Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Jak żyć? "Rondo Kaponiera", najsłynniejszy poznański serial, został dzisiaj zdjęty z anteny

#Poznań #rondo Kaponiera #Pestka #Ryszard Grobelny #Jacek Jaśkowiak #Kazimierz Skałecki #Euro 2012

SEWERYN LIPOŃSKI
22 października 2016

Podobno najwierniejsi fani Kaponiery nerwowo przeglądali dziś od rana program telewizyjny, sprawdzając, czy ich ulubiona produkcja nie przeniosła się przypadkiem do TVP Seriale, Fox Comedy lub innego tego typu kanału.

Nic z tego! Władze Poznania pod osłoną nocy otworzyły podziemny przystanek Pestki i tym samym zdjęły słynny już w całym kraju serial „Rondo Kaponiera” z anteny. Kolejnych odcinków nie ma i nie będzie.

Trzeba więc szukać nowej rozrywki, co może być o tyle trudne, że „Rondo Kaponiera” pojawiło się na antenie w bardzo zamierzchłych czasach. Przez lata zgromadziło rzeszę wiernych miłośników.

Przypomnijmy, korzystając z tej niezapomnianej chwili, najsłynniejsze odcinki serialu...

Rondo Kaponiera, serial historyczno-komediowy z elementami dramatu, Polska 2010-2016, reż. R. Grobelny, J. Jaśkowiak, wyk. M. Kruszyński, K. Skałecki, P. Śledziejowski.

Prolog
Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami...

Konetabl Platini na zamku w Akwizgranie ogłasza rycerzom, że kolejny Turniej odbędzie się w Polsce. Król Ryszard – kiedy tylko wieść dociera do Poznania – fetuje tę decyzję z setkami mieszkańców na placu w centrum miasta.Odc. 1
Król Ryszard przedstawia plan przygotowań do Turnieju. Wszystko ma być na czas. Także wielka przebudowa Szlaku Roosevelta z jego kluczowym miejscem – Kaponierą.

Odc. 679
Król Ryszard w wyborach nie daje szans Pretendentowi Grzegorzowi. Zaraz potem ogłasza, że Kaponiera jednak nie będzie cała zrobiona na Turniej. (Kronikarze jednego z pism pisali o tym już przed II turą, ale Król Ryszard tego pisma nie lubi, więc to się nie liczy).

Odc. 811
Dwór wybiera Polskich i Hiszpańskich Rzemieślników, żeby zrobili Kaponierę. W całym Poznaniu ulga. Bo w Warszawie wybrali Chińskich Rzemieślników i teraz na Szlaku A2 mają to, co mają.

Odc. 945
Rusza przebudowa Szlaku Roosevelta. Powozy w całym Poznaniu stoją w gigantycznych korkach, ludzie nie chcą wsiadać nawet do żadnej Karety MPK, bo te nie przyjeżdżają na czas. Pachnie rewolucją...

Odc. 1061
Do Turnieju pozostały dwa tygodnie, a Szlak Roosevelta wciąż cały w rozkopach. Mimo to Hetman Kruszyński zapowiada, że już zaraz, za chwilę, przejadą tamtędy Karety MPK. Przesłuchujący się temu Kronikarze z niedowierzaniem kręcą głowami.

Odc. 1070
Hetman Kruszyński z zadowoleniem obserwuje Karety i inne powozy jeżdżące szlakiem Roosevelta. W niektórych siedzą przybysze z odległych krain, takich jak Italia, Bałkany czy Królestwo Irlandii. A więc udało się zdążyć na czas.

Odc. 1072
Palatyn Kayser wita przybyszów na placu w centrum miasta. Rozpoczyna się Turniej. W Karczmie Sheraton przy Kaponierze, podobnie jak na Rynku, leją się hektolitry piwa i innych trunków.Odc. 1089
I już po Turnieju. Zwyciężyła Hiszpańska Inkwizycja. Tymczasem Hetman Kruszyński dowiaduje się, że są kłopoty z Przeprawą Uniwersytecką. Trzeba będzie ją zburzyć i zbudować na nowo. Jednak na fali euforii po Turnieju mało kto zwraca na to uwagę.

Odc. 1102
Rzemieślnicy powracają na Kaponierę. Zamykają też dalszą część Szlaku Roosevelta. Karety MPK muszą jeździć objazdami i znowu nikt nie chce do nich wsiadać.

Odc. 1144
Przez miasto przetacza się dyskusja o opłatach za Karety MPK. Król Ryszard chce podnieść ceny. Lud zbiera podpisy, by tego nie robić, ale szlachta z sejmiku staje w tej sprawie po stronie Króla. Pasażerów wciąż ubywa.

