Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjePoznańska eurostudniówka. Nie jest źle

#Euro 2012 #Poznań #inwestycje #poznaniacy #remonty #dworzec PKP #rondo Kaponiera

SEWERYN LIPOŃSKI
1 marca 2012

W środę rano obiecałem parę słów na temat „studniówki” Euro 2012. Dzień się tak poukładał, że jestem parę godzin do tyłu. W takim razie niech będzie – komentarz nie na 100, tylko na 99 dni przed rozpoczęciem turnieju.Atmosfera odliczania udzieliła się nawet poznaniakom. Powyższy zegar na rynku chętnie fotografowali przypadkowi przechodnie. A na ulicach? Też można było co nieco usłyszeć.Gdy w południe przechodziłem pod rondem Kaponiera, do moich uszu dotarły narzekania: - Na to Euro nic nie jest jeszcze zrobione, nic!

Zaraz pomyślałem, że tak źle to chyba wcale nie jest. Owszem, przy poprzednich okazjach – 300, 200 dni przed Euro 2012 – mocno skupialiśmy się na tym, czego na mistrzostwa nie będzie. Symbolem tych opóźnień stały się dwa hasła: Pestka i, nomen omen, wspomniane rondo Kaponiera.Ale dziś, gdy na licznikach odliczających do turnieju pozostała już mniej niż setka (z wyjątkiem tego obok, bo on akurat odlicza do pierwszego meczu w Poznaniu)... Zdecydowanie bardziej rzuca się w oczy to, co na Euro 2012 jednak będzie.

Ot, choćby taki dworzec. Jeszcze niedawno wydawało się, że pewnie nawet nie zaczną go budować, tak się to wszystko ślimaczyło. A tu proszę, jak pięknie rośnie! Fakt, że na ostatnią chwilę i pewnie będzie sporo niedoróbek. Mimo to zrobi na przyjezdnych o wiele lepsze wrażenie niż stary dworzec z przejściem podziemnym, w którym – za przeproszeniem – śmierdzi.

Albo ulice. Jechałem dziś (akurat jako pasażer) przez al. Solidarności po nowym, gładziutkim asfalcie. Jeśli w czerwcu tak samo pojedziemy wyremontowanymi Roosevelta, Grunwaldzką......a także Bułgarską – narzekania na korki i rozkopane miasto pójdą w niepamięć.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że przeprowadzanie wszystkich tych remontów naraz (nie zapominajmy o rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego) graniczy z idiotyzmem. To efekt wcześniejszych zaniedbań i opóźnień. Ale co się stało, już się nie odstanie. Teraz trzeba trzymać kciuki, aby drogowcy zdążyli zrobić to, co rozkopali. Są szanse, że się uda.

W ostatnich tygodniach zebraliśmy też pozytywne recenzje od przedstawicieli zagranicznych kibiców. Zapewne było w tym sporo kurtuazji, jednak myślę, że także dużo szczerości. Spodobało im się centrum Poznania, stadion też. Narzekali tylko na ceny noclegów.

W tej sytuacji największym poznańskim problemem przed Euro 2012 wydaje mi się... ogólne zmęczenie tymi mistrzostwami, zanim się jeszcze rozpoczęły. Nie okłamujmy się: każdemu z nas w ostatnim czasie zdarzyło się przeklinać drogowców, bo utknęliśmy w korku. Albo tramwaj do nas nie dojeżdża przez remonty. A autobus zastępczy na przykład wypadł... albo też utknął w korku.

O tych coraz gorszych nastrojach przed Euro 2012 pisałem już niedawno w odniesieniu do sondażu tvn24.pl.

To wszystko są problemy, z jakimi Poznań boryka się na 99 dni przed turniejem. Ale spójrzmy na to z drugiej, bardziej pozytywnej strony: jeszcze trzy miesiące i będzie ulga. Większość prac się zakończy (przynajmniej na czas Euro 2012). Zaczniemy znów jeździć normalnie, będziemy mieli nowy dworzec i większe lotnisko, z wielu ulic znikną rozkopy. A do tego wszystkiego - po prostu w czerwcu będzie w naszym mieście całkiem fajna impreza.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: