Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjePo Poznaniu najszybciej jeździ się... autem!

#Poznań #MPK #komunikacja miejska #Poznań Traffic Race #Ryszard Grobelny

SEWERYN LIPOŃSKI
14 października 2011

To nie żart. Ze skrzyżowania Warszawska-Mogileńska do stadionu przy Bułgarskiej (czyli po drugiej stronie miasta) najszybciej dojechał samochodem Manuel Arboleda. Tuż za nim był rowerzysta, potem biegacz. A na szarym końcu prezydent Ryszard Grobelny, który jechał tramwajem.

Wszystko to w ramach eventu Poznań Traffic Race. Eksperyment miał pokazać, czym najlepiej przemieszczać się po mieście pełnym remontów i korków: autem, komunikacją miejską, rowerem, czy może na własnych nogach.Czterej zawodnicy wystartowali równo o ósmej ze skrzyżowania ul. Warszawskiej i Mogileńskiej. Do pokonania ponad 10 km – na Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej, po drugiej stronie miasta. Wyniki okazały się zaskakujące:

1. Samochód - Manuel Arboleda – 37 min 44 s
2. Rower – Michał Kowalonek – 38 min 3 s
3. Biegacz – Sławomir Bajew – 57 min 59 s
4. MPK – Ryszard Grobelny – 1 godz. 10 min 10 s

Zaskakujące, bo patrząc na sytuację w mieście z ostatnich dni – powinno być dokładnie na odwrót (najszybszy tramwaj, najwolniejszy samochód). Nie da się ukryć, że piłkarz Lecha za kierownicą musiał mieć trochę szczęścia, jeśli chodzi o ominięcie korków.

(zdjęcia z Poznań Traffic Race do obejrzenia na stronach epoznan.pl oraz poznan.gazeta.pl)

Zanim jednak wszyscy przesiądziemy się do samochodów – proponuję dotrzeć np. z Grunwaldu na Morasko w godzinach porannego szczytu.

Albo po południu przejechać ul. Matejki w stronę targów. Gwarantuję, że tu nawet Arboleda w fordzie wiele by nie wskórał. Nie dałby też rady prezydent Grobelny. Jego autobus 64 – jedyny, jaki tam normalnie jeździ – stoi w korkach tak jak wszystkie auta. Podobnie autobus T1 (za tramwaj), kursujący między rondem Jana Nowaka-Jeziorańskiego i rondem Kaponiera.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Problemem Poznania w tej chwili nie jest to, że wszystko jeździ wolno. Eksperyment pokazał, że to nieprawda.

Problem polega na czym innym: remonty w wielu punktach miasta powodują, że tu i ówdzie dla samochodu (czy ewentualnie roweru) po prostu nie ma alternatywy. Wspomniany odcinek między dwoma rondami – normalnie kursują tu tramwaje, ale do maja ich nie będzie – to tylko jeden z przykładów.

Eksperci wskazują też na zaniedbania władz miasta, jeśli chodzi o komunikację miejską. W pierwszej chwili pomyślałem, że prezydent Grobelny wykorzysta wyniki eksperymentu jako argument, że z MPK nie opłaca się korzystać, więc po co wykładać na to więcej pieniędzy?

Na szczęście tuż po dotarciu na metę zachował się inaczej:

Nie będę teraz zachęcał mieszkańców do rezygnacji z komunikacji miejskiej. Chociaż muszę przyznać, że wynik MPK jest fatalny. To pokazuje, że przez remonty najbardziej cierpią pasażerowie komunikacji miejskiej

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, "Gazeta Wyborcza"Tyle tylko, że komunikacji miejskiej i tak się dostanie. Przypomnijmy: właśnie ją najbardziej mają dotknąć przyszłoroczne cięcia w budżecie Poznania.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: