Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 6 PAŹDZIERNIKA. Jaśkowiak vs Zysk w "Głosie". Minister nie odda Poznaniowi dworca PKP

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tadeusz Zysk #PKP #Poznań Główny #dworzec

SEWERYN LIPOŃSKI
6 października 2018

- Panie prezydencie, z takimi propozycjami, to szkoda, że nie spotkaliśmy się przed kilkoma laty – odpowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na żądania Jacka Jaśkowiaka w sprawie starego dworca PKP.

To właśnie wizyta ministra i szefa PKP – która zbiegła się z żądaniami władz miasta dotyczącymi przejęcia dworca – jest głównym tematem w poznańskich gazetach i innych mediach.

Prezydent Jaśkowiak spotkał się z kolei na debacie „Głosu Wielkopolskiego” z Tadeuszem Zyskiem.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Tym razem w cyklu debat „jeden na jednego” starcie dwóch faworytów do II tury – czyli Jacka Jaśkowiaka i Tadeusza Zyska.

JJ: - Czy wie pan, jaka jest gęstość zaludnienia na Piątkowie, Ratajach i Ławicy? Proponuje pan premetro na Ławicę, a czasem zastanawiam się, czy to nie jest tak, że mieszka pan na os. Bajkowym, chce wsiąść w premetro i dojechać do centrum.

Zysk: - Podam państwu przykład z linii kolejowej, którą wybudowano w Warszawie. Miała ona połączyć Warszawę Centralną z Okęciem. Między tymi stacjami w ciągu godziny przejeżdża tylko kilkanaście osób. Ale między centrum a warszawskim „mordorem” kursują już tłumy. (…) Poznaniacy będą też dojeżdżali do poznańskiego „mordoru” na Bułgarskiej. (…)

Zysk: - Podpisałbym się pod wieloma punktami z pana programu wyborczego sprzed czterech lat. To prawda, że Poznań potrzebuje tramwaju na Naramowice, uspokojenia ruchu czy mieszkań komunalnych. Ale jak to się stało, że praktycznie nic z tego nie udało się zrealizować?

JJ: - Cieszę się, że zgadza się pan z naszą polityką co do założeń. Jestem przekonany, że podczas kolejnych debat i rozmów, kiedy będzie pan miał więcej wiedzy na ten temat, zmieni się też pana podejście. (…) W tej kadencji odzyskaliśmy Wartę dla poznaniaków, stadion Szyca, teraz chcemy odzyskać dworzec PKP.


CAŁA DEBATA: Jacek Jaśkowiak vs Tadeusz Zysk

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Stary dworzec PKP jednak nie dla miasta – oznajmił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas piątkowej wizyty w Poznaniu.

- Jestem głęboko poruszony decyzją prezydenta Poznania, który wystąpił o przekazanie dworca miastu – zaczął minister. I zwrócił się do Jaśkowiaka: - Panie prezydencie, z takimi propozycjami, to szkoda, że nie spotkaliśmy się przed kilkoma laty. A dzisiaj skomplikuje pan tylko proces decyzyjny i znowu nowy dworzec utknie w miejscu – groził Adamczyk.

- Dworzec Poznań Główny odzyska swój blask. Na parterze będą nowe kasy i punkty obsługi podróżnych. Na antresoli znajdą się pomieszczenia handlowe i poczekalnie. Nad częścią dworcową zostanie wybudowany hotel (…) - mówił [Krzysztof] Mamiński [prezes PKP].

Kiedy, według obecnych władz PKP, wyremontowany dworzec zostanie otwarty? - Projektowanie potrwa rok, później trzeba zdobyć pozwolenia i przeprowadzić prace budowlane. Szacuję ten okres pomiędzy trzy a pięć lat – mówił prezes PKP. Realny termin to więc 2023 r.


CAŁY TEKST: PKP nie oddadzą starego dworca miastu. Deweloper zbuduje poczekalnie, sklepy i biura

Odnotujmy również, że prezydent Jacek Jaśkowiak dostał od „Wyborczej” w podsumowaniu tygodnia trzy białe pyry za uruchomienie 24-godzinnego gabinetu ginekologicznego z lekarzami bez tzw. klauzuli sumienia.

RADIO POZNAŃ

Z bieżących politycznych, poznańskich rzeczy nic poza sprawą dworca.

Miasto uważa, że PKP nie radzi sobie z dworcem, nie realizując wcześniejszych zapowiedzi, m.in. dotyczących budowy kładki czy przebudowy samego budynku. Prezes PKP, Krzysztof Mamiński mówi, że kilka dni temu zarząd kolejowej spółki zdecydował o przebudowie budynku dworca. Brak działań zarzucał kolejarzom prezydent Jaśkowiak i chciał sam "kreować na nim nową jakość".

Wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel zapowiedział, że do budynku mają wrócić kasy i miejsce dla pasażerów, ma być też nadbudowa hotelowa i biurowa.

- To jest decyzja z wtorku, którą chcemy dzisiaj zakomunikować, w nawiązaniu do informacji medialnych, w które nie wierzę, że prezydent Poznania podjął inicjatywę, która spowoduje że to przedsięwzięcie będzie niemożliwe do wykonania. Nastąpi spór formalny, prawny o to, kto jest właścicielem terenu - mówi Bittel.


CAŁY MATERIAŁ: PKP S.A. nie zamierza oddawać Poznaniowi terenu Dworca Głównego

TVP POZNAŃ

Tu również materiał o zapowiadanej przez PKP odbudowie starego dworca. Z dodatkową wzmianką, że inwestycji – w razie wygrania wyborów – miałby dopilnować Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania.

- Te prace będą odbywać się dwuetapowo. Najpierw budynek dworca ze wszystkimi swoim funkcjami i nadbudowa nad nim hotelu. W kolejnym etapie dwa biurowce z tyłu tego obiektu – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP.

Cały czas nie wiadomo, jak nowy-stary dworzec będzie wyglądał, mógłby on powstać za trzy lata.

- Myślę, że dobre perspektywy się przed Poznaniem rokują, a my – poznaniacy i władze – powinniśmy przypilnować, aby kształt tego dworca ładny, nowoczesny, i żeby był kolejną ikoną naszego miasta – mówi Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania.


CAŁY MATERIAŁ: Nieznane dalsze losy Dworca Głównego w Poznaniu

Tradycyjnie już relacja z kolejnej konferencji polityków PiS.

Komunikacyjne problemy ma także Poznań. Zaparkowanie w niektórych częściach miasta zdaniem mieszkańców graniczy z cudem. (…)

Pomysł na to, by miejsc parkingowych było więcej, mają młodzi radni i kandydaci do rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości.

- Prawo i Sprawiedliwość jako klub chciałoby w przyszłej kadencji rady miasta postarać się o to, by były budowane parkingi kubaturowe w samym centrum. Mamy na to miejsce – mówi Sara Szynkowska vel Sęk, kandydatka PiS do rady miasta.


CAŁY MATERIAŁ: PiS o przejazdach kolejowych i parkingach

TELEWIZJA WTK

Relacja z wizyty ministra Adamczyka i zapowiedzi dotyczące przebudowy starego dworca PKP.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Z kolei Emil Górny podsumowuje wczorajsze wyborcze zapowiedzi PiS oraz Koalicji Obywatelskiej.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: