Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2018. Prezydent Jaśkowiak już nie do odpowiedzi, tylko do egzaminu, sprawdzamy ile z 30 obietnic spełnił

#Wybory 2018 #Poznań #Jacek Jaśkowiak #tramwaj na Naramowice #mieszkania komunalne #wybory 2014

SEWERYN LIPOŃSKI
16 października 2018

Prezydent Jacek Jaśkowiak przez cztery lata m.in. zrobił słynne przejście przy dworcu, ożywił brzegi Warty i powołał biuro pomocy lokatorskiej. Ale wielu obietnic nie spełnił. Nie ma tramwaju na Naramowice, 4 tys. mieszkań komunalnych, a przebudowy nie doczekały się wciąż Stary Rynek i pl. Kolegiacki.

Zwykle takie rozliczenie obietnic prezydenta Jacka Jaśkowiaka robiłem co roku na przełomie listopada i grudnia – czyli w rocznicę jego wyborczego zwycięstwa.

ZOBACZ STAN REALIZACJI OBIETNIC PREZYDENTA JACKA JAŚKOWIAKA Z 2017 R.
ZOBACZ STAN REALIZACJI OBIETNIC PREZYDENTA JACKA JAŚKOWIAKA Z 2016 R.

Tym razem jednak, ze względu na wcześniejszy termin wyborów, byłoby to oczywiście całkowicie bez sensu. Dlatego zamieszczam to zestawienie już teraz.

Jednocześnie nie robię tego np. w piątek, tylko kilka dni naprzód, chciałbym bowiem uniknąć ewentualnych zarzutów, że próbuję „last minute” zachęcić lub zniechęcić do głosowania na Jaśkowiaka.

To tak na wszelki wypadek. Myślę, że jako czytelnicy Poznań Spoza Kamery i widzowie WTK trochę mnie już znacie i wiecie, że nigdy nie będę namawiał do głosowania za ani przeciw żadnemu konkretnemu kandydatowi, żadnej konkretnej opcji politycznej.

Tym razem – trzymając się, jak co roku, szkolnej terminologii – to już nie żadne wyrwanie do odpowiedzi ani kartkówka. Przed Jackiem Jaśkowiakiem poważny egzamin. A komisją egzaminacyjną będą sami wyborcy.

Sprawdzamy, jak prezydent Poznania się do tego egzaminu przygotował, miał na to w końcu aż cztery lata.

Obietnice Jaśkowiaka nie tylko z programu



Prezydent Jacek Jaśkowiak miał przed wyborami 2014 program złożony z 46 obietnic. Ale – podkreślam! - to nie on służy za pełne źródło obietnic Jaśkowiaka. To dlatego, że wiele z punktów tego programu było bardzo miałkich, nieprecyzyjnych, trudno było w ogóle stwierdzić, czy prezydent je realizuje, czy jednak nie.

Zatem posługuję się nieco inną listą 30 KONKRETNYCH ZAPOWIEDZI Jacka Jaśkowiaka. Sporządziłem ją 1 grudnia 2014 r., czyli dzień po tym, jak Jaśkowiak w II turze pokonał Ryszarda Grobelnego.

To kompilacja konkretnych obietnic z programu, ale też różnych deklaracji, jakie Jaśkowiak składał wówczas przez całą kampanię w różnych wywiadach, podczas debat, konferencji itd.

To jeszcze szybciutko przypomnę legendę. Tym razem jest prostsza niż przed rokiem czy przed dwoma laty, bo – uwaga – nie ma koloru czarnego, który oznaczał ocenę niejednoznaczną (czyli np. coś zostało zrealizowane częściowo lub było w trakcie realizacji).

Tu już nie ma niejednoznacznych ocen. Tu mamy koniec kadencji, więc oceniam zero-jedynkowo TAK lub NIE, czy daną zapowiedź udało się zrealizować:

Na zielono obietnice, które udało się zrealizować w tej kadencji.

Na czerwono obietnice, których nie udało się zrealizować w tej kadencji lub ich realizacja z jakichś powodów okazała się po prostu niemożliwa.

Gotowi? Zatem... jedziemy po kolei z całą listą.

Audyty w urzędzie i w miejskich [ 2017 | 2016 ]
Z dużą niechęcią… ale muszę tę obietnicę zaliczyć. Prezydent zapowiadał przeprowadzenie audytów, nie zapowiadał wprost, że opublikuje ich wyniki (choć wydawało się to oczywiste). Z niedawnej odpowiedzi na interpelację radnego Mateusza Rozmiarka wynika, że różnych audytów i kontroli faktycznie było w urzędzie sporo.

Odpowiedzialność za błędy urzędników [ 2017 | 2016 ]
Pod tym względem Jacek Jaśkowiak prowadzi inną politykę niż Ryszard Grobelny. Praktycznie każdy urzędnik, który z czymś poważnie nawalił, stracił stanowisko (Jakub J. za aferę fakturową, Kazimierz Skałecki za Kaponierę, Agnieszka Pachciarz za aferę mailową, Bogusław Bajoński za całokształt w ZTM, czy nawet broniony przez prezydenta Krzysztof Kaczanowski).

Tylko umowy o pracę w urzędzie i miejskich jednostkach [ 2017 | 2016 ]
Typowy przykład zapowiedzi, która ładnie brzmiała, ale w praktyce okazała się nie do realizacji. Miasto co do zasady zatrudnia na umowę o pracę. Jednak urząd przyznaje, że są wyjątki, typu ludzie zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych przy organizacji budżetu obywatelskiego, bezpłatnej pomocy prawnej czy niektórych projektach unijnych.

Nowy wizerunek Starego Rynku [ 2017 | 2016 ]
Po czterech latach wciąż mamy jedynie plany – choć fakt, że już bardzo konkretne – przebudowy rynku. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski podkreśla, że poprawiło się bezpieczeństwo, ale już np. klubów go-go nie udało się wykurzyć.

Zagospodarowanie centrów handlowych [ 2017 | 2016 ]
Jacek Jaśkowiak przewidywał, że w ciągu paru lat zaczną upadać pierwsze galerie handlowe, i zapowiadał, że wówczas miasto zajmie się ich zagospodarowaniem. Na razie żadna z galerii nie upadła.

Marina nad Wartą [ 2017 | 2016 ]
Jest przystań w Starym Porcie. Zresztą rzeka i jej brzegi to coś, co za rządów Jacka Jaśkowiaka i wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego faktycznie odżyło, co roku są setki wydarzeń i tysiące ludzi, którzy w nich uczestniczą.

Park na Stadionie Szyca [ 2017 | 2016 ]
Prezydent ostatnio bardzo chwali się tym, że udało mu się dogadać z TK Development i odkupić prawo do zarządzania ruiną stadionu. Jednak żaden park tam na razie nie powstał. I nie jest wcale powiedziane, że powstanie, bo Jaśkowiak zaczął przebąkiwać coś o budowie tam hali.

Pl. Kolegiacki dla pieszych i rowerzystów [ 2017 | 2016 ]
Przebudowa pl. Kolegiackiego mocno opóźniła się w czasie, choć trzeba uczciwie dodać, że jedną z przyczyn były ważne prace archeologiczne. Na razie udało się zlikwidować parking jedynie na dziedzińcu urzędu miasta. Prace na samym placu związane z jego rewitalizacją mają ruszyć pod koniec tego roku.

Tramwaj na Naramowice [ 2017 | 2016 ]
To najsłynniejsza niespełniona obietnica Jacka Jaśkowiaka. Prezydent zapowiadał budowę trasy w cztery lata – i to z Naramowic aż do Małych Garbar. Jednak do teraz nie powstała nawet jej pierwsza część do pętli Wilczak, ba, nie ruszyła nawet jej budowa. Dopiero niedawno miasto rozstrzygnęło przetarg na szczegółowe zaprojektowanie (!) i wykonanie inwestycji.

Tramwaj na ul. Ratajczaka [ 2017 | 2016 ]
Jest oczywiście wciąż w planach, ale odległych, bo to ma być dopiero II etap tzw. projektu centrum. Prace budowlane miasto chce rozpocząć w 2020 r. i zakończyć w 2022 r.

Przebudowa ronda Rataje [ 2017 | 2016 ]
Już wydawało się, że w ogóle nic z tego nie będzie, ostatecznie miasto dostało jednak unijną kasę na przebudowę ronda. Z tym że będzie to raczej lifting niż wielkie zmiany. A w międzyczasie doszło do sytuacji, że właściciel CH Posnania na własny koszt zrobił remont ronda – w tak kiepskim było już stanie.

Budowa ul. Nowej Głogowskiej [ 2017 | 2016 ]
Jedna z obietnic, których Jacek Jaśkowiak przez cztery lata w ogóle nie ruszył, po czym… jak gdyby nigdy nic wpisał ją sobie do programu na kolejne wybory. Tym razem – chyba dla niepoznaki – pod zmienioną nazwą ul. Dolna Głogowska.

Dokończenie ul. Św. Wawrzyńca [ 2017 | 2016 ]
Miasto znalazło kasę w budżecie i inwestora, który dołoży resztę. Ale budowa dopiero ruszy. Dodajmy też, że mocno zmieniła się sama koncepcja. Przedtem Jaśkowiak mówił o przedłużeniu szerokiej arterii, która miała odciążyć ul. Dąbrowskiego, teraz jest plan budowy zwykłej, jednopasmowej ulicy.

Dokończenie I ramy komunikacyjnej [ 2017 | 2016 ]
Prezydent Jaśkowiak ustami swojego zastępcy Macieja Wudarskiego już w 2016 r. powiedział, że na tę inwestycję pieniędzy nie ma i w najbliższych latach nie będzie, a teraz już chyba dał sobie spokój. I tego akurat nawet nie wpisał do nowego programu.

Przywrócenie Poznaniowi dworca PKP [ 2017 | 2016 ]
Już, już Jacek Jaśkowiak był dogadany z PKP i z Trigranitem… I nagle po zmianie władzy w kraju przyszła do PKP nowa ekipa. A zaraz po niej jeszcze inna. Szybko okazało się, że z nią nie tak łatwo się dogadać w sprawie dworca, jak to Jaśkowiak przedstawiał w kampanii. Zresztą tej nowej ekipie tak bardzo na poznańskim dworcu nie zależało i stary gmach do dziś stoi nieruszony.

Przejście dla pieszych przez ul. Matyi z przystanku tramwajowego [ 2017 | 2016 ]
Jedna z najprostszych i najszybciej spełnionych obietnic prezydenta Jaśkowiaka. Choć i tak zabrało mu to niemal rok.

Parkingi P&R przy pętlach tramwajowych [ 2017 | 2016 ]
Zapisane w liczbie mnogiej. Tymczasem na razie powstał… jeden parking przy Pestce przy ul. Szymanowskiego. Kolejne, choć w planach, na razie wciąż są dopiero na papierze.

Stworzenie spójnego systemu dróg rowerowych [ 2017 | 2016 ]
Przez ostatnie dwa lata zaliczałem Jaśkowiakowi to zadanie. To było trochę „na zachętę”, ku oburzeniu stowarzyszeń rowerowych, bo coś tam jednak prezydent robił.

Jednak teraz na koniec kadencji nie ma już taryfy ulgowej, bo nie ma też nadal w Poznaniu żadnego „spójnego systemu” takich dróg, a dodatkowym cieniem kładzie się likwidacja stanowiska oficera rowerowego i próba przycięcia pieniędzy na realizację programu rowerowego.

Oddanie wolnych lokali w śródmieściu artystom [ 2017 | 2016 ]
Artyści mogą – jak podaje miasto - bezpłatnie wynajmować pustostany na „zaplanowane wydarzenia kulturalno-artystyczne”. Jest też skierowany do nich program „lokal na kulturę”, gdzie obowiązują preferencyjne stawki czynszu: 1-3 zł za metr.

Znalezienie siedziby dla Polskiego Teatru Tańca [ 2017 | 2016 ]
W tej sprawie Jacek Jaśkowiak obiecywał coś, co... w ogóle od niego nie zależało, bo Polski Teatr Tańca podlega marszałkowi. To marszałek przekazał kamienicę przy ul. Taczaka na nową siedzibę, dał też kasę na remont i zabezpieczył środki unijne.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zaliczyć Jaśkowiakowi ten punkt programu, choć dziwaczny to sposób na spełnienie obietnicy. Już zupełnie inną sprawą jest afera, jaka wybuchła ostatnio wokół remontu nowej siedziby.

Nowe przedszkola i żłobki [ 2017 | 2016 ]
Prezydent nie deklarował, ile ich dokładnie będzie, w przeciwieństwie np. do mieszkań komunalnych (o tym za chwilę). Nowe przedszkola powstały na Strzeszynie i na Naramowicach. Jest też więcej żłobków dotowanych z miejskich pieniędzy. Zatem na plus.

Budowa 4 tys. mieszkań komunalnych [ 2017 | 2016 ]
Jeszcze w połowie kadencji Jacek Jaśkowiak zaklinał rzeczywistość i twierdził, że uda się do tych 4 tys. dojechać, potem liczba w składanych deklaracjach już sukcesywnie malała. Ostatecznie nie powstał nawet 1 tys. nowych mieszkań.

Stworzenie biura porad prawnych dla lokatorów [ 2017 | 2016 ]
Całkiem szybko powstało biuro spraw lokalowych przy ul. Matejki. Zatrudniono tam również pełnomocniczkę prezydenta ds. interwencji lokatorskich, która faktycznie angażuje się i pomaga lokatorom, którzy mają problemy.

Limit 25 dzieci na klasę w szkołach [ 2017 | 2016 ]
W podstawówkach ten zapowiadany przez Jaśkowiaka w poprzedniej kampanii limit jest praktycznie spełniony – przypada średnio 20,5 dzieci na klasę. Jednak już w szkołach ponadgimnazjalnych nawet miejska średnia jest wyższa – wynosi 25,3.

Więcej miejsc w domach opieki społecznej [ 2017 | 2016 ]
Budowa nowego domu pomocy społecznej przy ul. Żołnierzy Wyklętych – dwa budynki po 100 miejsc każdy – ze względu na rosnące ceny na rynku budowlanym miasto podzieliło na dwa etapy. Przetarg na pierwszy z nich ma być dopiero w przyszłym roku, tak samo jak przetarg na budowę nowego skrzydła miejskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

30 mln zł na budżet obywatelski [ 2017 | 2016 ]
Twarda deklaracja z konkretną kwotą. I niespełniona. Prezydent faktycznie rok po roku zwiększał pulę – ale tylko do 18 mln zł.

Konsultacje i referenda [ 2017 | 2016 ]
Trudno zaliczyć ten punkt. Jedynym miejskim „referendum”, jakie się odbyło, było głosowanie w sprawie… fasady starego gmachu dworca PKP. Zresztą plany jego przebudowy i tak potem decyzją nowych władz PKP wylądowały w koszu.

A konsultacje? Oczywiście były, nie tak fasadowe jak wiele wiele konsultacji z czasów Ryszarda Grobelnego, za to często polegały na przekonywaniu do „jedynej słusznej wizji” i kończyły się awanturą jak w przypadku ul. Słowackiego.

Poznański fundusz inicjatyw obywatelskich [ 2017 | 2016 ]
Jest od 2016 r. centrum inicjatyw lokalnych, czyli miejski program konkursów ofert dla organizacji pozarządowych, jest też cały czas konkurs Centrum Warte Poznania (choć ten akurat był już za czasów prezydenta Grobelnego).

Więcej pieniędzy dla rad osiedli [ 2017 | 2016 ]
Za rządów Grobelnego w 2014 r. rady osiedli dostały łącznie 28,6 mln zł. Tegoroczne środki, jakie miasto przekazało osiedlom, to według informacji podawanych przez miasto łącznie 47,9 mln zł. Działacze osiedlowi cały czas podnoszą, że to za mało w stosunku do potrzeb, ale sama obietnica zdecydowanie spełniona.

Maksimum dwie kadencje prezydenta Jacka Jaśkowiaka
To jedyna obietnica, którą można ewentualnie rozliczyć dopiero po zakończeniu drugiej, a nie pierwszej kadencji. Nowe przepisy teoretycznie pozwalałyby Jaśkowiakowi rządzić łącznie trzy kadencje. Jednak on sam cały czas deklaruje, że jeśli wygra, to kadencja 2018-2023 będzie jego ostatnią.



Jeśli to wszystko podliczyć, wychodzi, że Jacek Jaśkowiak z 30 obietnic spełnił 10. Nie zdołał zrealizować – z różnych powodów – 19 kolejnych. Jedną zapowiedź (oczywiście tę ostatnią o dwóch kadencjach) - jeżeli JJ znów wygra - będziemy mogli ocenić za pięć lat.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: