Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjePrezydent Grobelny szczery do bólu. Nie będzie niczego

#Poznań #Ryszard Grobelny #budżet #cięcia #inwestycje

SEWERYN LIPOŃSKI
4 czerwca 2011

Wciąż jestem pod wrażeniem po wczorajszej lekturze wywiadu z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym. Nie wiem tylko, czy bardziej pod wrażeniem jego szczerości – czy może dość apokaliptycznej wizji przyszłości, jaką nakreślił.

Bo szczerości i odważnych, niekoniecznie popularnych stwierdzeń prezydentowi Grobelnemu nie brakuje. Pod tym względem bije na głowę większość swoich urzędników (którzy zwykle – nawet jak coś się święci – nie powiedzą tego wprost). O planowanych cięciach w budżecie Poznania mówi na przykład tak:

Ciąć będziemy wszędzie: w komunikacji, opiece społecznej, służbie zdrowia, kulturze, edukacji, sporcie, administracji…

Prezydent Ryszard Grobelny o budżecie Poznania, źródło: Gazeta WyborczaZupełnie jakbyśmy słuchali Kononowicza: nie będzie niczego. Albo inaczej – wszystko będzie gorsze albo droższe. Bo całe państwo jest w kryzysowej sytuacji, a więc także i samorządy. Mniejsze wpływy z podatków, mniej pieniędzy w budżecie.

Prezydent Grobelny zawsze, gdy mówi o miejskiej kasie, posługuje się trudnym do podważenia argumentem. Mianowicie: pieniądze znikąd się nie wezmą, gdy spadają dochody, trzeba ograniczyć wydatki. Tak samo mówi i tym razem:

Budżet to nie skrzynka z zakamarkami, gdzie można coś ukryć i znaleźć. Albo zdobędziemy dodatkowe pieniądze podnosząc opłaty, albo zabierając je z innych dziedzin.

Prezydent Ryszard Grobelny o budżecie Poznania, źródło: Gazeta WyborczaBrzmi to wszystko fajnie, sensownie i rozsądnie. Sytuacja nie jest najłatwiejsza dla jakichkolwiek budżetów i wszyscy muszą zacisnąć pasa. Może byłbym nawet gotów – jako mieszkaniec Poznania – w pełni zrozumieć prezydenta. Ale nie jestem. Z trzech powodów.

Po pierwsze, to Ryszard Grobelny rządzi miastem od blisko 13 lat. Nie jest prezydentem, który przyszedł niedawno i zastał miejskie finanse w katastrofalnym stanie. Wręcz przeciwnie – on za ich obecny stan w dużej mierze odpowiada.

Po drugie, w kampanii wyborczej jakoś o tym głośno nie mówił. Nie jest też przypadkiem, że czarna seria związana z inwestycjami na Euro (fiasko Kaponiery, potem nieudany przetarg na przedłużenie Pestki) wyszła na jaw niedługo po ostatnich wyborach.

Po trzecie wreszcie, prezydent 500-tysięcznego miasta nawet w największym kryzysie powinien panować nad sytuacją. Albo przynajmniej sprawiać wrażenie, że panuje. A tu Ryszard Grobelny robi coś zupełnie odwrotnego: przyznaje, że sytuacja wymknęła mu się spod kontroli i nie obejdzie się bez bardzo drastycznych decyzji, żeby tylko ratować sytuację.

Cóż, odwagi i szczerości rzeczywiście nie można mu odmówić.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: