Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

15 października 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 15 PAŹDZIERNIKA. Sondaż "Wyborczej", Hinc w "Głosie", a w "Do Rzeczy" o "tęczowej twierdzy"

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tadeusz Zysk #sondaż #Przemysław Hinc

SEWERYN LIPOŃSKI
15 października 2018

Prezydent Jacek Jaśkowiak w najnowszym sondażu „Wyborczej” ma 48 proc. poparcia. Daleko za nim praktycznie wszyscy rywale, z których – jak wskazywałoby badanie – żaden nie ma większych szans w starciu z Jaśkowiakiem w II turze.

Trudno uwierzyć, ale to dopiero pierwszy sondaż – na zaledwie tydzień przed wyborami! - który uwzględnia wszystkich kandydatów. Tym bardziej jego wyniki są interesujące.

Co poza tym w gazetach, stacjach radiowych i telewizjach na otwarcie ostatniego tygodnia przed wyborami? Mamy m.in. wywiad z Przemysławem Hincem w „Głosie”, cały duży tekst o sytuacji w Poznaniu w tygodniku „Do Rzeczy” oraz relacje z weekendowych eventów Koalicji Obywatelskiej i PiS.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Najnowszy sondaż prezydencki – i to pierwszy z uwzględnieniem wszystkich kandydatów.

Jacek Jaśkowiak ma 48 proc., Tadeusz Zysk 19 proc., Tomasz Lewandowski 8 proc., Jarosław Pucek 5 proc., Dorota Bonk-Hammermeister 2 proc., Przemysław Hinc 1 proc., a Wojciech Bratkowski 0 proc.

Prezydent Jacek Jaśkowiak wyraźnie zwycięża w sondażu „Wyborczej” na tydzień przed wyborami. Poniżej oczekiwań wypadają kandydat PiS Tadeusz Zysk, Tomasz Lewandowski z Lewicy i Jarosław Pucek z komitetu Dobro Miasta. (…)

Gdyby Jaśkowiak spotkał się w drugiej turze z Zyskiem, mógłby liczyć aż na 70 proc. głosów. (…) Gdyby w drugiej turze Jaśkowiak spotkał się z Puckiem, dostałby 68 proc. głosów, a Pucek – 20 proc.


CAŁY TEKST: Prezydent Jacek Jaśkowiak pewny zwycięstwa, ale czy wygra w I turze?

GŁOS WIELKOPOLSKI

Duży wywiad z Przemysławem Hincem, kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Poznania.

Co chce pan osiągnąć tym startem i na ile procent, realnie, ocenia swoje szanse?
- Wybory na prezydenta miasta to inne wybory niż głosowanie na partyjne listy. (…) Miasto stało się polem wojny ideologicznej. Jej ofiarą padają zwykli obywatele, bo np. grozi im się zablokowaniem w miastach pieniędzy na inwestycje, jeśli wygra ten, a nie inny kandydat. To karygodne. (…)

Co pan proponuje dla Poznania? Jakie są najważniejsze punkty programu?
- Filary to solidarność, przejrzystość, samorządność, kultura, ekomiasto i przedsiębiorczość. (…) W skali miasta proponujemy dzień referendalny, żeby w sprawach, gdzie politycy nie są w stanie dokonać uzgodnień, mogli zdecydować mieszkańcy. Politycy działają tak, jak im pozwalają partyjne instrukcje i zakulisowe powiązania. (…)

Co przez ostatnie lata rządów Jacek Jaśkowiak zrobił dobrze, a co źle?
- Trafił na bardzo trudne czasy, po 16 latach rządów Ryszarda Grobelnego (którego kontynuatorem jawi się obecnie Jarosław Pucek). Jacek Jaśkowiak miał trudny orzech do zgryzienia i nie poradził sobie. Ani komunikacyjnie, ani inwestycyjnie nie popchnął miasta do przodu.


CAŁY WYWIAD: Przemysław Hinc: Rolą miasta nie jest wojna światopoglądowa. Miejska to jest rura, dziura w jezdni, czy most

TYGODNIK DO RZECZY

Cały duży tekst o sytuacji w Poznaniu przed wyborami. Wojciech Wybranowski pisze o „tęczowej twierdzy”.

Zakorkowane ulice, problemy z komunikacją, uciekający biznes. A z drugiej strony parady homoseksualistów, ultralewicowa propaganda w miejskich instytucjach. Tak zmienił się Gród Przemysła w ostatnich latach.

Tęczowy Poznań, bastion liberalnej lewicy – tak często kpią ze stolicy Wielkopolski mieszkańcy innych miast, internauci i sympatycy prawicy.

Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka (PO) ironicznie nazywają Tęczowym Jackiem i wytykają, że w ciągu czterech lat swojej kadencji zamienił dobrze rozwijające się miasto w poligon doświadczalny obyczajowej i politycznej skrajnie liberalnej lewicy.

- (…) Prezydent nie radzi sobie z problemami miasta. Ucieka więc w PR-owską narrację „tęczowego miasta”, co daje mu lans w lewicowych mediach – wytyka w rozmowie z „Do Rzeczy” radny Tomasz Lipiński, który po 18 latach członkostwa w wielkopolskiej PO właśnie rzucił partyjną legitymację.


CAŁY TEKST: Tęczowa twierdza

RADIO POZNAŃ

Prezydent Jacek Jaśkowiak ostro o rządach PiS w kraju…

- Pokazaliśmy, że nie trzeba w pozycji klęczącej rozmawiać z rządem - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas wielkopolskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej.

Jaśkowiak chwalił się wykorzystaniem środków unijnych, sprawnym realizowaniem inwestycji oraz powstaniem Kolei Metropolitalnej. Sporo miejsca poświecił także Prawu i Sprawiedliwości.

- Sto lat temu gdy walczyliśmy o niepodległość udało się tych bolszewików zatrzymać również dzięki temu co wypracowała Wielkopolska i Poznań, tak teraz obronimy Polskę przed tym bolszewizmem ze strony PiS-u.


CAŁY MATERIAŁ: J. Jaśkowiak: Obronimy Polskę przed bolszewizmem ze strony PiS

Poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk ostro o rządach PO w Poznaniu.

- Nie potrafi wybudować tramwaju na Naramowice, nie potrafi wybudować nowego szpitala dziecięcego, nie potrafi terminowo zrealizować budowy w ulicy Ratajczaka. Wszystkie duże inwestycje regularnie się opóźniają.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości mówi, że mieszkańcy Poznania nigdy nie mieli okazji sprawdzić wiarygodności polityków PIS, jak podkreśla Szynkowski taka możliwość była jednak w skali kraju.


CAŁY MATERIAŁ: Wiceminister krytycznie o rządach PO w Poznaniu

TVP POZNAŃ

Relacja z konwencji Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu.

Liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej skupili się na krytyce partii rządzącej i straszeniu przed wygraną Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. (...)

Nie zabrakło też słów uznania dla prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, wiceprzewodniczącego PO w Wielkopolsce.

- Walczy o wolność mieszkańców. O wolność zgromadzeń, o wolność słowa, o wolność twórczą, o wolność od ideologii – mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

W rzeczywistości tej ostatniej w Poznaniu brakuje. Jacek Jaśkowiak przez cztery lata podzielił poznaniaków.


CAŁY MATERIAŁ: Wielkopolska konwencja PO

TELEWIZJA WTK

Politycy PiS zaprezentowali cały program Tadeusza Zyska dla Poznania.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Tymczasem wypowiedzi prezydenta Jacka Jaśkowiaka, przyrównujące polityków PiS do bolszewików, nie pozostały bez echa.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: