Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Radni zadecydowali: będą miliony na stadion

#Euro 2012 #Poznań #Ryszard Grobelny #rada miasta #Stadion Miejski

SEWERYN LIPOŃSKI
8 sierpnia 2011

Ale nie 38 mln, jak pierwotnie chciał prezydent, tylko o kilka mniej. Dzięki temu do czerwca stadion powinien być w pełni gotowy na Euro 2012.

Przypomnijmy: chodzi o dodatkowe pieniądze na dokończenie stadionu – tak aby spełniał wszystkie wymogi UEFA jako arena Euro 2012. To m.in. 25 mln zł na wykończenie punktów gastronomicznych, dodatkowy płot za 1 mln zł i dostosowanie instalacji do transmisji HD za 2,5 mln zł.

Dziś radni zaakceptowali ostateczną propozycję urzędników: na stadion pójdą 33 mln zł. Władze zrezygnowały z paru inwestycji, które nie są niezbędne na Euro 2012.

Ale nadzwyczajna sesja rady miasta w tej sprawie i tak wywołała sporo emocji. Tuż po rozpoczęciu nastąpiła przerwa. W jej trakcie jeszcze raz zebrała się komisja kultury fizycznej i turystyki, żeby omówić z prezydentem ostatnie szczegóły.

Potem – z powrotem na sesji – była dość długa dyskusja. Radny Tomasz Lewandowski (SLD) porównywał sprawę dodatkowych pieniędzy do szantażu ze strony prezydenta, w stylu „bo jak nie, to nie będzie Euro”. Przeciwny był też Szymon Szynkowski (PiS).

Radni broniący prezydenta porównywali stadion do samochodu, w którym okazało się, że brakuje dwóch kół. – Co lepiej zrobić: dokupić te dwa koła czy odstawić auto i w ogóle nim nie jeździć? – pytali.

Przeciwnicy dodatkowych pieniędzy na stadion ripostowali: - Żadna rodzina nie kupuje samochodu, jeśli może to zachwiać jej budżetem.

Ostatecznie za dodatkowymi pieniędzmi zagłosowało 20 radnych z 30 obecnych.

To oznacza, że poznański stadion pochłonął z budżetu miasta łącznie blisko 750 mln zł. Ale nie powinno być już zagrożenia dla przyszłorocznych meczów Euro 2012 w Poznaniu.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: