Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory parlamentarne 2023 na Poznań Spoza Kamery - dział specjalny już jest!

#Wybory 2023 #wybory parlamentarne #Sejm #Senat #Poznań #Wielkopolska #Poznań Spoza Kamery

SEWERYN LIPOŃSKI
29 sierpnia 2023

Zapraszam do działu specjalnego WYBORY PARLAMENTARNE 2023. To takie małe kompendium dla wyborców z Poznania i spod miasta, znajdziecie tam m.in. informacje o liderach poznańskich list do Sejmu, odnośniki do programów wyborczych itd. Dział będzie na bieżąco uzupełniany przez całą kampanię - aż do wyborów 15 października.

ZOBACZ DZIAŁ SPECJALNY WYBORY PARLAMENTARNE 2023

Klamka zapadła - wczoraj minął termin rejestracji komitetów wyborczych. Kto obudził się na ostatnią chwilę z ręką w nocniku bez 1 tys. podpisów czy innych wymaganych dokumentów, już nic w tych wyborach nie zdziała, choćby nazywał się Joe Biden, Frank Drebin czy Robert De Niro.Tymczasem kto komitet zdążył zarejestrować - może się teraz spokojnie skupić na zbiórce podpisów pod listami do Sejmu i kandydaturami do Senatu.

Jeśli ktoś z Was przypadkiem zajrzał dziś od rana na stronę główną Poznań Spoza Kamery - zapewne dostrzegł istotną zmianę.

Pojawił się na górze strony (tak jak przy okazji poprzednich wyborów) specjalny pasek, tym razem już nie tylko z poznańskimi "twarzami" - liderami list do Sejmu - poszczególnych ugrupowań, ale też z kandydatami do Senatu.To oczywiście zajawka działu specjalnego WYBORY PARLAMENTARNE 2023.

Jest już gotowy - choć na razie może się wydawać dość skąpy. Znajdziecie w nim podstawowe informacje o poszczególnych komitetach, ich programach, liderach list do Sejmu oraz kandydatach do Senatu (o ile zostali już ogłoszeni).

Co istotne - dział o wyborach jest wstępnie zintegrowany z polityczną mapą Poznania. Jeśli więc ktoś chce sprawdzić np., kim właściwie jest ten Piotr Tuczyński (lider listy Konfederacji), Ewa Schädler (liderka listy Trzeciej Drogi PL2050-PSL) albo co robił Adam Szłapka (lider listy Koalicji Obywatelskiej) zanim został posłem i ile głosów zbierał startując do rady miasta w Kościanie - można to zrobić jednym kliknięciem. No, dobra, dwoma.

Tak samo będzie z pozostałymi kandydatami z poszczególnych poznańskich list - gdy tylko je zamieszczę. Na razie tego nie zrobiłem. - Dlaczego? - spytacie, bo przecież niektóre z tych list są już pozornie znane...

...ale, jak pokazały ostatnie dni, aż do momentu rejestracji list (tu deadline to 6 września) nic nie jest przesądzone, bo nagle choćby na ostatnim miejscu ogłoszonej już listy może pojawić się zupełnie nowy, niespodziewany kandydat ;)

Cały czas jest zresztą sporo niewiadomych. Taki np. PiS wciąż nie ujawnił nie tylko list sejmowych, ale też swoich kandydatów do Senatu z Poznania (choć z najnowszych doniesień "Wyborczej" wynika, że "na dziś" miałyby to być Ewa Jemielity i Dorota Barełkowska).

Nie do końca wiadomo, czy listę do Sejmu w Poznaniu wystawią Bezpartyjni Samorządowcy, no i czy wszyscy kandydaci zapowiadający start do Senatu zdołają na czas zebrać wymagane podpisy.Tylko niektóre ugrupowania zamieściły już w internecie swoje programy. Zrobili to konkretnie Bezpartyjni Samorządowcy, Konfederacja i Nowa Lewica. Zastanawiam się, czy w ogóle będzie do przeczytania jakiś wspólny program w przypadku koalicyjnych komitetów - czyli Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi.

Tym niemniej, gdy już poszczególne komitety ogarną się z tymi sprawami, to w dziale Wybory parlamentarne 2023 pojawią się wszystkie programy, listy kandydatów i inne bajery - np. linki do wywiadów z poznańskimi kandydatami (aktualizowane na bieżąco).

ZOBACZ DZIAŁ SPECJALNY WYBORY PARLAMENTARNE 2023

Aha! Dział o wyborach, podobnie jak cały blog, przygotowałem też w wersjach na komórki i na tablety. Tak więc - teoretycznie - powinien na nich śmigać bez problemu. Jednak pamiętajcie, że jest ze mnie programista samouk (z dużym naciskiem na "samouk"), więc gdyby coś nie działało albo działało nie tak jak powinno - śmiało dajcie znać.

Mam nadzieję, że szczególnie na finiszu kampanii ten dział będzie takim przydatnym kompendium dla ludzi z Poznania zastanawiających się, na kogo oddać głos.

Z pewnością nie będzie tak intensywnie jak przed wyborami samorządowymi. Przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi w 2019 r. próbowałem robić np. codzienne przeglądy prasy, ale wymiękłem po 2-3 dniach, bo zalew kampanijnych przeróżnych informacji z wielu mediów był nie do ogarnięcia.

Spodziewajcie się za to raz po raz - jak zwykle - moich własnych autorskich tekstów. Przede wszystkim tekstów o tym, co dzieje się w kampanii, zwłaszcza w kontekście Poznania i Wielkopolski (choć oczywiście nie tylko!).

Ale też tekstów bardziej ciekawostkowych, takich jak np. ten o największych pechowcach poprzednich wyborów czy o dodatkowym pośle widmo z Poznania, który powinien od jakiegoś czasu być, a jednak wciąż go nie ma.

Zachęcam więc, żeby w kampanii wyborczej zaglądać raz po raz na Poznań Spoza Kamery. Polecam też śledzić w mediach społecznościowych:

- fanpage Poznań Spoza Kamery na Facebooku
- mój publiczny dziennikarski profil na Facebooku
- mój profil na Twitterze (przemianowanym ostatnio na X)
- mój profil na Instagramie (tu akurat mniej jest polityki, ale w kampanii pewnie też coś wpadnie) ;)

Oczywiście na stronie głównej - tak jak do tej pory - regularnie będą lądowały najnowsze rozmowy z Gorącego Tematu (kolejny odcinek - już w ten czwartek o 19.20 na antenie WTK!) i inne moje polityczne materiały telewizyjne.

Zatem - zapraszam, do zobaczenia i usłyszenia w kampanii!

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: