Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

16 października 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 16 PAŹDZIERNIKA. Jacek Jaśkowiak chce dalszej współpracy z lewicą bez względu na wyniki wyborów

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tomasz Lewandowski #Tadeusz Zysk #rada miasta

SEWERYN LIPOŃSKI
16 października 2018

- Chciałbym kontynuować współpracę z Lewicą. Jestem za taką koalicją, nawet jeśli PO i Nowoczesna zdobędą większość – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak komentując dla „Gazety Wyborczej” wyniki najnowszego sondażu.

Ta zaskakująca deklaracja prezydenta to jedno z ciekawszych medialnych doniesień. Polecam też kolejną debatę kandydatów – tym razem dyskutowali w Radiu Emaus.

Przypominam też, że dziś debata w WTK, początek o godz. 19.30. To jedyna telewizyjna dyskusja z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta Poznania. Poprowadzą ją Dariusz Milejczak i Weronika Szymańska. Transmisja na żywo będzie też na wtk.pl. Zapraszam do oglądania :)

A teraz już sprawdźmy, co dziś w gazetach, radiach i telewizjach.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Komentarze po opublikowanym wczoraj sondażu, prognozującym wyraźne zwycięstwo Jacka Jaśkowiaka, a także większość dla Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta.

Prezydent przekonuje jednak, że na wygranej w I turze się nie koncentruje.

- To – wbrew pozorom – jeszcze większy ciężar i odpowiedzialność. Zdaję się na decyzję poznaniaków. Jeśli zdecydują, że wygram w pierwszej turze, będzie to dla mnie jeszcze większe zobowiązanie do ciężkiej pracy – mówi nam Jacek Jaśkowiak. (…)

Jednak bez względu na to, jaki wyniki będzie miała Lewica, po wyborach może wziąć udział we władzy. Prezydent Jacek Jaśkowiak mówi bowiem wprost:

- Niezależnie od tego, czy po wyborach w radzie miasta będziemy mieli bezwzględną większość, chciałbym kontynuować współpracę z Lewicą. Jestem za taką koalicją, nawet jeśli PO i Nowoczesna zdobędą większość.


CAŁY TEKST: Prezydent Jacek Jaśkowiak o sondażu „Wyborczej”: Poznaniacy popierają to, co robię
CAŁY TEKST: Prezydent Jacek Jaśkowiak chce po wyborach koalicji z Lewicą

WYBORCZA.PL

W ogólnopolskim serwisie internetowym „Wyborczej” - tekst o przedwyborczej sytuacji w Poznaniu autorstwa Piotra Bojarskiego.

Po wyborze Jaśkowiaka formalnie nie zmieniło się wiele: nadal dominującą rolę w radzie miasta odgrywają przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

Ale teraz działacz tej partii został prezydentem, który dobrał sobie do pomocy najbardziej sprawnych działaczy ruchów miejskich, zwiększając tym samym swoją bazę społeczną. To dało mu na starcie spory zastrzyk świeżości. I premię.

Bo Jaśkowiak z pewnością nie jest wzorcowym członkiem Platformy. Ma większą społeczną wrażliwość – wspiera poszkodowanych przez „czyścicieli kamienic”, nie waha się przeprosić w szpitalu pobitego w Poznaniu obcokrajowca, idzie w Marszach Równości, a nawet obejmuje je swoim patronatem. (…)

Skłonność Jaśkowiaka do wspierania środowisk słabszych czy wykluczonych nie wszystkim się podoba. Sądząc po internetowych komentarzach, Jaśkowiak ma liczne grono krytyków w mieście, którym nie podoba się polityka „tęczowego Jacusia” (to najdelikatniejsza z fraz, jakie padają).

Jedną z pierwszych podjętych przez Jaśkowiaka inwestycji było wprowadzenie w ścisłym centrum miasta strefy Tempo 30 i pozwężanie ulic, a także wytyczenie nowych dróg rowerowych, co doprowadziło do uspokojenia ruchu w śródmieściu. Ale również do przejściowych korków i fali hejtu, jaki wylał się na władze miasta.


CAŁY TEKST: Tutaj PiS nie ma łatwo. Poznań, czyli najbardziej zbuntowane miasto w Polsce

GŁOS WIELKOPOLSKI

Tym razem nic ściśle o wyborach w Poznaniu - z wyjątkiem krótkiej wzmianki o wczorajszym sondażu „Wyborczej” i jego wynikach.

Jest za to wywiad z ekspertem. Trener wystąpień publicznych i mowy ciała Maurycy Seweryn radzi, jak rozpoznać, że polityk kłamie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w mowie ciała polityka, aby nie dać mu się oszukać?
- Na drobiazgi. Zacząłbym od mimiki, form uśmiechu i kontaktu wzrokowego, ruchów dłoni i nóg. Ważne jest, czy polityk utrzymuje kontakt wzrokowy, ponieważ oczy są zwierciadłem duszy. (…)

Co może świadczyć, że polityk kłamie?
- Po pierwsze brak kontaktu wzrokowego, po drugie mruganie. Jak mruga, to zwykle myśli, co powiedzieć. Jeśli sobie coś przypomina, patrzy w lewą stronę do góry, a jeśli konstruuje przekaz, delikatnie kłamie lub naciąga rzeczywistość, to patrzy w prawą stronę do góry.

I drżenie głosu, tzw. „yyy”, które może świadczyć o tym, że ktoś czegoś nie wie.


CAŁA ROZMOWA: Ekspert od mowy ciała: strzeż się mrugającego polityka!

RADIO EMAUS

Debata kandydatów na prezydenta Poznania, która odbyła się wczoraj wieczorem, można ją obejrzeć dzięki relacji na Facebooku.RADIO POZNAŃ

Tomasz Lewandowski przekonuje, że poznaniacy nie muszą wybierać pomiędzy PO a PiS.

- Idąc 21 października na wybory nie musimy głosować przeciwko komuś, ale "za" wizją, która nam odpowiada - mówił Lewandowski.

- Wielu mieszkańców z którymi rozmawialiśmy na ryneczkach czy odwiedzając ich w mieszkaniach zadawała nam pytania. Pierwsze z nich brzmiało, czy na pewno nie jesteśmy z PiS-u? Polaryzacja jest przeogromna. W Poznaniu nie ma najmniejszego zagrożenia, aby kandydaci PiS mieli jakikolwiek wpływ na zarządzanie miastem – dodaje.


CAŁY MATERIAŁ: T. Lewandowski: Nie musicie wybierać między PiS a PO

- Nigdy do końca nie wierzę w sondaże – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, liderka wielkopolskiej Nowoczesnej, w nawiązaniu do sondażu „Wyborczej” prognozującego wyraźne zwycięstwo KO w wyborach do rady miasta:

- Zawsze mam szacunek do wyborców i wyborów. Do końca będziemy aktywni - mówi Katarzyna Kierzek Koperska. Poseł Adam Szłapka dodaje, że kandydaci Nowoczesnej popołudniami chodzą do wyborców i odwiedzają mieszkańców. - Rano jesteśmy na ulicach – zaznacza.

Przedwyborcze sondaże dają w Poznaniu zwycięstwo kandydatom Koalicji Obywatelskiej. Nowoczesna liczy, że w ramach porozumienia z PO zdobędzie sześć mandatów. Partia po wyborach chce zawiązać wspólny klub z Platformą Obywatelską. Kandydatką na zastępcę Jacka Jaśkowiaka jest właśnie Katarzyna Kierzek-Koperska.


CAŁY MATERIAŁ: K. Kierzek-Koperska: Nigdy do końca nie wierzę w sondaże

Jest też najnowsza audycja „Przy gorącym stole” z poznańskimi politykami o finiszu kampanii wyborczej.TVP POZNAŃ

Dziennikarze TVP kontynuują serię rozmów z poszczególnymi kandydatami na prezydenta Poznania z udziałem ekspertów.

Tym razem gościem miał być Jacek Jaśkowiak. Prezydent jednak, od czasu materiałów TVP Poznań o marszu równości, konsekwentnie kontynuuje bojkot i nie przychodzi do studia TVP.

Dlatego Roman Wawrzyniak przez godzinę dyskutował o rządach prezydenta Jaśkowiaka... bez udziału samego zainteresowanego. Z ekspertami – którzy w przeciwieństwie do prezydenta do studia przyszli.

Dziś zapewne sytuacja się powtórzy, bo gościem ma być Tomasz Lewandowski, który też bojkotuje programy w studiu TVP.

CAŁA ROZMOWA: Wielkopolska warta Poznania: Dyskusja z Jackiem Jaśkowiakiem

Materiał o kandydatach PiS w podpoznańskich miejscowościach i w samym Poznaniu.

Na młodych i wykształconych stawia też kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Poznania – dr Tadeusz Zysk. Chce zmienić podejście do młodzieżowej rady miasta Poznania oraz pomóc młodym poznaniakom przy zakupie mieszkań czy rozkręcaniu własnych biznesów.

- Bardzo się cieszę, że w ogóle koło prawicy kręci się bardzo wielu młodych ludzi. Oni są przyszłością. Oni patrzą bardzo optymistycznie na to, co będzie się działo, i jednocześnie chcą się uczyć, chcą korzystać z doświadczenia – mówi Tadeusz Zysk.

- Chcemy, aby młodzieżowa rada miasta Poznania była wykorzystywana przede wszystkim jako organ doradczy, a także służący pomocą swoim starszym kolegom z rady miasta Poznania – mówi Mateusz Andrzejewski, kandydat PiS do rady miasta.


CAŁY MATERIAŁ: Wyborcze propozycje kandydatów PiS

Jest też materiał o finiszu kampanii wyborczej w wykonaniu innych komitetów – m.in. o działaczach Nowoczesnej rozdających ulotki na rynku Jeżyckim.

- Wielu z nich [wyborców] do ostatniej chwili zostawia decyzję, na kogo zagłosują, ale też jest część takich wyborców, którzy doskonale wiedzą, na kogo chcą zagłosować – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do rady miasta.

Wyborców na lewą stronę sceny politycznej przyciąga kandydat na prezydenta miasta Tomasz Lewandowski. Lewica w teorii buduje… a w praktyce ciągle obiecuje kolejne udogodnienia. Tym razem podwyżki dla pracowników instytucji miejskich: żłobków, przedszkoli, bibliotek i muzeów.

- Pracownicy urzędów i jednostek miejskich zasługują na to, żeby ich profesjonalizm był odpowiednio wynagradzany, i jako lewica będziemy o to walczyć – mówi Michał Kosicki, kandydat Lewicy do rady miasta.


CAŁY MATERIAŁ: Ostatni tydzień kampanii wyborczej

TELEWIZJA WTK

Emil Górny podsumowuje pracę miejskich radnych w kończącej się kadencji.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Dyskusja na ten temat – z udziałem samych zainteresowanych – w Otwartej Antenie.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(I oczywiście materiał o wynikach sondażu „Wyborczej” przygotowany przez Sylwię Cybulską.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: