Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

10 października 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 10 PAŹDZIERNIKA. Debata na uniwersytecie. W WTK o słabej frekwencji. Hinc i DBH w Radiu Poznań

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #UAM #debata #Dorota Bonk-Hammermeister #Tomasz Lewandowski

SEWERYN LIPOŃSKI
10 października 2018

- To nas nawet cieszy, że społecznicy znajdują się na różnych listach. To nas wcale nie osłabia. Ruchy społeczne nie idą do władzy po samą władzę – przekonuje Dorota Bonk-Hammermeister, kandydatka koalicji Prawo do Miasta, w rozmowie z Radiem Poznań.

Zacznijmy jednak nietypowo, bo od mediów studenckich, a właściwie uniwersyteckich.

Kandydaci na prezydenta Poznania dyskutowali wczoraj na wydziale nauk politycznych i dziennikarstwa UAM. Cała debata była transmitowana online na Facebooku i można ją obejrzeć.A teraz przejdźmy już do tego, co w tradycyjnych mediach.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Niecodzienna historia z Tomaszem Lewandowskim w tle. A chodzi o… przystanek autobusowy.

Osobówka uderzyła w autobus z reklamą wyborczą, z której uśmiecha się Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Mieszkańcy mówią: „Karma wraca, wcześniej urząd był głuchy na nasze głosy”.

W lipcu przy ul. Kurlandzkiej Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował się usytuować dodatkowy przystanek autobusowy. Od samego początku sprzeciwiali się temu mieszkańcy (…).

Pisali listy do urzędu, na które odpowiedział im Tomasz Lewandowski, twierdząc, że przystanku nie można przenieść. W niedzielę osobówka uderzyła w stojący na przystanku autobus z podobizną wiceprezydenta.


CAŁY TEKST: Przystanek Kurlandzka – urzędnicy obojętni na głosy mieszkańców

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Sędzia Sławomir Jęksa, który niedawno uniewinnił Joannę Jaśkowiak i przy okazji ostro skrytykował działania polityków PiS, może mieć postępowanie dyscyplinarne.

- Nie mam wątpliwości, że tak jak sędzia Igor Tuleya zapłaci za to cenę – mówił po wyroku prezydent Jacek Jaśkowiak, który w sądzie wspierał żonę. (…)

Jaśkowiak przewidział przyszłość, bo teraz przed rzecznikiem będzie musiał tłumaczyć się też sędzia Jęksa. Jak ustaliła „Wyborcza”, wniosek o wszczęcie wobec niego postępowania złożył Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego, powołany przez ministra Ziobrę. (…)

- Kraj, w którym sędziowie są ścigani za to, jakie wydają wyroki, albo za to, jak je uzasadniają, jest krajem, w którym ludzie nie mają już pewności, że ich proces będzie się toczył rzetelnie – mówi nam sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik stowarzyszenia sędziów Iustitia.


CAŁY TEKST: Rzecznik dyscyplinarny bierze się za sędziego, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak i krytykował polityków PiS

RADIO POZNAŃ

Wywiad z Dorotą Bonk-Hammermeister w audycji Kluczowy Temat.

- Oczywiście próbowaliśmy taką jedną listę stworzyć. (…) Ale nic na siłę. Jeżeli ludziom takim jak Anna Wachowska-Kucharska jest bliżej do Partii Razem, jest jej członkinią, to startuje z list Lewicy i to jest naturalne.

To nas nawet cieszy, że społecznicy znajdują się na różnych listach. To nas wcale nie osłabia. Ruchy społeczne nie idą do władzy po samą władzę. Władza jest dla nas narzędziem do realizacji naszych celów.
Z kolei w audycji Przy Gorącym Stole wielkopolscy politycy v- w tym Przemysław Hinc, kandydat Kukiz’15 na prezydenta Poznania – rozmawiali o ostatnich ogólnopolskich wydarzeniach, m.in. o nagraniach z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.Koalicja Prawo do Miasta znów porusza tematy komunikacyjne – tym razem na Dębcu.

- Tramwaj z 28 Czerwca „wyplecie się” w kierunku Dębiny, prawdopodobnie wiaduktem nad torami kolejowymi – mówi zastępca prezydenta Poznania i kandydat społecznej koalicji Maciej Wudarski.

- Potem sama koncepcja pokaże trzy rozwiązania: wydzielonego torowiska obok obecnego układu komunikacyjnego i dwa rozwiązania w zakresie lokalizacji wydzielonego torowiska w ulicy 28 Czerwca, jak i torowiska po którym będą jeździć samochody. Wszystko będzie zakończone pętlą tramwajowo-autobusową – wyjaśnia.

Tuż obok planowanej pętli jest stacja kolejowa, więc podróżni nie musieliby już czekać na przejazdach kolejowych. Maciej Wudarski mówił też, że nowa infrastruktura pozwoli w przyszłości wydłużyć trasę tramwaju do Lubonia.


CAŁY MATERIAŁ: Problemy komunikacyjne na Dębinie będą rozwiązane?

TVP POZNAŃ

Relacja z debaty na UAM.

Debata miała pomóc głównie osobom młodym w poznaniu programów kandydatów na prezydenta Poznania.

- Naszą ideą było to, żeby zrobić spotkanie ze wszystkimi kandydatami, to nam się udało. I żeby zrobić spotkanie przede wszystkim dla studentów – mówi dr Szymon Ossowski z wydziału nauk politycznych i dziennikarstwa UAM.

Studenci mieli okazję, aby oko w oko zmierzyć się z politykami. Komentowali ich wypowiedzi oraz zadawali często niewygodne pytania.


CAŁY MATERIAŁ: Pytania o Poznań

TELEWIZJA WTK

Dlaczego frekwencja w wyborach samorządowych w Poznaniu zwykle nie przekracza nawet 40 proc.?

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Podczas dyskusji w Otwartej Antenie o tej samej sprawie dyskutowali w studiu eksperci.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(I jeszcze materiał o kontrowersyjnym „konkursie” Tomasza Lewandowskiego z biletami na „Kler”.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: