złagodzenie przepisów antyaborcyjnych, podnosi też sprawy związane z prawami pracowników, bezpieczeństwem socjalnym i budową mieszkań.

Konfederacja Wolność i Niepodległość
Porozumienie mocno prawicowych ugrupowań i środowisk. Najważniejsze wartości to dla nich silne, niepodległe polskie państwo, wolność w wymiarze gospodarczym oraz religia. Konfederacja postuluje m.in. likwidację lub obniżenie wielu podatków. Sprzeciwia się ostro lewicowym postulatom takim jak liberalizacja aborcji czy dodatkowe prawa dla mniejszości seksualnych. Chce też zmian w sposobie prowadzenia polskiej polityki zagranicznej.

Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
Koalicja skupiająca najliczniejszą część obecnej opozycji. Jej liderem jest Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej, największej z partii skupionych w tym sojuszu. Koalicja ostro krytykuje cztery lata rządów PiS, zapowiada m.in. naprawę naruszeń konstytucji i niezależności sądów, a także niezależność mediów publicznych. Chce jednak pozostawić część programów socjalnych wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę.

 

Najnowsze wywiady z kandydatami do Sejmu i Senatu z Poznania i okolic

KOALICJA OBYWATELSKA
Franciszek Sterczewski: Nie idę do Sejmu po to, by reprezentować Grzegorza Schetynę [TVN24]
Stwierdziłem, że żarty się skończyły. To ostatnia chwila, żeby się zjednoczyć i powstrzymać te wszystkie złe rzeczy, które być może nam grożą - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Franciszek Sterczewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

 

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Więcej mandatów dla PiS w Poznaniu? [RADIO POZNAŃ]
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk komentował na antenie Radia Poznań najnowsze wyniki sondaży przedwyborczych.

 

KOALICJA OBYWATELSKA
Adam Szłapka: Mam poczucie, że bardzo konkurencyjna lista zwiększa jej siłę [RADIO POZNAŃ]
- Ja mam poczucie, że bardzo konkurencyjna lista zwiększa siłę tej listy i bardzo mnie cieszy to, że w zasadzie wszyscy kandydaci pracują - mówi Adam Szłapka, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej, w Radiu Poznań.

 

POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
Wojciech Jankowiak: Start w wyborach traktuję w kategoriach służby na rzecz formacji [RADIO POZNAŃ]
Gościem "Kluczowego Tematu" był Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak - jedynka na poznańskiej liście PSL-u.

 

KOALICJA OBYWATELSKA
Marcin Bosacki, kandydat do Senatu: Celem polityki jest ułatwianie życia ludziom [GAZETA WYBORCZA]
- Na 10 osób, którym próbuję dać ulotkę, siedem bierze, a z tych siedmiu jeden chce porozmawiać. I to niekoniecznie są nasi wyborcy, często to ludzie niezdecydowani - mówi Marcin Bosacki, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu w Poznaniu.

 

KOALICJA OBYWATELSKA
Szymon Ziółkowski: Hejt to dla niektórych pożywka i sens życia w polityce [RADIO POZNAŃ]
Poseł Szymon Ziółkowski w rozmowie z Radiem Poznań odniósł się do informacji, że za zorganizowanym internetowym hejtem wymierzonym w przeciwników politycznych stoją ludzie powiązani z Platformą Obywatelską. - Ja się z tym nie identyfikuję – przyznaje.

 

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Jarosław Pucek: Chcę realizować politykę ponad obecnymi podziałami partyjnymi [RADIO POZNAŃ]
Kandydat PiS do Senatu w powiecie poznańskim Jarosław Pucek był gościem rozmowy Radia Poznań.

 

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk [TVP POZNAŃ]
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych i kandydatem PiS do Sejmu, w TVP Poznań.

 

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Jadwiga Emilewicz: Będą pieniądze z budżetu państwa na budowę szpitala klinicznego w Poznaniu [RADIO POZNAŃ]
Minister Przedsiębiorczości i Technologii deklarowała dziś w Radiu Poznań, że zabezpieczenie pieniądze na ten cel to kwestia dni. Jak mówiła to pierwszy element realizacji jej wyborczych obietnic dla stolicy Wielkopolski.

 

LEWICA
Katarzyna Ueberhan: W Kościele widzę grzech nienawiści [GAZETA WYBORCZA]
- Słowa bp. Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" utwierdzają mnie tylko w przekonaniu o konieczności świeckiego państwa, wyraźnego rozdziału państwa i Kościoła. Obarczanie przez niektórych duchownych winą nieletnich ofiar molestowania seksualnego jest czystym złem - mówi Katarzyna Ueberhan z Wiosny, liderka listy lewicy w Poznaniu.

 

» zobacz wszystkie wywiady z poznańskimi kandydatami do Sejmu i Senatu

Najnowsze wpisy na Poznań Spoza Kamery o wyborach parlamentarnych 2019