Odc. 1159
Polscy Rzemieślnicy, którzy przebudowują Kaponierę i Szlak Roosevelta, zastają pusty kufer. Całą budowę przejmują teraz Hiszpańscy Rzemieślnicy.

Budowniczy Kazimierz zapewnia wszystkich, że Kaponiera będzie gotowa na czas.

Odc. 1307
Rzemieślnicy zamykają przejście podziemne pod Kaponierą. Tymczasem lud kpi, że już żadna Kareta MPK nie jeździ po swojej normalnej trasie.

Odc. 1323
Król Ryszard przyznaje, że przebudowa Kaponiery, Szlaku Roosevelta i Przeprawy Uniwersyteckiej będzie kosztować już nie 150, nie 209, tylko jakieś 335 mln złotych. Podskarbi Barbara łapie się za głowę.

Budowniczy Kazimierz uspokaja, że nawet jeśli jest drożej, to przynajmniej wszystko w terminie i na czas.

Odc. 1358
Cud! Karety MPK znowu mogą jeździć przez Kaponierę!

Odc. 1543
Zbliża się kolejna wolna elekcja. Niemal wszyscy Pretendenci wytykają problemy z Kaponierą. Jednak Król Ryszard i tak jest murowanym faworytem.

Odc. 1571
Szok i niedowierzanie. Pretendent Jacek, którego jeszcze chwilę temu mało kto w Poznaniu kojarzył, pokonuje Króla Ryszarda i sam zasiada na tronie. W powyborczej euforii prosi o insygnia - w tym złoty łańcuch.

Odc. 1596
Król Jacek w pierwszych dniach kompletnie nie ogarnia. Kaponiera nadal rozkopana, Szlak Roosevelta nieskończony, w końcu Król dowiaduje się, że na budowę trzeba dorzucić kolejne 13 mln zł z miejskiego skarbca.

Odc. 1603
Były palatyn Kayser, zdegradowany do roli posła, na sejmiku wypytuje, czy problemy z Kaponierą można było jakoś przewidzieć. Wzbudza tym gromki śmiech na sali obrad.

Odc. 1609
Król Jacek przyznaje, że nie wie, jaki jest realny termin oddania Kaponiery. Budowniczy Kazimierz uspokaja Króla i Kronikarzy, że Kaponiera już za chwilę, już na pewno będzie gotowa.

Odc. 1610
Jednak okazuje się, że nie będzie. Budowniczy Kazimierz przestaje być głównym budowniczym miasta.

Odc. 1667
Budownicza Katarzyna, która przychodzi na jego miejsce, wcale nie jest lepsza. Przez trzy miesiące nie potrafi nawet spisać, co obecnie dzieje się na Kaponierze.Odc. 1670
Budowniczą Katarzynę zastępuje Budowniczy Paweł. Wcześniej zdążył zasłynąć jako Inkwizytor m.in. prowadząc bezlitośnie polowania na Króla Ryszarda i Hetmana Kruszyńskiego polowania na czarownice. Budowniczy Paweł na dzień dobry oznajmia, że termin oddania Kaponiery jest nieaktualny.

Odc. 1683
Z Kaponiery znika szyld z nieaktualną datą oddania Kaponiery. Dwór królewski w specjalnym komunikacie dla Kronikarzy wyjaśnia, że szyld zasłaniał widoczność woźnicom Karet MPK.

Odc. 1856
W Paryżu, Carcassonne i Wolnym Mieście Marsylii toczy się kolejny Turniej. Konetabl Platini – pozbawiony w międzyczasie stanowiska - kwiczy ze śmiechu, kiedy przybywa do niego posłaniec z wieścią, że w Poznaniu wciąż nie uporali się z Kaponierą.

Odc. 1880
Były Król Ryszard mówi jednemu z Kronikarzy, że Kaponiera nigdy nie miała być na poprzedni Turniej. I że coś się komuś najwyraźniej pomyliło. Budowniczy Kazimierz przysłuchuje się temu i żwawo potakuje głową.

Odc. 1902
Hiszpańscy Rzemieślnicy dali radę. Miasto wpuszcza ludzi na Kaponierę. Król Jacek nie chce przecinać wstęgi. Na królewskim dworzec mówi się szeptem, że już prędzej wolałby przeciąć wstęgę na otwarcie Targowiska Posnania.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Krążą pogłoski, że o wykupieniu praw do serialu z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem rozmawia już firma Netflix. Ponoć „Rondo Kaponiera” miałoby stanowić świetną alternatywę dla widzów znużonych już nieco kolejnymi sezonami „House of Cards”.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: