Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Eurowybory 2019. Oto 30 rzeczy, które zapamiętamy z tej kampanii, bo w życiu byśmy się ich nie spodziewali

#Poznań #Parlament Europejski #eurowybory 2019 #Unia Europejska #wybory #kampania wyborcza

SEWERYN LIPOŃSKI
24 maja 2019

Zaskakujący powrót Waldemara Witkowskiego, Koszalin leżący według Zdzisława Krasnodębskiego w Wielkopolsce, wreszcie Leszek Miller na Pyrkonie i na ringu walk sumo. Taka - choć oczywiście nie tylko - była ta kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego.

Ten wpis miał wyglądać inaczej. W zasadzie planowałem przygotować dłuższe podsumowanie kampanii, jakieś analizy, wnioski tuż przed ciszą wyborczą…

Postanowiłem sobie jednak darować.

To była dziwna kampania. Tak właściwie długo można było jej w ogóle nie zauważyć. Toczyła się gdzieś w tle, niczym aktualizacje Windowsa instalujące się po cichu i dopiero potem z zaskoczenia zawiadamiające, że trzeba zrestartować komputer.

Takim nagłym restartem z pewnością okazał się film „Tylko nie mów nikomu”. Mam wrażenie, że dopiero wtedy kampania ruszyła z kopyta, choć – tak po prawdzie – jej końcówkę zdominował temat nie bardzo związany z Unią Europejską.

ZOBACZ DZIAŁ SPECJALNY: Eurowybory 2019, kandydaci, sondaże, wywiady

Zamiast przemądrzałych podsumowań proponuję Wam zatem listę obrazków. Dziwnych, niecodziennych obrazków, które mogły się zdarzyć wyłącznie w takiej właśnie kampanii, i które dzięki temu możemy z tych wyborów zapamiętać.

1. Nazwa partii Roberta Biedronia, którą najpierw długo trzymano w tajemnicy, a gdy już ją ujawniono, to teraz nie można bez politycznych aluzji porozmawiać nawet o pogodzie.

2. Tzw. "Piątka Kaczyńskiego", czyli lista kosztownych, idących w miliardy złotych obietnic, zapowiedziana – oczywiście zupełnym przypadkiem – krótko przed wyborami.

3. Waldemar Witkowski jako lider listy Lewicy Razem do europarlamentu.

4. I to, że Witkowski wśród różnych spadochroniarzy okazał się jedyną "jedynką", która faktycznie jest związana z Poznaniem i w ogóle z regionem.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(5. Anna Wachowska-Kucharska na jednej liście z Waldemarem Witkowskim.

6. Raper Poseł Piotr Liroy Marzec na czele wielkopolskiej listy Konfederacji.

7. Deklaracja innego znanego rapera Peji, że chętnie zagłosowałby na Liroya.

8. Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka na listach wyborczych z politykami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

9. Koszalin, który Zdzisław Krasnodębski, lider listy PiS, na dzień dobry zaliczył do... Wielkopolski.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(10. Prezydent Jacek Jaśkowiak polecający wyborcom Ewę Kopacz, która swego czasu - gdy była jeszcze premierem, a on dopiero kandydatem - nie pamiętała jego nazwiska.

11. Prof. Zdzisław Krasnodębski piszący sam o sobie na Twitterze: „To mój niedościgły wzór i ideał”.

12. Dywagacje Adama Szejnfelda, czy lepiej kandydować z piątego, czy z dziesiątego miejsca na liście Koalicji Europejskiej.

13. Krótko potem decyzja Adama Szejnfelda, by jednak nie kandydować w ogóle, z żadnego z tych miejsc.

14. Przyrównanie polskich sędziów do kolaborantów z państwa Vichy podczas II wojny światowej, jakiego dokonał premier Mateusz Morawiecki.

15. Festiwal fantastyki Pyrkon z Leszkiem Millerem wśród czarnoksiężników, elfów i innych legendarnych stworów.

16. Dziennikarz TVP wytykający Zdzisławowi Krasnodębskiemu, liderowi listy PiS, jego mieszkanie w Niemczech.

17. Zapewnienia Waldemara Witkowskiego w sprawie słynnej próby eksmisji niepełnosprawnego z mieszkania przy ul. 28 Czerwca, że „robił wszystko, by do tej eksmisji nie doszło”.

18. Apel Roberta Biedronia o debatę przed eurowyborami skierowany do Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny, czyli do polityków, którzy w tych wyborach… w ogóle nie kandydują.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(19. Przemówienie Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej, na 100-lecie poznańskiego uniwersytetu.

20. Drożdżówki rozdawane przez Roberta Biedronia na placu Wolności.

21. Spot wyborczy Leszka Millera z Mateuszem Morawieckim i krótką ripostą: „Nie sądzę”.

22. To, że końcówkę kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego zdominował temat pedofilii w polskim Kościele.

23. Doniesienie do prokuratury na abp. Stanisława Gądeckiego, szefa episkopatu, i innych biskupów złożone przez polityków Lewicy Razem.

24. Plakaty kandydatów wywieszane – zamiast na przygotowanych przez miasto dyktach – w najróżniejszych nielegalnych miejscach.

25. W tym plakat Marka Jurka zawieszony na… ogrodzeniu robót drogowych przy ul. Zeylanda.

26. Joanna Frankiewicz, zapytana podczas Otwartej Anteny WTK przez jednego z widzów o znajomość języków obcych, i odpowiadająca płynnym niemieckim.

27. Leszek Miller uczestniczący w walkach sumo.28. Nagrany z ukrycia poseł Rafał Grupiński mówiący, że „nie eksponujemy tego za bardzo, może to Rafał robić w Warszawie, ale my nie możemy tego mówić w Pleszewie czy Świebodzinie, bo nas przepędzą”.

29. Dwa sondaże, przeprowadzone niemal w tym samym czasie i opublikowane tego samego dnia, gdzie w jednym Koalicja Europejska wygrywała o 11 pkt. proc. z PiS, a w drugim to PiS wygrywał o 15 pkt. proc. z KE.

30. Pamela Anderson zachęcająca Polaków do oddania głosu na Lewicę Razem.

Za kilka godzin zapadnie cisza wyborcza. Życzmy sobie w niedzielę przede wszystkim wysokiej frekwencji… bo z tą w poprzednich eurowyborach było bardzo słabo.

A teraz już ciszej nad tą urną. I do usłyszenia w niedzielę wieczorem.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: