Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2019. Gdyby poznańscy posłowie byli kartami w grze planszowej... Zagrajmy i przekonajmy się!

#Wybory 2019 #Poznań #Joanna Jaśkowiak #Jadwiga Emilewicz #Katarzyna Ueberhan #Franciszek Sterczewski

SEWERYN LIPOŃSKI
11 listopada 2019

Jutro pierwsze posiedzenie nowego parlamentu. Dziesiątka nowych poznańskich posłów zapewne jest już albo zaraz będzie w drodze do Warszawy. Tymczasem sprawdźmy, kim byliby i jakie mieliby zdolności, gdyby występowali w politycznej planszówce.

Muszę zaznaczyć na początku, że do tego wpisu zainspirowała mnie gra "U Koryta", wydana parę lat temu w Poznaniu.

To była znakomita parodia polskiej polityki. Zaczynając rozgrywkę, gracze losowali liderów swoich partii, wśród których mogły się trafić takie postaci jak Jarosław Wielki, Don Gładka Gadka czy Andrzej Leppiej.A później... Później było już tylko ciekawiej. Zgłaszanie projektów ustaw, za którymi głosowali ściągani do Sejmu Wciskacze Przycisków, wcześniej w większości wsadzeni na stołki w różnych miastach.

Jeżdżenie po kraju i zdobywanie poparcia różnych grup wyborców. Wydarzenia typu seksafera czy debata w programie "Kreska pod Ę". I wreszcie wybory, które pozwalały rządzić, co znacznie przybliżało do zwycięstwa.

Spędziliśmy ze znajomymi długie godziny nad tą grą, nieraz tocząc przy tym dyskusje w stylu Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego, tzn. wypijając parę butelek wina. Później pojawiał się tylko problem przy płaceniu rachunku.

I co ważne - każdy z liderów miał specjalne zdolności. Niejaki Gruby Rysiu to był "ulubieniec mediów", Realny Janusz specjalizował się w "kontrargumentacji", zaś Wielki Konon mógł oznajmić, że "nie będzie już niczego" i spowodować, że gracze musieli odrzucić wszystkie karty.

Zainspirowany tymi dawnymi rozgrywkami spróbowałem sobie wyobrazić, co by było, gdyby też Joanna Jaśkowiak, Jadwiga Emilewicz i spółka stali się kartami w podobnej planszówce. Jakie nosiliby przydomki. I jakie mieliby zdolności. Te ostatnie, oczywiście, też nie są przypadkowe!

Mam nadzieję, że twórcy gry "U Koryta" nie obrażą się, że w paru przypadkach posłużyłem się wymyślonym przez nich nazewnictwem.

I że sami zainteresowani oraz ich sympatycy podejdą do sprawy z dystansem i uśmiechem... a może kiedyś - np. podczas jakichś nudnych i przeciągających się obrad Sejmu - sami zagrają w taką grę? ;)

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: