Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Szybki tramwaj dojedzie do dworca. Jest umowa

#Poznań #Pestka #szybki tramwaj #Poznań Główny #Dworzec Zachodni

SEWERYN LIPOŃSKI
9 sierpnia 2011

To już pewne: Pestka – wprawdzie dopiero po Euro – dojedzie do Dworca Głównego (a właściwie Dworca Zachodniego). Miasto podpisało dziś z wykonawcą kontrakt wart 94 mln zł.

To wprawdzie więcej niż zakładano w budżecie, ale na szczęście dodatkowe pieniądze udało się znaleźć. Cała inwestycja (z przystankami itd.) - jak podaje miasto - ma zresztą kosztować jeszcze więcej, bo 115 mln zł. Szczegóły na stronie spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012.


Tak ma wyglądać przystanek Pestki przy peronie 7 / wizualizacja: Urząd Miasta Poznania


Warto przypomnieć, że pierwotnie trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju miała być przedłużona do dworca już przed Euro 2012. Z powodu różnych opóźnień czasu było jednak bardzo niewiele i potencjalni wykonawcy zażyczyli sobie kwot przewyższających 120 mln zł.

Takich oczekiwań miasto nie umiało spełnić. Dlatego urzędnicy poddali się i rozpisali drugi przetarg. Tym razem wykonawca będzie tańszy, ale i będzie miał więcej czasu. Dlatego – niestety – Pestka do dworca dojedzie dopiero po Euro 2012.

Gdy już to nastąpi, droga z pętli na Sobieskiego na dworzec ma zająć zaledwie 10 minut. To świetna wiadomość dla mieszkańców Piątkowa i studentów dojeżdżających na Morasko.

Ale nie tylko dla nich. Dzięki rozwidleniu trasy Pestki (część tramwajów pojedzie górą, a część dołem przez dworzec przy peronie 7) prawdopodobnie uda się nieco poprawić „kocioł”, jaki niemal codziennie w godzinach szczytu widzimy na moście Teatralnym. Raz po raz tworzą się tam niemal korki tramwajów, które przy okazji często blokują przejeżdżające samochody.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: