Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2019. Zostało 19 dni. Teraz poznańscy kandydaci, wywiady i sondaże także na Poznań Spoza Kamery

#Wybory 2019 #Poznań #Sejm #Senat #Poznań Spoza Kamery #kandydaci #wywiady #sondaże #WTK

SEWERYN LIPOŃSKI
24 września 2019

Do wyborów już niespełna trzy tygodnie. Zapraszam do przygotowanego na Poznań Spoza Kamery działu specjalnego WYBORY 2019. Znajdziecie tam najważniejsze informacje o poszczególnych ugrupowaniach, ich poznańskich kandydatach do Sejmu i Senatu, najnowsze wywiady i sondaże.

Muszę się przyznać - w ostatnich dniach nie wytrzymałem tempa. I to dwa razy. Zarówno na niedzielnym biegu w Suchym Lesie, gdzie na ostatnim kilometrze zwolniłem zamiast przyspieszyć...

...jak i przedtem, w środku minionego tygodnia, gdy musiałem zarzucić zapowiedziane i rozpoczęte zaledwie kilka dni wcześniej codzienne przedwyborcze przeglądy mediów. To miało wyglądać tak jak poranne przeglądy poznańskiej prasy przed zeszłorocznymi wyborami samorządowymi, tyle że tym razem już z najważniejszych mediów ogólnopolskich, ale przeliczyłem się z siłami.

Tych politycznych newsów, wywiadów, analiz i komentarzy jest w różnych TVN-ach, Wiadomościach, gazetach i innych Onetach, że po prostu nie dało się wszystkiego sensownie ogarnąć rano przed wyjściem na poranny dyżur w pracy. Przepraszam Was zatem za zbyt szumne i zbyt ambitne zapowiedzi.

(Tym bardziej jestem pod wrażeniem najaktywniejszych kandydatów, takich jak Jadwiga Emilewicz, Franciszek Sterczewski, Adam Szłapka czy Bartłomiej Wróblewski, którzy autentycznie zapieprzają każdego dnia od rana do wieczora i naprawdę widać ich w kampanii)

Na szczęście są tacy, którzy z codziennymi przeglądami tych wszystkich doniesień radzą sobie dużo sprawniej, tu mogę polecić np. poranny i wieczorny "stan gry" portalu 300polityka.pl.

To jednak oczywiście nie znaczy, że totalnie odpuszczam, i że nic wokół wyborów już się na Poznań Spoza Kamery nie pojawi. Wprost przeciwnie!

Przygotowałem DZIAŁ SPECJALNY WYBORY 2019. Znajdziecie w nim najważniejsze informacje o każdym z pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych, czyli krótki opis, link do pełnego programu, linki do strony internetowej, profili na Twitterze i na Facebooku.

Krótko opisałem też liderów każdej z poznańskich list do Sejmu. I kandydatów do Senatu - jeżeli dany komitet takich zgłosił w Poznaniu lub pow. poznańskim (w praktyce dotyczy to tylko PiS i KO).

Poza tym zamieściłem dla każdego z komitetów pełną listę poznańskich kandydatów. Oczywiście zarówno te listy, jak i te z pozostałych okręgów - np. pilskiego czy konińskiego - możecie przejrzeć również bezpośrednio na stronach Państwowej Komisji Wyborczej.

Stronę każdego z ugrupowań możecie sobie szybko otworzyć w dowolnym momencie, klikając zdjęcie lidera danej listy wyborczej na specjalnym pasku "wybory parlamentarne 2019", który jest na górze strony.Co dalej? Tak jak poprzednio przy eurowyborach 2019 i wyborach samorządowych 2018 - tak i teraz zapraszam do sekcji WYWIADY. Trafiają tam wszystkie wywiady z poznańskimi kandydatami w różnych mediach.

Na bieżąco uzupełniam też sekcję SONDAŻE. Tyle ich jest w ostatnich dniach, że momentami można się pogubić, kto w którym jakie miał poparcie. Tutaj wszystko będziecie mieli uporządkowane. Dziś np. wleciały wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Poza tym - w miarę możliwości - raz po raz postaram się napisać jakiś okołowyborczy tekst. O tym, co mnie zaciekawi, zaintryguje lub zwyczajnie wkurzy w kampanii. Jestem przekonany, że tematów nie będzie brakować.

Do wyborów zostały niecałe trzy tygodnie. Przypomina o tym odpalony niedawno na nowo licznik z boku strony.

Przed rokiem w podobny sposób relacjonowałem wybory samorządowe w Poznaniu, słyszałem później od niektórych, że wyszło to OK i pomogło się odnaleźć w tym całym przedwyborczym zamieszaniu. A także przy samej urnie wyborczej.

Słyszymy często - i moim zdaniem nie bez racji - że przed nami najważniejsze wybory od 1989 r. Jeśli tak, to jako dziennikarz zajmujący się polityką tym bardziej chciałbym dorzucić tu swoje trzy grosze, relacjonując kampanię na naszym poznańskim podwórku.

Jeżeli choćby jednej osobie pomoże to wszystko podjąć wyborczą decyzję - to super. I jeszcze jedna deklaracja, którą składałem tu rok temu przed wyborami prezydenta Poznania, i która bynajmniej nie straciła na aktualności:

Zapowiadam, że nikt nie będzie miał taryfy ulgowej. Tak samo jak w mojej codziennej pracy w Pulsie Dnia WTK czy wcześniej w „Wyborczej”. Jakieś osobiste poglądy, sympatie i antypatie odkładam zupełnie na bok. (...)

Jednej rzeczy tu na pewno nie znajdziecie. Nie dowiecie się ode mnie, na kogo głosować, kto jest lepszym czy gorszym kandydatem. Jeśli chcecie takiej rady – popytajcie innych. Moim zdaniem to nie jest rola mediów. To musi być decyzja samego wyborcy.


Tak na wszelki wypadek przypomnę, że blog prowadzę samemu, w wolnym czasie i zupełnie poza pracą w WTK, która zawsze ma pierwszeństwo. Zatem jeśli któregoś dnia od rana do wieczora nic nowego się tu nie pojawi... to można oznaczać, że mam np. dyżur w pracy od 8 do 20, i że liczę na Waszą wyrozumiałość ;)

Z tym że w takich przypadkach postaram się nadrabiać ten brak aktywności np. na Twitterze. Tam też zdarza mi się czasem milczeń przez parę dni, ale jestem przekonany, że akurat na finiszu kampanii wyborczej nie zabraknie przemyśleń ani tematów.

Jak już przy tym jesteśmy - to poza samym blogiem PoznanSpozaKamery.pl tradycyjnie zapraszam Was do polubienia i śledzenia poszczególnych profili:

- stronę Poznań Spoza Kamery na Facebooku (trafi tam link do każdego tekstu)
- mój profil na Facebooku (tam trafiają również inne moje materiały np. z WTK)
- mój profil na Twitterze (tam na bieżąco komentarze wokół kampanii w ciągu dnia)
- moje materiały w Pulsie Dnia WTK (tam do obejrzenia wszystko, co przygotowuję w pracy)

To tyle na teraz. Widzimy się codziennie aż do wyborów - i po nich oczywiście też! - na antenie WTK i tutaj na Poznań Spoza Kamery. Zaglądajcie, czytajcie, komentujcie. Kampania wyborcza trwa.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: