www.poznanspozakamery.pl
facebook.com/poznanspozakamery

Wybory 2018. Kandydaci na prezydenta Poznania

Najważniejsze informacje o wszystkich kandydatach na prezydenta Poznania w wyborach 2018

Prezydent Jacek Jaśkowiak walczy o drugą kadencję ze wsparciem PO i Nowoczesnej. Kandydat PiS Tadeusz Zysk chciałby w Poznaniu powtórzyć ogólnopolski sukces partii Jarosława Kaczyńskiego z 2015 r. Do prezydenckiego wyścigu stanęli też Jarosław Pucek, Tomasz Lewandowski, Dorota Bonk-Hammermeister, Przemysław Hinc i Wojciech Bratkowski.

WYNIKI WYBORÓW NA PREZYDENTA POZNANIA

KANDYDACI NA PREZYDENTA POZNANIA


Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta)
Szefowa stowarzyszenia Prawo do Miasta. Przewodnicząca rady osiedla Wilda. Z zawodu księgowa, absolwentka filozofii na UAM, jedna z założycielek Wildeckiej Inicjatywy Lokalnej WILdzianie. Kandyduje na prezydenta jako kandydatka całej koalicji ruchów miejskich.

Wojciech Bratkowski (Poznań od Nowa)
Kandydat na prezydenta Poznania ze społecznego komitetu Poznań od Nowa. Przewodniczący zarządu rady osiedla Strzeszyn. Jeden z założycieli ruchu My-Poznaniacy. Z wykształcenia inżynier, absolwent Politechniki Poznańskiej, obecnie prowadzi własne gospodarstwo rolne.

Przemysław Hinc (Kukiz'15')
Kandydat ruchu Kukiz’15 na prezydenta Poznania. Pracuje jako doradca podatkowy. Jest też mediatorem sądowym w sprawach karnych. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Warszawie. Jest członkiem Demokracji Bezpośredniej. Startował w wyborach do Sejmu w 2015 r.

Jacek Jaśkowiak (Koalicja Obywatelska)
Prezydent Poznania od 2014 r. Wcześniej – w wyborach 2010 – startował w wyborach na prezydenta jako kandydat stowarzyszenia My-Poznaniacy. Latem 2013 r. zapisał się do Platformy Obywatelskiej. Tym razem walczy o reelekcję jako wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, czyli PO i Nowoczesnej.

Tomasz Lewandowski (Lewica)
Zastępca prezydenta Poznania od 2016 r. Poprzednio, w latach 2006-2016, zasiadał w radzie miasta. Jeszcze jako przewodniczący poznańskiego SLD wszedł w koalicję z Jackiem Jaśkowiakiem i PO. Kandydował na prezydenta Poznania już w 2014 r., kiedy zajął czwarte miejsce, uzyskując 16,6 proc. głosów.

Jarosław Pucek (Dobro Miasta)
Z zawodu radca prawny. Szef Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w latach 2009-2015. Kandyduje na prezydenta jako kandydat niezależny z własnego komitetu Dobro Miasta, ale z silnym poparciem Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego, związanego z byłym prezydentem Ryszardem Grobelnym.

Tadeusz Zysk (Prawo i Sprawiedliwość)
Przedsiębiorca i właściciel wydawnictwa Zysk i S-ka. Kandyduje z poparciem PiS, sympatyzuje z partią Jarosława Kaczyńskiego, choć do niej nie należy. Jesienią 2015 r. bez powodzenia startował z list PiS do Sejmu.