Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Prezydent Jacek Jaśkowiak znów do odpowiedzi! Spełnił na razie 10 z 30 obietnic. Z częścią już nie zdąży w tej kadencji

#Poznań #Jacek Jaśkowiak #wybory 2014 #wybory 2018 #obietnice #program wyborczy #kiełbasa wyborcza

SEWERYN LIPOŃSKI
1 grudnia 2017

Po trzech latach prezydent Jaśkowiak może się pochwalić m.in. ożywieniem Warty, budową dróg rowerowych, wsparciem dla artystów i organizacji pozarządowych. Słynnego już tramwaju na Naramowice wciąż nie ma. Podobnie jak 4 tys. mieszkań.

Ale ten czas leci! Zdawałoby się, że to zaledwie wczoraj... no dobra, może z tydzień czy dwa tygodnie czemu... Jacek Jaśkowiak otoczony wianuszkiem społeczników w Meskalinie świętował obalenie Ryszarda Grobelnego.

Tymczasem to już trzy lata. Wówczas, w tym wyborczym szale, mało kto zawracał sobie głowę licznymi obietnicami nowego prezydenta. A ten przecież składał je chętnie na lewo i na prawo.

- Dżej Dżej, trzymamy cię za słowo, że zrealizujesz wszystkie postulaty - mówiła na gorąco Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, znana działaczka walcząca o prawa kobiet, ze stowarzyszenia Prawo do Miasta.

- Olu, zawsze dotrzymuję słowa! - odparł jej wówczas Jaśkowiak.

Prezydent Jaśkowiak ofiarą obietnic kandydata JaśkowiakaMam wrażenie, że im bliżej przyszłorocznych wyborów, tym bardziej Jacek Jaśkowiak zdaje sobie sprawę, co tymi wszystkimi obietnicami narobił. Może nawet żałuje, że niektóre z nich w ogóle składał?...

Może wystarczyło obiecać 1 tys. mieszkań komunalnych zamiast 4 tys. Może nie należało upychać tam na siłę ostatniego odcinka tzw. I ramy komunikacyjnej, na który i tak nie ma pieniędzy. Może zamiast 30 mln zł na budżet obywatelski trzeba było powiedzieć ostrożniej: 15 mln zł.

Czy to wpłynęłoby w jakikolwiek sposób na wynik wyborów? Sprawiło, że Jacek Jaśkowiak jednak przegrałby z Grobelnym? Jestem przekonany, że nie. Tak samo jak Grobelnemu wcale nie pomogło przed II turą porozumienie z kibicami, czy też niechętna akceptacja postulatów Tadeusza Dziuby, m.in. docelowo darmowej komunikacji miejskiej i budowy Pomnika Wdzięczności.

Teraz jednak prezydent Jaśkowiak i jego ekipa muszą się tłumaczyć. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zirytował się ostatnio, kiedy na Twitterze napisałem o KOLEJNEJ niespełnionej obietnicy (chodziło o porażkę miasta w sądzie w sprawie klubów go-go), a wkurzyło go właśnie słówko „kolejna”...


Po długiej dyskusji, jaka się z tego wywiązała, zapewniłem Wiśniewskiego, że w rocznicę wyborów jak zwykle szczegółowo podsumuję realizację wszystkich obietnic prezydenta.

Zatem jeszcze szybciutko legenda:

Na zielono obietnice, które już zostały spełnione, lub są w fazie realizacji – i to na ostatniej prostej. Ewentualnie takie, które Jaśkowiak po prostu realizuje na bieżąco.

Na czerwono obietnice, w sprawie których Jacek Jaśkowiak i jego ludzie nie zrobili nic lub prawie nic, ewentualnie – zaczęli robić za późno i nie ma szans na ich powodzenie w tej kadencji.

Na czarno obietnice, których na razie nie da się jednoznacznie rozliczyć, bo np. są we wstępnej realizacji i trudno obecnie dywagować, czy ostatecznie uda się je spełnić, czy nie.

[ Dodatkowo w kwadratowym nawiasie ocena tej samej obietnicy sprzed roku ]

I jeszcze dwa słowa wyjaśnienia, skąd ta lista? Program wyborczy Jacka Jaśkowiaka liczył co prawda aż 46 obietnic, ale wiele było tak ogólnikowych i nieścisłych, że trudno było je ocenić.Dlatego od zeszłego roku posługuję się nieco inną listą. To 30 dość konkretnych zapowiedzi, jakie prezydent nie tylko miał w programie, ale też zgłosił je w przedwyborczych debatach i wywiadach. Sporządziłem ją dokładnie dzień po zwycięstwie Jaśkowiaka.

Zatem... jedziemy po kolei:

Audyty w urzędzie i w miejskich spółkach. [ 2016 ]
Miasto zrobiło audyt kilku wybranych dużych inwestycji. To system ITS, estakada katowicka, drogi do spalarni). Prezydent zapoznał się z wnioskami, które jednak na razie są tajne, mamy je poznać w przyszłym roku. Zrezygnował też z kontroli systemu PEKA (choć w kampanii grzmiał o niej i domagał się głów!) oraz Kaponiery (tu kontrolę przeprowadził NIK).

Odpowiedzialność za błędy urzędników. [ 2016 ]
Przez ostatni rok nie mieliśmy żadnych głośnych dymisji. Jednak trudno tego punktu Jaśkowiakowi nie zaliczyć, bo jeśli ktoś z jego ekipy nawalał, to generalnie prędzej czy później żegnał się z posadą. Tak było choćby z szefami spółki PIM, prezesem ZKZL, czy wreszcie z dyrektorem ZTM.

Tylko umowy o pracę w urzędzie i miejskich jednostkach. [ 2016 ]
Dziś prezydent przyznaje, że to nie takie proste. Co do zasady urząd oferuje umowy o pracę. Jednak „specyfika niektórych zadań” powoduje, że są też umowy cywilnoprawne, np. dla ankieterów przy budżecie obywatelskim. Miasto ograniczyło za to zlecaną na zewnątrz obsługę prawną.

Nowy wizerunek Starego Rynku. [ 2016 ]
Miasto zamówiło koncepcję rewitalizacji Starego Rynku. Poznaliśmy ją dosłownie kilka dni temu. Prace mają ruszyć dopiero w 2019 r. Dodajmy, że miasto poległo w pierwszej potyczce z klubami go-go, z kretesem przegrywając w sądzie proces, który samo wytoczyło.

Zagospodarowanie centrów handlowych. [ 2016 ]
Trudno rozliczać tę zapowiedź. Galerie handlowe wciąż mają się nie najgorzej. Posnania chwali się, że w pierwszym roku miała 13 mln klientów, a Galeria Malta zapewnia, że pogłoski o jej rychłym upadku nie mają nic wspólnego z prawdą.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Marina nad Wartą. [ 2016 ]
Za nami kolejny udany rok nad Wartą z paroma nowymi atrakcjami. Z różnych atrakcji skorzystało 40 tys. ludzi. To m.in. 170 wydarzeń kulturalnych i 140 weekendowych rejsów tramwaju wodnego. Jest tymczasowa przystań w Starym Porcie. Trwają też prace nad budową stałej.

Park na Stadionie Szyca. [ 2016 ]
Rada miasta uchwaliła w końcu plan zagospodarowania. To wystarczy, by zablokować jakiekolwiek plany postawienia tam bloków. Jednak do budowy parku wciąż daleko. Zwłaszcza że miasto musi najpierw porozumieć się z deweloperem, który dysponuje terenem.

Pl. Kolegiacki dla pieszych i rowerzystów. [ 2016 ]
Ta inwestycja cały czas pozostaje w sferze zapowiedzi. Mocno opóźniły ją prace archeologów. Dlatego nie jest jeszcze na zielono, ale jest na dobrej drodze do realizacji. Jest koncepcja i wiosną przyszłego roku mają ruszyć prace budowlane.

Tramwaj na Naramowice. [ 2016 ]
Prezydent Jaśkowiak chyba żałuje, że nie gryzł się w język za każdym razem, kiedy przed wyborami i tuż po nich obiecywał zbudowanie tramwaju na Naramowice do 2018 r. Dziś widać, że było to po prostu nierealne.

Jeśli dobrze pójdzie, to w drugiej połowie 2018 r. dopiero zaczną się pierwsze prace przy budowie, a zezwolenie na realizację głównych robót będzie dopiero w 2019 r.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Tramwaj na ul. Ratajczaka. [ 2016 ]
Jest już prawie pewne, że powstanie, miasto dostało nawet unijną dotację - 59 mln zł. Tyle że powstanie zapewne dopiero pod koniec ewentualnej drugiej kadencji Jacka Jaśkowiaka.

Przebudowa ronda Rataje. [ 2016 ]
Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że nic z tego nie będzie, teraz jest światełko w tunelu. Miasto przygotowało projekt zmian za ok. 100 mln zł (plus autobusy elektryczne za 50 mln zł) i lada dzień powinno dostać unijną dotację.

Inna sprawa, że z planów wielkiej przebudowy został właściwie pomysł na drogi lifting, który tak naprawdę niewiele zmieni.

Budowa ul. Nowej Głogowskiej. [ 2016 ]
Prezydent w tej sprawie lawiruje. Jeszcze jakiś czas temu słyszeliśmy, że kasy na to nie ma i nie będzie. Teraz znów Jaśkowiak daje mieszkańcom jakieś złudzenia. Mówi „Wyborczej”, że ta sprawa niby opóźnia się z powodu prac nad Wolnymi Torami... Ale nie dajcie się zwieść. Żadnej Nowej Głogowskiej w tzw. wieloletniej prognozie finansowej miasta nie ma.

Dokończenie ul. Św. Wawrzyńca. [ 2016 ]
Tu ciekawostka. Po kilku latach, gdy w tej sprawie nie działo się nic, przedłużenie ul. Św. Wawrzyńca pojawiło się w wieloletniej prognozie finansowej na 2018 r. To wciąż zapowiedzi. Za sukces Jacek Jaśkowiak może uznać to, że do inwestycji ma się dorzucić prywatny inwestor.

Dokończenie I ramy komunikacyjnej. [ 2016 ]
W zasadzie wystarczy zacytować to, co napisałem o tej obietnicy przed rokiem:

To pierwsza obietnica Jacka Jaśkowiaka, co do której już usłyszeliśmy na 100 proc., że NIGDY jej nie zrealizuje. Nawet gdyby został wybrany na drugą kadencję.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Przywrócenie Poznaniowi dworca PKP. [ 2016 ]
Po przejęciu władzy przez PiS prezydent Jaśkowiak w sprawie dworca PKP nie ma kompletnie nic do powiedzenia. Początkowo przedstawiciele miasta nie znaleźli się nawet w zespole wojewody, który przekazał rządowi postulaty, co powinno się zmienić.

Zresztą po zmianach w PKP sprawa poznańskiego dworca utknęła w martwym punkcie. Doszło do tego, że wiceprezydent Maciej Wudarski pisze do PKP listy, w których domaga się choćby budowy głupiej kładki (!) obiecanej jeszcze przez Trigranit, a... i tak jest w PKP olewany.

Przejście dla pieszych przez ul. Matyi z przystanku tramwajowego. [ 2016 ]
Tym razem już bez żadnych „ale”. Przejście w końcu jest. Przez obie jezdnie. Obietnica spełniona.

Parkingi P&R przy pętlach tramwajowych. [ 2016 ]
Zaraz gotowy będzie pierwszy taki parking przy ul. Szymanowskiego. Jednak Jaśkowiak mówił o nich w liczbie mnogiej (zresztą tylko cała sieć parkingów ma jakikolwiek sens...). Kolejne - choć jest już zagwarantowana unijna kasa – pozostają wciąż na papierze.

Stworzenie spójnego systemu dróg rowerowych. [ 2016 ]
Przybyło dróg rowerowych w centrum miasta (jeśli ktoś ma wątpliwości – niech porozmawia z poirytowanymi tym faktem kierowcami). Rozrasta się Wartostrada.

To jeszcze nie jest spójny system dróg, ale trudno byłoby zarzucić Jaśkowiakowi, że nie realizuje tej obietnicy. I to mimo że stowarzyszenie Rowerowy Poznań ma tu zdecydowanie więcej wątpliwości.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Oddanie wolnych lokali w śródmieściu artystom. [ 2016 ]
Dzięki programom „Lokal dla kultury” i „Otwarta Strefa Kultury – Łazarz” udało się preferencyjnie wynająć artystom w sumie 24 lokale. Miasto planuje kolejną edycję w przyszłym roku.

Znalezienie siedziby dla Polskiego Teatru Tańca. [ 2016 ]
Jeśli przed rokiem wytykałem Jaśkowiakowi, że nic się w tej sprawie nie zmieniło, to teraz konsekwentnie muszę zaliczyć mu to na plus.

Polski Teatr Tańca przeniesie się do kamienicy przy ul. Taczaka. Inna sprawa, że realizacja tej obietnicy... w ogóle nie zależała od Jaśkowiaka, bo teatr podlega marszałkowi, to on też dał budynek i pieniądze na remont.

Nowe przedszkola i żłobki. [ 2016 ]
Jest nowe przedszkole na Strzeszynie dla 250 dzieci. Trwa budowa szkoły i przedszkola na Umultowie. Miasto dofinansowuje też miejsca w prywatnych żłobkach, dzięki czemu zaczęło ich przybywać. Jedno i drugie to kropla w morzu potrzeb. Ale lepsze to, niż nic, obietnica spełniona.

Budowa 4 tys. mieszkań komunalnych. [ 2016 ]
Przed rokiem napisałem w tym miejscu:

Prezydent utrzymuje, że 4 tys. mieszkań będą jeszcze w tej kadencji, ale wierzy w to już chyba tylko on sam.

Teraz już nawet Jacek Jaśkowiak nie wierzy. Do końca kadencji nowych mieszkań ma być tylko 1,5 tys.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Stworzenie biura porad prawnych dla lokatorów. [ 2016 ]
Powstało biuro spraw lokalowych przy ul. Matejki. Jest też pełnomocnik do spraw lokatorskich.

Limit 25 dzieci na klasę w szkołach. [ 2016 ]
Taki limit ustawowo obowiązuje już w klasach 1-3 podstawówki. A wyżej? Z danych przekazanych przez wydział oświaty wynika, że w klasach 4-7 jest średnio zdecydowanie mniej, bo 20-21 uczniów.

Ale już np. w II klasach wygaszanych obecnie gimnazjów to ponad 24 uczniów. Skoro to średnia, to w części szkół praktycznie muszą być klasy, w których jest więcej niż 25. Prezydent mówił też o maks. 15 uczniach w klasach integracyjnych. Tu nawet miejska średnia jest wyższa.

Więcej miejsc w domach opieki społecznej. [ 2016 ]
Budowa dwóch nowych DPS-ów – po 100 miejsc każdy – wciąż tylko na papierze. W tzw. wieloletniej prognozie finansowej miasta wstępnie zapisano na to po 13-14 mln zł rocznie w latach 2018-2019.

30 mln zł na budżet obywatelski. [ 2016 ]
Prezydent zapowiadał 30 mln zł. Tymczasem odkąd objął stanowisko, co prawda co roku w bólach zwiększa kwotę, ale do tej obiecanej wciąż bardzo daleko... W przyszłorocznym budżecie to 18 mln zł.

Konsultacje i referenda. [ 2016 ]
Trudno ocenić. Z jednej strony w każdej ważniejszej sprawie są konsultacje, z drugiej czasem można odnieść wrażenie, że mają tylko przekonać do „jedynej słusznej” wizji miasta. Zwłaszcza w sprawach transportu. Tu niekiedy kończą się awanturą.

Nie doczekaliśmy się też żadnego poważnego referendum. Trudno tak bowiem nazwać głosowanie w sprawie... fasady dworca PKP. Radni dopiero przygotowali zmiany w statucie miasta, które pozwolą robić takie konsultacje częściej.

Poznański fundusz inicjatyw obywatelskich. [ 2016 ]
Jest centrum inicjatyw lokalnych, w ramach którego w tym roku działało sześć organizacji pozarządowych.

Więcej pieniędzy dla rad osiedli. [ 2016 ]
Na osiedlowe inwestycje w przyszłorocznym budżecie ma być ponad 28 mln zł. Taka kwota pojawia się w projekcie budżetu i rzeczywiście rośnie z roku na rok, z tym że trzeba zaznaczyć, że tak samo było także za prezydenta Grobelnego.

Maksimum dwie kadencje prezydenta Jacka Jaśkowiaka. [ 2016 ]
To będziemy mogli sprawdzić dopiero za pięć lat. Oczywiście o ile prezydent Jaśkowiak nie polegnie już w najbliższych wyborach...

--

Dodajmy, że na powyższej liście 30 obietnic nie znalazło się sporo rzeczy, którymi teraz prezydent chwali się prowadząc kampanię wyborczą przed przyszłorocznymi wyborami kampanię informacyjną o zmianach w Poznaniu.

To sprawy, których albo w poprzedniej kampanii po prostu nie zapowiadał, albo np. miał je w programie zapisane bardzo ogólnikowo, typu więcej zieleni w mieście. Dlatego - jako uzupełnienie - poniżej materiał podsumowujący sam program Jaśkowiaka.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(To tyle, zostawiam Wam te zestawienia do własnych przemyśleń, a za rok wielkie podsumowanie oczywiście będzie nieco szybciej. Tak aby wszyscy mogli się z nim zapoznać jeszcze przed I turą wyborów.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: