Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

14 października 2018

Wybory 2018. Kandydaci na prezydenta Poznania już na ostatniej prostej… i na Poznań Spoza Kamery też!

#Wybory 2018 #Poznań #Poznań Spoza Kamery #kandydaci na prezydenta #wywiady #sondaże

SEWERYN LIPOŃSKI
14 października 2018

Zaczynamy ostatni tydzień kampanii. Teraz wszystkie szczegółowe informacje o kandydatach na prezydenta i ich wyborczych obietnicach znajdziecie właśnie tu – na Poznań Spoza Kamery.

Jeśli trzy tygodnie przed wyborami pisałem, że to jak ostatnie okrążenie w biegu na 800 m, to teraz zdecydowanie mamy już ostatnią prostą.

Został tydzień. A odliczając ciszę wyborczą – tak naprawdę pięć dni. Zaledwie 120 godzin.

Kiedy nadejdzie piątkowy wieczór, kandydaci, ich sztaby i współpracownicy będą musieli schować głęboko do kieszeni ulotki, których nie zdążyli rozdać. Zwinąć plakaty, których nie zdążyli rozwiesić. Machnąć ręką na wpisy na Facebooku, których nie zdążyli zrobić, czy na reklamy w internecie, których nie zdążyli wykupić.

Już nie będą mogli zrobić nic. Pozostanie im na chwilę odetchnąć… i potem w napięciu czekać na werdykt wyborców. Dokładnie w tym samym czasie część tych wyborców – mieszkańców Poznania – będzie rozważać, kogo poprzeć.

Z badań przed wyborami parlamentarnymi 2011 wynikało, że blisko 20 proc. wyborców taką decyzję podjęło w ostatnim tygodniu przed głosowaniem, a niemal 10 proc. dopiero w dniu głosowania czy wręcz już w lokalu wyborczym.

Nie znam takich badań dla wyborów samorządowych. Jednak biorąc pod uwagę, że w ich przypadku zainteresowanie jest mniejsze, i że nawet kandydaci na prezydenta często są dla ludzi kompletnymi no name’ami… to ten odsetek wyborców „last minute” może być jeszcze wyższy.

Tak by nie głosować w ciemno...Przyznam, że wolę mieszkać w mieście i w państwie, w którym ludzie wybierają władze w sposób przemyślany, a nie np. dlatego, że ktoś ładnie wyszedł na plakacie wyborczym.

Dlatego przygotowałem na Poznań Spoza Kamery specjalny dział KANDYDACI NA PREZYDENTA.

To zwłaszcza dla tych, którzy tak na co dzień poznańską polityką się nie interesują (albo interesują się raczej pobieżnie), a teraz chcą dowiedzieć się czegoś o kandydatach i świadomie zagłosować.

Do działu z kandydatami na prezydenta możecie wejść klikając link „kandydaci” w menu na górze strony lub po prostu zdjęcie konkretnego kandydata.

Znajdziecie w tym dziale sylwetki poszczególnych kandydatów na prezydenta Poznania. Podstawowe info, czyli kim są, ile mają lat, co do tej pory robili, linki do stron www, profilu na Facebooku czy na Twitterze.

Poza tym doświadczenie zawodowe i wykształcenie (tylko u tych, którzy przysłali mi odpowiedzi na te pytania, trzech kandydatów jeszcze tego nie zrobiło) i – przede wszystkim – najważniejsze wyborcze postulaty.

Tu od razu zachęcam, by przynajmniej rzucić okiem na pełne programy kandydatów, bo tutaj zamieściłem jedynie główne motywy ich kampanii plus 10 kluczowych obietnic.

Przyznam, że nie było łatwo je wybrać, bo większość kandydatów ma tych zapowiedzi zdecydowanie więcej. Zresztą pewnie zaraz usłyszę z tej czy tamtej strony pretensje, dlaczego wybrałem akurat te, a nie inne. Ale jakiś klucz trzeba było przyjąć. Starałem się wybrać te najważniejsze i zarazem najbardziej konkretne.

Tak to mniej więcej wygląda w praktyce (i żeby nie było wątpliwości, pokazuję stronę DBH dlatego, że jest pierwsza w alfabetycznej kolejności, nie dorabiajcie do tego żadnej teorii ;)):Co jeszcze znajdziecie na tych podstronach poświęconych kandydatom? Na przykład coś, co nazwałem „ankietą kandydata”, czyli odpowiedzi na kilkanaście pytań, które dla nich ułożyłem i rozesłałem.

To pytania m.in. o to, dlaczego zdecydowali się kandydować na prezydenta Poznania, ale też o ulubioną książkę, film, uprawiane sporty czy wreszcie o to, kim chcieli być w dzieciństwie. Zależało mi bowiem, żebyście mogli poznać kandydatów również od takiej zwykłej, ludzkiej strony.

Tak jak wspomniałem – jeszcze nie od wszystkich dostałem odpowiedzi na pytania z ankiety. Cały czas czekam na wypełnione ankiety Tomasza Lewandowskiego, Jarosława Pucka i Wojciecha Bratkowskiego. Jak tylko któryś z nich przyśle odpowiedzi – dam znać na stronie głównej.

Możecie też zobaczyć rozmowy z poszczególnymi kandydatami w naszym studiu w WTK. Znajdziecie też linki do wszystkich innych wywiadów, jakich udzielili w ostatnich dniach innym redakcjom, i ostatnie wpisy na Poznań Spoza Kamery, które ich dotyczyły.

Kandydaci i ich ekipa do rady miastaI jeszcze jedna istotna rzecz. Kandydat na prezydenta to jedno… ale przecież każdy z nich ma też całą ekipę kandydatów do rady miasta. Te nazwiska możecie kojarzyć mniej lub nie kojarzyć ich w ogóle.

Dlatego przy każdym kandydacie zamieściłem linki do list kandydatów z jego komitetu do rady miasta w poszczególnych okręgach. Miasto jest podzielone na sześć takich okręgów. Hmm… a który z nich to wasz?

To możecie sprawdzić na interaktywnym planie Poznania, do którego link także tam dołączyłem, wystarczy potem zaznaczyć w prawym górnym rogu opcję „okręgi wyborcze”. Tak przy okazji – tam też możecie sprawdzić, gdzie jest Wasz lokal wyborczy, jeśli tego nie wiecie lub nie jesteście pewni.

Jak dobrze pójdzie, to lada dzień dołączę też wykres notowań poszczególnych kandydatów w sondażach, zwłaszcza że tych badań w najbliższych dniach trochę będzie. Jutro np. poznamy wyniki sondażu „Wyborczej”.

Mam nadzieję, że takie szczegółowe zestawienie pozwoli Wam się lepiej zapoznać z kandydatami na prezydenta, z ich konkretnymi postulatami i dzięki temu podjąć przemyślaną decyzję.

Temu zresztą służą również te wszystkie przeglądy prasy, analizy debat i wywiadów, które tu prowadzę od połowy sierpnia, czy wreszcie wpisy o poszczególnych kandydatach.

Jeśli to wszystko pomoże choćby paru osobom podjąć bardziej przemyślaną decyzję, lub skłoni kogoś, by w ogóle iść na wybory, to już będzie fajnie.

To co? Zaczynamy zmagania na finiszu. Już niedaleko do mety – widzimy się na niej z kandydatami za tydzień w niedzielę wieczorem. Ale do tego czasu na ostatniej prostej sporo się będzie działo. Postaram się, by nic Wam nie umknęło.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: