Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Stadion ma operatora. Tylko co na to radni?

#Euro 2012 #Poznań #Stadion Miejski #operator #Lech Poznań

SEWERYN LIPOŃSKI
22 lipca 2011

Przełom w sprawie Stadionu Miejskiego. Władze miasta wybrały wreszcie operatora – jest nim Lech Poznań (w konsorcjum ze spółką Marcelin Management). Ale muszą jeszcze zgodzić się radni.

Wybór operatora jest szalenie istotny. Bo to on będzie odpowiadał m.in. za organizowanie imprez, z których obiekt ma się utrzymać. Poznań – choć jako pierwszy wybudował stadion na Euro 2012 – był dotąd jedynym miastem, które nie wybrało operatora. Aż do dziś.

Umowa ma być podpisana na 20 lat. Lech ma płacić stały czynsz w wysokości 3,1 mln zł. Do tego pewien procent dochodów z meczów oraz czynsz z praw do nazwy stadionu.

Wybór Lecha nie jest zaskoczeniem, bo była to jedyna oferta. Wcześniej – w przedbiegach – odpadła angielska firma AEG Europe.

W sprawie operatora jest jednak jeszcze jeden haczyk. W negocjacjach miasta z Lechem ustalono, że większość kosztów związanych z wykończeniem stadionu (to prawie 40 mln zł!) weźmie na siebie miasto.

Bardzo sceptycznie podeszli do tego radni. Postanowili odłożyć decyzję w tej sprawie do sierpnia – by wiedzieć, kto ma być operatorem stadionu i na jakich zasadach. Teraz dodatkowe miliony na stadion są w ich rękach.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: