Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

19 października 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 19 PAŹDZIERNIKA. Jacek Jaśkowiak 44,8 proc. w sondażu "Głosu", ale Zysk wierzy w zwycięstwo

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tadeusz Zysk #Jarosław Pucek #sondaż

SEWERYN LIPOŃSKI
19 października 2018

- Wszystko wskazuje, że Jacek Jaśkowiak wygra wybory prezydenckie – przyznaje prof. Dorota Piontek, politolog z UAM, w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”. Prezydent wyraźnie prowadzi w kolejnym już sondażu.

To ostatni przegląd prasy przed niedzielnym głosowaniem. Jutro zapadnie już cisza wyborcza. Nic dziwnego, że w gazetach, radiach, telewizjach aż roi się od materiałów związanych z wyborami.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Jest sondaż prezydencki – prawdopodobnie ostatni przed ciszą wyborczą.

Jacek Jaśkowiak ma 44,8 proc., Tadeusz Zysk 23,4 proc., Tomasz Lewandowski 13,2 proc., Jarosław Pucek 11,2 proc. Potem Dorota Bonk-Hammermeister z 3,4 proc. poparcia, Przemysław Hinc z 2,4 proc., Wojciech Bratkowski 1,6 proc.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polska Press Grupy wynika, że Jacek Jaśkowiak może być spokojny o wygraną w pierwszej turze. Najprawdopodobniej wygra też drugą.

CAŁY TEKST: Sondaż „Głosu”. Jacek Jaśkowiak wygrywa, ale w drugiej turze

Wywiad z prof. Dorotą Piontek, politologiem z UAM, właśnie na temat wyników sondażu i końcówki kampanii.

Jacek Jaśkowiak wygra wybory prezydenckie?
- Wszystko na to wskazuje, choćby z tego względu, że może poza wyborcami Jarosława Pucka wyborcy pozostałych kandydatów, którzy nie dostaną się do drugiej tury, oddadzą swój głos najprawdopodobniej na Jacka Jaśkowiaka. (…)

Przed rozpoczęciem kampanii wyborczej za czarnego konia wyborów uchodził Jarosław Pucek. (…) Dlaczego uzyskuje tak niski wynik? Źle poprowadził kampanię wyborczą?
- Jarosław Pucek nie rozczarował w trakcie swojej kampanii wyborczej. On chyba był w niej najbardziej aktywny (…). Ale w kampanii rolę odgrywa także zaplecze kandydatów i odpowiednie struktury stojące za danym kandydatem. W przypadku Jarosława Pucka to okazało się jego słabością.


Dziennikarz „Głosu” Cezary Hurysz podsumowuje też różne „naj...” kampanii.

Najsłynniejsza obietnica
Najczęściej przytaczaną obietnicą kampanii było zbudowanie „premetra” od Ławicy do Franowa. Autorem słynnej koncepcji jest Tadeusz Zysk, kandydat na prezydenta Poznania z listy PiS.

Największa „zdrada”
Początkowo żona prezydenta Poznania, Joanna Jaśkowiak, miała wystartować w wyborach do rady miasta z list społeczników. Ostatecznie okazało się jednak, że wystartuje w wyborach do sejmiku ze wspólnej listy Koalicji Obywatelskiej.


Całego tekstu niestety nie ma jeszcze w sieci, podobnie jak wywiadu z prof. Piontek.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tu dla odmiany rozmowa z innym politologiem – dr. Szymonem Ossowskim. Też z UAM.

- Wyniki Jacka Jaśkowiaka nie są dla mnie specjalnym zaskoczeniem. Choć uważam, że zwycięstwo w pierwszej turze będzie bardzo trudne. Ale z tyłu głowy mam też cały czas pytanie, dlaczego tyle osób dopisuje się do list wyborców w Poznaniu. (…)

W obu sondażach Tadeusz Zysk ma podobne notowania – 19 proc. w sondażu Kantar i 16,55 proc. w sondażu IBS. Tylko na tyle go stać?
- Ten wynik Tadeusza Zyska jest kiepski. Mimo wszystko uważam, że 19 proc. to trochę za mało i że Zysk jest niedoszacowany, bo jego 19 proc. oznaczałoby, że nie chce na niego zagłosować nawet cały elektorat PiS-u.


CAŁY WYWIAD: Politolog: Wybory wygra Jacek Jaśkowiak. Ale jeśli Pucek i Lewandowski będą mieli przyzwoite wyniki, to będzie druga tura

Jest też zestawienie zapowiedzi i wyglądów kandydatów na prezydenta Poznania w 22 różnych sprawach oraz analiza, jak po wyborach może wyglądać sejmik wojewódzki.

RADIO POZNAŃ

Tomasz Lewandowski apeluje, by nie głosować na mniejsze komitety.

Zdaniem Lewandowskiego, radnych w Poznaniu wprowadzą trzy ugrupowania. - Dwa prawicowe, a więc komitet Koalicji Obywatelskiej i ta prawica bardziej populistyczna, czyli Prawo i Sprawiedliwość, a trzecim komitetem jest Lewica. Ordynacja wyborcza i metoda przeliczenia głosów na mandaty jest bezwzględna. Bez poparcia na poziomie kilkunastu procent mandatów nie będzie - mówi Lewandowski.

- Prosimy, aby rozważyć głos pragmatyczny - dodawał Lewandowski i jego zdaniem zmarnowane mogą być głosy oddane na "komitety społeczne".


CAŁY MATERIAŁ: T. Lewandowski: Nie marnujcie głosów

Szefowa wielkopolskiej Nowoczesnej Katarzyna Kierzek-Koperska alarmuje, że ktoś próbował ją szantażować.

Sprawa dotyczy miejsca zamieszkania przewodniczącej. Szantażujący sugerował Kierzek - Koperskiej, że ta nie mieszka w Poznaniu, a kandydując z Poznania łamie prawo.

- Ta osoba kontaktowała się później z naszym sztabem sugerując, że ujawni jakieś materiały. Traktuję to jako zagrywkę czysto polityczną, zakładam, że są to nasi oponenci polityczni, ale nie wiem którzy - mówi Kierzek - Koperska.


CAŁY MATERIAŁ: Ktoś szantażował przewodniczącą wielkopolskiej Nowoczesnej?

TVP POZNAŃ

Dziennikarze TVP kontynuują cykl dyskusji z kandydatami na prezydenta Poznania z udziałem ekspertów.

Zapomniałem wczoraj dorzucić do przeglądu prasy rozmowę z Przemysławem Hincem, więc nadrabiam zaległości, a dodatkowo mamy już kolejną rozmowę z Jarosławem Puckiem.

CAŁA ROZMOWA: Dyskusja z Przemysławem Hincem
CAŁA ROZMOWA: Dyskusja z Jarosławem Puckiem

Tymczasem w Teleskopie podsumowanie kampanii Tadeusza Zyska.

Jako swój największy atut Tadeusz Zysk eksponuje doświadczenie biznesowe. W swoim programie ma budowę nowych wiaduktów, siedziby Filharmonii Poznańskiej, premetra czy nowych szkół. (...)

- Poznań jest jedną całością, która ma bardzo różnych ludzi. Ja nie zaglądam, co kto ma wywieszone na ramieniu jako banderę czy głęboko w sercu skryte. Ja chcę po prostu realizować pewną wizję Poznania – mówi Tadeusz Zysk.


CAŁY MATERIAŁ: Pomysły PiS na Wielkopolskę

I tradycyjnie osobny materiał poświęcony pozostałym kandydatom.

Działacze Kukiz’15 mówili dzisiaj o propozycjach dla poznańskiej kultury. Proponują stworzenie tzw. traktu kultury – trasy skupiającej kulturalną ofertę miasta zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów.

- Nie możemy powiedzieć, że tam się kultura poznańska powinna skończyć. Mamy place miejskie, mamy trzy piękne rynki: rynek Wildecki, Jeżycki i Łazarski, w których powinny powstać ośrodki inspirujące ludzi do działań kulturalnych – mówi Przemysław Hinc, kandydat Kukiz’15 na prezydenta Poznania.

Natomiast młodzi działacze Koalicji Obywatelskiej apelowali do wyborców ze swojego pokolenia, aby oddali głos w nadchodzących wyborach samorządowych. Straszyli także przejęciem samorządów przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Mamy do czynienia cały czas z atakiem na Sąd Najwyższy, mamy podejmowane kroki, które mają na celu de facto wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej – mówi Kamil Kłopocki z Koalicji Obywatelskiej.


CAŁY MATERIAŁ: Ostatnia prosta kampanii wyborczej

TELEWIZJA WTK

Kampania wyborcza na finiszu. Kandydaci już ją podsumowują i… niemal wszyscy zapowiadają, że zobaczymy ich w II turze.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Przemek Ciupka o tym, jaka była ta kampania, jeśli chodzi o sposób jej prowadzenia.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Tej sprawy dotyczyła też wczorajsza Otwarta Antena.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: