Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Tej gali niestraszny koronawirus ani zakaz zgromadzeń. Rozdajemy Poznańskie Oscary 2020 dla polityków!

#Poznań #Poznańskie Oscary #Amerykańska Akademia Filmowa #film #kino #Oscary #Hollywood

SEWERYN LIPOŃSKI
25 kwietnia 2020

Już po raz trzeci mam przyjemność rozdać Poznańskie Oscary naszym lokalnym politykom za ich najlepsze wyczyny z ostatnich miesięcy, popisowe role dorównujące Emmie Stone w "La La Land", czy wreszcie scenariusze, jakich nie powstydziłby się sam Quentin Tarantino.

Dotąd statuetki zdobywały takie tuzy, jak Jacek Jaśkowiak, Tadeusz Zysk, czy Ryszard Grobelny. Ale zdarzali się też sensacyjni zdobywcy - np. przed rokiem Oscara za film przygodowy zgarnął Włodzimierz Nowak ze swoją znakomitą produkcją "Poszukiwacze zaginionych podpisów".

Z kolei w innej kategorii - za najlepszy thriller - triumfował wówczas były miejski radny Tomasz Lipiński. Żartował potem, że teraz ma już na koncie Oscara, a np. taki Tom Cruise - nie ma.

ZOBACZ CEREMONIE POZNAŃSKICH OSCARÓW Z POPRZEDNICH LAT:

Poznańskie Oscary 2018. Jacek Jaśkowiak i Tadeusz Zysk triumfują... ale i Włodzimierz Nowak zgarnął statuetkę!
Poznańskie Oscary 2015. Prezydent Jacek Jaśkowiak, Ryszard Grobelny i inni - nagrodzeni!

Tym razem przesunąłem datę tej uroczystej gali. Zamiar był taki, by zamiast rozdawać Poznańskie Oscary tuż przed sylwestrem, wręczyć je w lutym - krótko po tej prawdziwej uroczystości w Hollywood.

Jak widzicie po dacie - nie za bardzo to wyszło. Najpierw było dużo pracy, później dało o sobie znać moje wrodzone lenistwo było jeszcze więcej pracy, aż w końcu przyplątał się ten paskudny koronawirus i wszystko skomplikował.

Jednak gala Poznańskich Oscarów i tak się odbędzie. Jej przeprowadzenie jak zwykle w wirtualnej formie na szczęście ułatwia sprawę - nie trzeba wręczać statuetek w jednorazowych rękawiczkach ani ubierać laureatów w kombinezony ochronne.

A trochę śmiechu i dystansu do siebie, jak myślę, szczególnie w obecnej sytuacji wszystkim nam się przyda.

Przesunięcie gali Poznańskich Oscarów spowodowało, że pod lupę wziąłem niemal półtora roku, bo już od stycznia 2019 r. do kwietnia 2020 r. Znakomitych produkcji w tym czasie nie brakowało.

Zatem... kto z poznańskich polityków będzie jak Bong Joon-ho i jego "Parasite"? Kto będzie wielkim przegranym jak "Joker", a kto narobi szumu niczym "Boże Ciało", choć na koniec i tak będzie musiał obejść się smakiem?

Siadajcie w fotelach, jeśli chcecie - to weźcie popcorn, zaczynamy ceremonię rozdania Poznańskich Oscarów 2020.



AND THE OSCAR GOES TO...

( - Tylko sprawdźcie, czy to na pewno ta koperta! - woła zza sceny Faye Dunaway)

"Gdzie jest Joanna?" by Jadwiga Emilewicz
Jeszcze nigdy dotąd najważniejszy Poznański Oscar nie został wręczony za parodię. To tak, jakby nagrodzić "Kosmiczne jaja" za bekę z "Gwiezdnych wojen" (choć akurat w tym przypadku pierwowzór w reżyserii Joanny Jaśkowiak zupełnie się do nich nie umywał)... A jednak!



POZOSTALI NOMINOWANI

"Nie sądzę" by Leszek Miller
Ta krótka, ale trzymająca w napięciu produkcja byłaby murowanym faworytem w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany", gdyby tylko taka kategoria Poznańskich Oscarów istniała. Tak czy inaczej - ostatnia scena miażdży.



"Nazywam się Franek" by Franciszek Sterczewski
Jeśli film wypuszczony przez reżysera, który wylądował na szarym końcu listy i wydawał się spisany na straty, robi furorę notując ponad 300 tys. wyświetleń... To musi być po prostu bardzo dobrym filmem.





To kategoria, w której autorzy filmów pozwalają nam przenieść się do bliżej nieokreślonej przyszłości. Dziś ich pomysły wydają się trudne do wyobrażenia. Ale za 50 czy 100 lat... kto wie...

AND THE OSCAR GOES TO...

"Mapa inwestycji" by Zbigniew Hoffmann [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Symboliczne oderwanie władzy od rzeczywistości. Wysokiej rangi urzędnicy - w tym główny bohater nazywany Wojewodą - zaczynają żyć w wyimaginowanym futurystycznym świecie, w którym tysiące kierowców jeżdżą już drogą S5 do Wrocławia, a na dworcu Poznań Główny nastąpiła przebudowa głównego gmachu.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Pęknięcia w betonie" by Sylwia Spurek, Robert Biedroń [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Dwoje przyjaciół na dobre i na złe żegna się z życiem wśród zastanych układów. I zaczyna nowe - w mitycznej Brukseli - gdzie wszyscy zaczynają z czystą kartą. Tak im się przynajmniej wydaje. Przebudzenie i zderzenie z rzeczywistością jest wyjątkowo brutalne.

"Przyszły koalicjant" by Katarzyna Ueberhan, Wojciech Jankowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Jedna z oryginalniejszych zeszłorocznych produkcji. Dwoje ludzi z kompletnie różnych środowisk ucina sobie dłuższą pogawędkę o tym, jak wspólnymi siłami przejąć władzę, dochodzą nawet do przyszłego podziału stanowisk w rządzie. Tak nierealne, że aż śmieszne.



W całym tym politycznym szumie nie można tak do końca zapominać o korzeniach. Stąd statuetka dla tych, którzy nawiązują do tego, co już było (nawet jeśli niekoniecznie wróci).

AND THE OSCAR GOES TO...

"Jurassic World" by Ewa Kopacz [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Tu nie mogło być inaczej. Dzieło, które już przeszło do klasyki poznańskiej kinematografii, przenosi nas o tysiące czy nawet miliony lat wstecz. Trudno to dokładnie określić - obok ludzi występują tu stwory znane nam z ecyklopedii jako tyrannosaurus rex, triceratops czy diplodocus. Jedną z najbardziej entuzjastycznych recenzji po obejrzeniu tego filmu napisał ponoć prof. Maciej Giertych.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Zacofane idee" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Główny bohater doszukuje się analogii pomiędzy współczesnością a końcówką XVIII w. Chwilami nieco naciągane, momentami mocno wyolbrzymione, za to nie do przecenienia jest lekcja o konstytucji 3 maja. Stanisław August Poniatowski lubi to.

"Tam, gdzie stało ZOMO" by Przemysław Alexandrowicz [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Zderzenie różnych poglądów na minioną już dawno epokę. Gdy władze chcą uhonorować byłego włodarza miasta, znajduje się grupa buntowników, którzy głośno protestują przeciw tej decyzji. Poruszające.



Czasami warto docenić zupełnie inny, nietypowy punkt widzenia, nawet jeśli nie ma nic wspólnego z faktami.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Niezrozumienie" by Jarosław Kaczyński [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Popularność tej produkcji zapewniło głośne nazwisko reżysera. Ale również nieszablonowa fabuła. Główny bohater posiadł rzadką umiejętność odgadywania, co myślą i czego nie rozumieją ludzie dookoła, albo przynajmniej... tak mu się wydaje.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Kac Brussels" by Piotr Liroy Marzec [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Niezwykle krytyczne spojrzenie na wyimaginowaną wspólnotę Unię Europejską. Jednak pomysłowo ukazane za pomocą alegorii - niedobrą Bukselę symbolizuje tu bowiem obskurny klub go-go. Stąd wrażenia estetyczne trochę jak z filmu "Kac Wawa", do którego widać tu ewidentne nawiązania.

"Tradycji nie stało się zadość" by Rafał Grupiński [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Twórca przez cały film stara się udowodnić, że Poznań to miasto, w którym lewicowe ruchy nie mają czego szukać i są obrzucane kamieniami. I nawet mu się udaje... gdyby nie kompletnie temu zaprzeczająca finałowa scena. Produkcja była też rozważana w kategorii "film historyczny".



Czyli co się nie dośpiewa (albo raczej - co się nie dogra...), to się dowygląda.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Pszczółka Halina" by Halina Owsianna



POZOSTALI NOMINOWANI

"Gdzie z tymi buciorami?" by Franciszek Sterczewski



"Czarnoksiężnik z krainy Pyrkonu" by Leszek Miller





Czymże byłby najlepszy nawet film, gdyby nie odpowiednio wystrój i dbałość o detale? Tu nagradzamy tych, którzy zadbali o to ze szczególną starannością.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Stół z powykręcanymi nogami" by Paweł Sowa [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Tu po prostu oddajmy głos reżyserowi: "To jest poznański dworzec w postaci stołu. Stół musi mieć cztery nogi, żeby dobrze stał. Dzisiaj poznański dworzec w postaci tego stołu symbolicznie leży. Nie spełnia żadnych założeń funkcjonalnych ani potrzeb pasażerów".

POZOSTALI NOMINOWANI

"Uwaga na rower!" by Katarzyna Ueberhan [ ZOBACZ ZWIASTUN - od 2:40 ]
Początek debaty to idealny moment, by przykuć uwagę widzów i wręczyć rywalce sympatyczny, choć delikatnie prześmiewczy prezent. Później główna bohaterka jednak się gubi - m.in. nieustannie życząc przeciwniczce powodzenia.

"Ruski węgiel" by Adam Szłapka [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Akcja filmu toczy się przy Św. Marcinie - najsłynniejszej ulicy Poznania. To tam główny bohater zjawia się z kartonem pełnym węgla, ponoć zagranicznego pochodzenia, który planuje puścić w obieg. To będzie prawdziwy gorący kartofel dla tych, do których trafi...



Czasami wystarczy ledwie kilka, kilkanaście sekund, by film na zawsze pozostał w pamięci widzów.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Blubry minister Jadwigi" by Jadwiga Emilewicz [ ZOBACZ ZWIASTUN - od 1:47 ]
Krótka historia kobiety, która usiłuje dorównać samemu Staremu Marychowi, ale wszystko idzie nie tak (łącznie z posiadaniem roweru). Gdy przychodzi co do czego... Bohaterka nie wie nawet, co to bimba, ani czym jest ćmik.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Cisza w eterze" by Franciszek Sterczewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Zwykle wygadany młodzian - jak się później dowiadujemy, przyszły poseł - zupełnie traci rezon po pytaniu o poznańskie targi.

"Ich spreche Deutsch!" by Joanna Frankiewicz [ ZOBACZ ZWIASTUN - od 13:20 ]
Już, już wydaje się, że zaraz uda się przyłapać bohaterkę filmu na nieznajomości języków... Ta tymczasem - ku zdumieniu interlokutora i przyglądających się ludzi - odpowiada płynną niemiecczyzną.



Tu nigdy nie wiadomo, co się za chwilę wydarzy, a zwroty akcji następują w najbardziej zaskakującym momencie. Poniższe filmy wielu widzów śledziło w minionym roku z zapartym tchem.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Człowiek z koperty" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Prawdziwa esencja thrilleru o tematyce politycznej. Trwa partyjna elekcja, która ma wyłonić bardzo ważnego kandydata w bardzo ważnych wyborach, wszystko wydaje się dogadane i ustalone... Gdy nagle cały misterny plan rujnuje tajemnicza koperta z nieznanym nazwiskiem w środku.

POZOSTALI NOMINOWANI

"O mały głos" by Paweł Arndt, Robert Gaweł [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Noc wyborcza. Już wszystkie głosy wyjęte z urn, trwa liczenie, wyniki na bieżąco spływają do komisji. Dwóch kandydatów idzie łeb w łeb. Ten - zdawałoby się - lokalny pojedynek śledzi cały kraj. To od niego zależy wynik wyborów. Nie obędzie się bez protestów...

"Kobieta zmienną jest" by Joanna Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Sequel znakomitej produkcji "Zgadnij, gdzie jestem", autorstwa tej samej reżyserki, która zgarnęła Oscara w tej kategorii przed rokiem. Znów mamy serię uników i dementi. A na koniec... i tak dzieje się coś zupełnie innego.



Tu już jest nie tylko misternie budowane napięcie. Tu po prostu robi się strasznie. Co nie zmienia faktu, że momentami również śmiesznie.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Czas żywych trupów" by Waldemar Witkowski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kandydat na prezydenta dostarcza listy podpisów poparcia. Wszystko wydaje się bez zarzutu, ale tylko do czasu, gdy komisja zaczyna je sprawdzać. Pod kandydaturą polityka podpisali się ludzie, którzy - przynajmniej teoretycznie - nie żyją...

POZOSTALI NOMINOWANI

"Zakazany Las" by Jacek Jaśkowiak, Katarzyna Kierzek-Koperska [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Z pozoru niewinna sprzeczka w pracy zmienia się w coraz bardziej przerażający ciąg zdarzeń. Sytuacja całkowicie wymyka się spod kontroli. Co więcej, akcja filmu toczy się w ciemnym lesie, do którego nikt nie może przybyć z pomocą...

"Podpisy widmo" by Katarzyna Ueberhan [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kolejny udany film z podpisami w centrum uwagi. W tajemniczych okolicznościach znikają listy poparcia z 3 tys. nazwisk. Czas ucieka, podpisów nie ma, a zrozpaczeni bohaterowie posuwają się do coraz bardziej desperackich kroków. Wydaje się oczywiste, że ciąży nad nimi fatum...



Ta kategoria to filmy, które często doprowadzają do łez. Nie wiadomo tylko, czy to łzy śmiechu, czy rozpaczy.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Tajny postulat" by Wojciech Jankowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN - od 42:50 ]
Kandydat na posła występuje w telewizyjnej debacie. Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki nie przychodzi czas na zadawanie pytań, a wtedy... Znajomość programu wyborczego własnej partii nie jest - jak się okazuje - jego najmocniejszą stroną.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Fałszywa narracja" by Marlena Maląg [ ZOBACZ ZWIASTUN - od 6:00 ]
Znany kinowy hit z ostatnich dni. Rzutem na taśmę zdobył nominację. Wywiad radiowy z wysoko postawioną panią polityk niespodziewanie zamienia się w monolog, gdyż główna bohaterka uważa pytania dziennikarza za zbędne, czy wręcz tworzące tytułową fałszywą narrację.

"Nieobecna" by Katarzyna Ueberhan [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Polityczna debiutantka wkracza do świata wielkiej polityki. To wielkie przeżycie i zupełnie nowa przygoda... jednak czar pryska, kiedy przychodzi do pierwszego ważnego głosowania, na które nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności nie udaje jej się dotrzeć.



Tu akurat nie ma wielkiej filozofii. Po prostu śmiech to zdrowie!

AND THE OSCAR GOES TO...

"Mission impossible" by Jarosław Pucek [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Znany w lokalnym środowisku polityk podejmuje się pozornie niewykonalnego zadania. Ma wygrać wybory pod szyldem wyjątkowo niepopularnej wśród mieszkańców partii. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że sam zdążył o niej powiedzieć to i owo...

POZOSTALI NOMINOWANI

"Rozmowy w Warsie" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
To nakręcona na fali sukcesu kontynuacja filmu "Człowiek z koperty". Ale już o zupełnie innym charakterze. Kandydat tak mocno angażuje się w prawyborczą kampanię, że prowadzi ją nawet w pociągu, tyle że z wyimaginowanymi rozmówcami, bo żaden pasażer nie chce go słuchać.

"Przesyłka priorytetowa" by Bartłomiej Wróblewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Zesłany na odległe miejsce na liście wyborczej polityk podejmuje nietuzinkowe działania. Jedno z nich to wysyłka własnych gazetek wyborczych sprawozdań poselskich do mieszkańców. Zlecając to zadanie na poczcie, jeszcze nie wie, że to dopiero początek problemów...



Podróże do odległych miejsc i zaskakujące przygody po drodze, czasem rodem bardziej z historii o Tomku Sawyerze czy Panu Samochodziku, a czasem bardziej jak z filmów z Ace'em Venturą.

AND THE OSCAR GOES TO...

"W kinie, w Koszalinie" by Zdzisław Krasnodębski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Główny bohater wybiera się na szybką wycieczkę krajoznawczą po Wielkopolsce. Jak na nieszczęście - za cel tego krótkiego wypadu z niewiadomych względów obiera Koszalin. To zwiastuje długą podróż pełną przygód.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Bilet na II klasę" by Franciszek Sterczewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Młody społecznik, który wchodzi w świat wielkiej polityki, rezygnuje z podróży do Warszawy samolotem i zamiast tego zamawia bilety na pociąg. Z pozoru logiczna i oszczędna decyzja wywołuje szereg komentarzy i niespodziewanie dodaje bohaterowi rozpoznawalności.

"Misja Kołobrzeg" by Ryszard Grobelny [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Motywy nadmorskie tym razem były niewątpliwie na czasie. Tu doświadczony samorządowiec, który od pewnego czasu nie odgrywa jednak aktywnej roli w lokalnej polityce, odnajduje się w roli eksperta w zupełnie innym mieście.



Szczególnie teraz, w tym trudnym czasie, warto docenić sportowe emocje. I powstające o nich filmy. Zwłaszcza jeśli dorównują klasą takim produkcjom jak "Wyścig" czy choćby "Piłkarski poker".

AND THE OSCAR GOES TO...

"Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" by Franciszek Sterczewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Fascynująca i trzymająca w napięciu ucieczka przed kamerą telewizji. Mamy tu elementy biegu, chodu sportowego, a nawet narciarskiego slalomu pomiędzy drugoplanowymi postaciami.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Spadochroniarz" by Jadwiga Emilewicz [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kiedy ktoś złośliwie kradnie ulubiony rower... trzeba znaleźć inne sposoby na pokazanie swojego sportowego oblicza. Na przykład własny bieg nad jeziorem czy nawet skok ze spadochronem.

"Starcie wagi ciężkiej" by Leszek Miller [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Były premier po latach postanawia spróbować swoich sił w zawodach sumo. Jako początkujący rikishi ma pod górkę, bo i postura, i waga nie taka, jakiej można by oczekiwać. Ale liczą się chęci.



Filmy z tej kategorii należą do najbardziej ekscytujących. Nigdy nie wiadomo, czy główny bohater okaże się dobry, czy jednak jest tylko agentem, który służy bliżej nieokreślonym interesom...

AND THE OSCAR GOES TO...

"Ludzie nas przepędzą" by Rafał Grupiński [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Jeden z najgłośniejszych filmów całego zeszłego roku. Główny bohater, wmieszany w tłum ludzi, zdobywa się na chwilę szczerości. Mówi coś o Pleszewie, Świebodzinie i o Rafale z Warszawy. Nie ma pojęcia, że jest nagrywany miniaturową kamerą umieszczoną w okularach i w czapce.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Panowie, policzmy głosy" by Marcin Bosacki [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kolejny polityczny film, którego akcja rozgrywa się w noc wyborczą. A w zasadzie już po niej i po podaniu wyników. Zwycięski kandydat zaczyna je analizować. Jeszcze nie wie, że znajdzie ciekawe rzeczy...

"Wszystko pod kontrolą" by Tadeusz Dziuba [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Mistrz szpiegowskich roli znów w akcji! Tym razem wciela się w wysłannika do owianej złą sławą instytucji, której szef jest na cenzurowanym, bo wynajmuje pokoje na godziny. Film wciąga i intryguje. Tak naprawdę nikt nie wie, po czyjej stronie gra tajemniczy wiceprezes.



Nagroda dla mistrzów ciętej riposty. Nagradzamy tu nie całe produkcje, tylko pojedyncze aktorskie kwestie, zwykle wypowiedziane w spontanicznej reakcji na czyjąś zaczepkę.

AND THE OSCAR GOES TO...

Leszek Miller
"Nie sądzę..."

POZOSTALI NOMINOWANI

Szymon Szynkowski vel Sęk
"Mam nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron ma świadomość, jak wiele wykonała Polska i będzie unikał tego rodzaju pouczanek, które w jego przypadku stają się już męczące"

Jadwiga Emilewicz
"Gdyby było mi wstyd - nie byłabym w tym rządzie"

Jacek Jaśkowiak
"Mówię to samo w Warszawie i w Świebodzinie"

Waldy Dzikowski
"Jacku, życzę Ci, abyś osiągnął kiedyś chociaż po części tyle co ja na drodze samorządowej. Wtedy porozmawiamy o polityce krajowej, która jest dla Ciebie dziś zbyt wysokimi progami"

Przemysław Alexandrowicz
"Jakiej monopartii? Jakiej monopartii?! To jest skandal!"

Halina Owsianna
"Ja nie będę ukrywać, że dla mnie liderką tej listy i najbardziej rozpoznawalną osobą jest Katarzyna Kretkowska"

Bartosz Garczyński
"Przyszedłem do polityki po to, aby walczyć z partyjniactwem i partiokracją. Nie ma w mojej ocenie partii bardziej kojarzonej z tymi dwiema patologiami systemowymi niż Polskie Stronnictwo Ludowe"



Na koniec gali jury nagradza też twórców seriali, bo i tu zdarzyły się dzieła wybitne, przypominające niekiedy najlepsze, wieloodcinkowe brazylijskie czy wenezuelskie telenowele.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Awantura o kasę" by Mariusz Wiśniewski, Szymon Szynkowski vel Sęk
Niekończąca się telenowela, w której dwaj panowie nieustannie spierają się o pieniądze. Kwota jest niebagatelna - to aż 175 mln zł! Kolejne odcinki spodziewane są latem i jesienią - gdy w finanse miasta uderzy kryzys wywołany epidemią.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Debata, której nie będzie" by Joanna Jaśkowiak, Jadwiga Emilewicz
Typowe kino absurdu. Całymi tygodniami trwają dyskusje i przygotowania do debaty, o której z góry wiadomo, że jej... nie będzie. Mimo wszystko warto obejrzeć - choćby dla zaskakujących zwrotów akcji czy dla trudnych pytań i ciętych ripost podczas przypadkowych spotkań na mieście.

"Ludzie listy piszą" by Łukasz Mikołajczyk, Jacek Jaśkowiak
Serial komediowy. Gdy kraj i miasto walczą z epidemią, dwaj wysoko postawieni urzędnicy piszą do siebie listy, w których nie brak wzajemnych złośliwości i uszczypliwych uwag. Jednocześnie - by zachować pozory - cały czas komplementują się w mediach.


I tak oto kończy się gala Poznańskich Oscarów 2020. Jeśli można się pokusić o podsumowanie...

Tym razem nie było reżysera, który zdominowałby galę i zgarnął kilka statuetek. Najbliżej była Jadwiga Emilewicz - do najbardziej prestiżowej nagrody za najlepszy film dorzuciła jeszcze drugą za krótkometrażowy film dokumentalny.

Już trzeci raz z rzędu po Poznańskiego Oscara sięga Jacek Jaśkowiak. To nie lada sztuka, choć trzeba przyznać, że zajmowane stanowisko trochę mu to ułatwia. Przypomnijmy, że Jaśkowiak już przed dzisiejszą galą miał na koncie aż sześć (!!!) Oscarów z poprzednich lat, w tym za najlepszy film z 2015 r., gdy bezkonkurencyjny okazał się jego "Mam gabinet jak muzeum".

Znalazło się wśród laureatów kilka nazwisk znanych głównie z krajowej sceny politycznej, jak np. nowa wielkopolska europosłanka Ewa Kopacz znana z zamiłowania do dinozaurów, czy nawet lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński - on akurat swój oscarowy film zaprezentował na gościnnych występach w Poznaniu i stąd nagroda.

Waldemar Witkowski w końcu przerwał złą passę i wygrał jakieś wybory, zwrócić należy uwagę też na Jarosława Pucka, który teoretycznie więcej szans na Oscara miał w 2018 r. Wówczas - mimo jednej nominacji - się nie udało. Teraz tak.

Zaskoczeniem mogą być Oscary dla - zdawałoby się - szeregowych miejskich radnych. Jednak zarówno Halina Owsianna, jak i Paweł Sowa okazali się najlepsi w kategoriach, w których trzeba było wykazać się pomysłowością (choć Owsianna miała silną konkurencję w postaci słynnych butów Franciszka Sterczewskiego i tu dyskusje w jury trwały do ostatniej chwili).

To tyle, czekamy teraz na kolejne oscarowe produkcje, a następna gala - już za rok!

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: