www.poznanspozakamery.pl
facebook.com/poznanspozakamery

Poznań Spoza Kamery » Witamy w świecie bez Kaponiery

11 sierpnia 2012,

Witamy w świecie bez Kaponiery

#Poznań  #rondo Kaponiera  #Roosevelta  #ZDM  #komunikacja miejska  #inwestycje

Koniec drogowej laby po Euro 2012. Przez ostatnie dwa miesiące po Poznaniu jeździło się naprawdę świetnie, ale od dziś musimy częściowo omijać Kaponierę.

>

(kliknij, aby powiększyć / źródło: ZDM Poznań)

To pewien paradoks, że mimo tego całego pośpiechu, jaki towarzyszyły nam przed Euro 2012, największą inwestycję w całym sercu Poznania – bo za takie jest uważane rondo Kaponiera – wykonujemy dopiero po mistrzostwach.

Oczywiście drogowcy zaraz powiedzą, że to nie tak. I że przebudowa ul. Roosevelta, która trwała od sierpnia do czerwca, tak naprawdę nazywała się "Przebudowa węzła komunikacyjnego rondo Kaponiera - etap I". Jasne.

Ale jak jest, każdy widzi. Przez Kaponierę mogliśmy jeździć cały czas, dopiero teraz ją tak naprawdę zamykają i remontują :) Zresztą całość faktycznie miała być zrobiona przed Euro 2012. Tyle że półtora roku przed mistrzostwami okazało się, że jednak nie będzie. Co było jedną z bardziej spektakularnych obsuw w poznańskich inwestycjach.

A po rzeczonym remoncie, czy raczej po całkowitej przebudowie, rondo ma wyglądać tak:

(wizualizacje ZDM Poznań)

Biorąc pod uwagę obecny stan Kaponiery sądzę, że warto zacisnąć zęby, pomęczyć się z tymi objazdami i nie narzekać.

Trochę to potrwa, bo przebudowa ma się zakończyć do końca 2013 r. Czeka nas więc przynajmniej rok i cztery miesiące objazdów. O ile nie jeszcze więcej.

Może niepokoić fakt, że nad urzędnikami i drogowcami nie ma już bata w postaci zbliżającego się Euro 2012. Pierwszą wpadkę już zaliczyli: nie chcą wydłużyć biletów na komunikację miejską, co zachęciłoby ludzi do zostawienia samochodów.

Na szczęście jeśli chodzi o sam remont, są już dawno podpisane wszystkie umowy, które też na pewno przewidują odpowiednie kary za opóźnienia. Mam nadzieję, że to podziała równie mobilizująco jak niedawno zadziałały zbliżające się mistrzostwa.