Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 13 PAŹDZIERNIKA. Wojciech Bratkowski stawia na drogi, Lewica chce pomagać uboższym uczniom

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Wojciech Bratkowski #Jarosław Pucek #Tomasz Lewandowski

SEWERYN LIPOŃSKI
13 października 2018

- Poznaniacy lubią jeździć samochodami. Opowiadanie o tym, że zwężanie dróg coś pomoże to bzdura, musimy wybudować podstawowy układ drogowy – mówi Wojciech Bratkowski, kandydat komitetu Poznań od Nowa na prezydenta Poznania, w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Można powiedzieć, że dziś jest w tej kampanii wielki dzień Bratkowskiego. Znajdziemy z nim aż dwie duże rozmowy. Jedną właśnie w „Głosie”, druga tak właściwie była już wczoraj w TVP Poznań, ale oczywiście jest do obejrzenia w internecie.

Co poza tym? M.in. kolejne zapowiedzi Tomasza Lewandowskiego i jego ekipy z Lewicy dotyczące szkół oraz pomysł Jarosława Pucka na rozładowanie korków na Starołęce.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Duży wywiad na całą stronę z Wojciechem Bratkowskim.

Chcecie po wyborach odnowić Poznań, czy zacząć wszystko od nowa?
- Po domknięciu programu stwierdziliśmy, że niemal wszystko trzeba rozpocząć od nowa. Jest niewiele stref, za które nie trzeba się solidnie zabrać.

Wymieni pan trzy pozytywy kadencji Jacka Jaśkowiaka?
- Wolałbym zaproponować swoje rozwiązania, a nie oceniać pana prezydenta. Niech mieszkańcy wystawią mu cenzurkę po czterech latach sprawowania władzy. (…)

W tej chwili komunikacja pchana jest do zakorkowanego centrum, dlatego nie ma możliwości, by autobusy kursowały zgodnie z rozkładem jazdy.

To nie lepiej zachęcać mieszkańców do zrezygnowania z przemieszczania się samochodami?
- Poznaniacy lubią nimi jeździć i jeszcze długo będą się w ten sposób poruszać po mieście. (…) Opowiadanie o tym, że zwężanie dróg coś pomoże to bzdura, musimy wybudować podstawowy układ drogowy.


CAŁY WYWIAD: Wojciech Bratkowski: W Poznaniu niemal wszystko trzeba rozpocząć od nowa

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Adam Kompowski komentuje miniony tydzień – a ściślej sprawę dworca PKP.

Mało co tak poznaniaków łączy, jak dezaprobata dla nowego dworca kolejowego i oburzenie na to, co zrobiono ze starym, który od kilku lat stoi pusty. Każdy, kto zrobi z tym porządek i sprawi, że hala dla pasażerów powróci w dawne miejsce, zapunktuje u mieszkańców. (…)

Kolejne wybory tuż-tuż, a polityka nie znosi próżni – więc dworcem zajął się teraz prezydent Poznania. Jacek Jaśkowiak niedawno złożył wniosek do ministra inwestycji i rozwoju o przekazanie miastu starego i nowego dworca. (…)

- Z naszego punktu widzenia temat ma charakter wyborczy – skomentował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wniosek Jaśkowiaka. Trudno mu odmówić racji, z tym że swoim wnioskiem o przejęcie dworców prezydent Poznania akurat celnie uderza w polityków PiS i ich niespełnione obietnice.


CAŁY TEKST: Dworzec w Poznaniu – dobry temat na każde wybory. Także te najbliższe

Dodajmy, że troje radnych – Tomasz Lipiński, Małgorzata Dudzic-Biskupska i Jan Sulanowski – dostało od „Wyborczej” czarne pyry za nieobecność na posiedzeniu GOAP, przez co nie można było znieść dopłacania przez poznaniaków do wywozu śmieci z sąsiednich gmin.

RADIO POZNAŃ

Jarosław Pucek przekonuje, że znalazł rozwiązanie, jak rozładować korki przy przejeździe kolejowym na Starołęce.

- Trzeba tylko wybudować nową drogę pod sąsiednim mostem. Pozwoliłaby ona ominąć tory kolejowe – przekonuje Pucek.

- To jest rozwiązanie, które ma charakter raczej tymczasowy do wybudowania wiaduktu w tym miejscu, ale ponieważ jest to rozwiązanie możliwe i niedrogie, a dodatkowo będzie służyło w czasie budowy wiaduktu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczyć na to te cztery miliony złotych- mówi.


CAŁY MATERIAŁ: Nowa droga na poznańskiej Starołęce?

Tymczasem Tomasz Lewandowski zapowiada stworzenie w szkołach „funduszu równościowego” finansowanego z budżetu miasta.

- Jest całe mnóstwo dzieci, których rodziców nie stać na wycieczki lub zajęcia. Dzieci, które dziwnym trafem w dniu wycieczki chorują, te dzieci są przez to wykluczone - mówi Lewandowski.

Pytany o finansowanie swojego pomysłu kandydat Lewicy zapowiedział walkę o wyrównanie subwencji ze strony rządu. - Za czasów Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka były organizowane czarne marsze w Warszawie i wywalczył on wyższą subwencję dla szkół średnich - mówi Lewandowski i zapowiada, że w ten sposób zamierza szukać pieniędzy.

Jego zdaniem luka między tym co miasto wydaje, a dostaje na utrzymanie szkól sięga 300 milionów złotych. Kandydat chce także porozumienia z gminami, z których dzieci uczą się w Poznaniu.


CAŁY MATERIAŁ: Chcą wspomóc finansowo podróże dzieci

TVP POZNAŃ

Zbiorczy materiał o zaprezentowanych w piątek pomysłach różnych komitetów.

- Oświata dla lewicy nie jest kosztem, nie jest problemem finansowym. Jest inwestycją, która się wielokrotnie zwraca – mówi Katarzyna Kretkowska, kandydatka Lewicy do rady miasta.

Dlatego Lewica proponuje podwyżki dla nauczycieli i pracowników obsługi szkół oraz zwiększenie dodatków motywacyjnych dla pedagogów. (…)

Swój pomysł na oświatę ma także Koalicja Obywatelska.

- Chcielibyśmy, żeby w polskich, w poznańskich szkołach pojawiły się lekcje z zakresu edukacji seksualnej i żeby było ich po prostu więcej – mówi Kamil Kłopocki, kandydat Koalicji Obywatelskiej do rady miasta. (…)

Kandydaci chcą też wprowadzić do regulaminów placówek zapis zakazujący mowy nienawiści, tyle że nie wiadomo, jak miałby on działać.


CAŁY MATERIAŁ: Propozycje w trakcie kampanii wyborczej

I druga z cyklu rozmów z kandydatami na prezydenta Poznania z udziałem ekspertów. Tym razem w studiu przy ul. Serafitek pojawił się Wojciech Bratkowski.

CAŁA ROZMOWA Z WOJCIECHEM BRATKOWSKIM W STUDIU TVP POZNAŃ

TELEWIZJA WTK

Polityczny tort i inne wyborcze obietnice na ostatniej prostej kampanii… czyli polityczne podsumowanie piątku w wykonaniu Krzysztofa Czuba.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: