Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeZbadają, jak nas zmieni Euro 2012

#Euro 2012 #Warszawa #Gdańsk #Poznań #Wrocław #kultura #stadiony

SEWERYN LIPOŃSKI
25 lipca 2011

Specjaliści z SWPS i warszawskiej ASP zbadają, jak Euro 2012 wpływa na mieszkańców i kulturę w miastach organizujących turniej – informuje „Gazeta”.

Badania naukowe mają być przeprowadzone w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Potrwają trzy lata. Sfinansuje je Narodowe Centrum Kultury.

Przy analizie skutków wielkich wydarzeń sportowych uwzględnia się zwykle wskaźniki ekonomiczne, takie jak PKB, budowę dróg, lotnisk czy infrastruktury hotelowej. Tymczasem warto spojrzeć także na inne czynniki, jak inicjatywy kulturalne czy turystyczne integrujące lub dezintegrujące zbiorowość wokół stadionów

dr Mariusz Czubaj, koordynator projektu, źródło: "Gazeta Wyborcza"„Stadiony” to tutaj słowo klucz. Ma ich dotyczyć spora część badań. Nic dziwnego, bo już na długo przed turniejem budzą wielkie emocje. Przykłady? Słynna sprawa usunięcia kupców ze Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, czy też kontrowersyjne dodatkowe miliony z miejskiej kasy na stadion w Poznaniu.

Całe badania mają być zorganizowane pod hasem „Stadion – Miasto – Kultura. Euro 2012 i przemiany kultury polskiej”. Co ciekawe, naukowcy chcą przeprowadzać wywiady nie tylko wśród mieszkańców, ale i urzędników odpowiedzialnych za organizację turnieju.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: