SEWERYN LIPOŃSKI
2 października 2018
- Te 10 tys. mieszkań powinniśmy wybudować w 5-10 lat – przekonuje Tadeusz Zysk, kandydat na prezydenta Poznania, w rozmowie z Radiem Poznań. Proponuje też stworzenie jednego wielkiego poznańskiego uniwersytetu.
Co w gazetach, radiach i telewizjach poza kolejnymi odważnymi zapowiedziami Zyska? Mamy ciekawą dyskusję w „Głosie”, do której redakcja zaprosiła Dorotę Bonk-Hammermeister i Jarosława Pucka.
Z kolei TVP Poznań jedzie po Jacku Jaśkowiaku za przyrównanie słów Jarosława Kaczyńskiego do „języka nazistów i komunistów”.
GŁOS WIELKOPOLSKI
Dziennik zaczyna cykl debat „jeden na jednego”. Na dzień dobry dyskusja Doroty Bonk-Hammermeister z Jarosławem Puckiem. Nie brakuje wzajemnych „uprzejmości”…
DBH: - Ludzie zajmujący się rekrutacją na pana listy nawet mnie chcieli zwerbować.
Puc: - Albo sobie pani coś wyobraziła, albo ktoś wprowadził panią w błąd.
DBH: - Od paru lat mieszka pan w Siekierkach Wielkich. Jak pan chce przekonać poznaniaków, że będzie dobrym prezydentem Poznania?
Puc: - Czy uważa pani, że Cyryl Ratajski był dobrym prezydentem Poznania?
DBH; - Oczywiście.
Puc: - A gdzie mieszkał? W Puszczykowie...Czyli był dobrym prezydentem i nie mieszkał w Poznaniu.
DBH: - (…) Jednak kiedy Maciej Wudarski przejmował decernat komunikacyjny, po Ryszardzie Grobelnym były puste szuflady.
Puc: - Skoro były puste szuflady, to dlaczego decyzja środowiskowa na część układu drogowego w sprawie tramwaju na Naramowice pochodzic z 2013 r.?
DBH: - Sam pan sobie odpowiedział. W 2013 r. była decyzja środowiskowa na układ drogowy…
Puc: - ...który jest elementem projektu tramwaju na Naramowice.
DBH: - W tej chwili jest, ale wtedy nie był. Do tego układu drogowego na prośbę mieszkańców „doklejono” tramwaj na Naramowice.
CAŁA DEBATA: Dorota Bonk-Hammermeister vs Jarosław Pucek
GAZETA WYBORCZA POZNAŃ
Zapowiedź dzisiejszej debaty kandydatów na prezydenta Poznania, którą „Wyborcza” organizuje w Pawilonie (dawniej Nowa Gazownia) dziś o godz. 18.
Wiele wskazuje na to, że wszystkich siedmioro kandydatów na prezydenta Poznania pojawi się na debacie, którą we wtorkowy wieczór organizuje „Wyborcza”.
Jeśli faktycznie tak się stanie, będzie to pierwsza w tej kampanii debata z udziałem kompletu kandydatów. (…) Dziś żadnych nieobecności się nie spodziewamy – wszyscy kandydaci przyjęli zaproszenie, wszyscy zapoznali się z formułą debaty.
Poza tym odnotujmy, że na ogólnopolskich stronach „Wyborczej” Dorota Bonk-Hammermeister została wspomniana jako jedna z nielicznych kobiet kandydujących w wyborach prezydenckich w dużych miastach.
RADIO POZNAŃ
Poranna rozmowa z Tadeuszem Zyskiem w audycji „Kluczowy temat”.
Kandydat PiS mówił nie tylko o pomyśle budowy premetra, ale też o kilkunastu tysiącach mieszkań, które chciałby w Poznaniu wybudować.
- Większość specjalistów wskazuje na pełne zaspokojenie potrzeb mieszkańców Poznania w wysokości 20 tys. mieszkań. Ja myślę, że 10 tys. to jest przekroczenie tej bariery, że rynek się stabilizuje, jest dostępny i się rozwija. Te 10 tys. powinniśmy wybudować w 5-10 lat.
Miasto nie musi być tym, który buduje. Miasto jest pomysłodawcą, wyznacza kierunki, miejsca i potrzeby. Miasto ma urzędników, ma obszar, gdzie mogłoby to stanąć, ma narzędzia w postaci budowy infrastruktury, i to miasto narzuca rytm. A nie prywatni deweloperzy.
Kolejna audycja „Przy gorącym stole”. Tym razem politycy dyskutowali o konwencji PiS w Poznaniu.
TVP POZNAŃ
Materiał o „skandalicznej wypowiedzi” Jacka Jaśkowiaka, który przyrównał słowa Jarosława Kaczyńskiego do „języka, którego używali naziści i komuniści”.
W stworzonych przez nazistów niemieckich obozach śmierci zginęły miliony ludzi. Według historyków wypowiedź prezydenta Poznania relatywizuje te straszne wydarzenia i mija się z faktami historycznymi (…).
Jacek Jaśkowiak już kilka miesięcy temu w wywiadzie dla „Jerusalem Post” przytaczał nieprawdziwe statystyki dotyczące polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych: „Podczas II wojny światowej straciliśmy 4-5 mln obywateli, nikt jednak nie mówił, że 90 proc. z nich to byli Żydzi”.
CAŁY MATERIAŁ: Skandaliczna wypowiedź Jacka Jaśkowiaka
Jest też relacja z konferencji kandydatów PiS do poznańskiej rady miasta.
Dosadnie. Na siedząco. Tak młodzi kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do rady miasta Poznania chcieli zwrócić uwagę na problemy z działaniem sygnalizacji świetlnej na rondach i skrzyżowaniach w mieście.
- Trzeba by napisać programy dla różnych pór dnia. Bo w różnych porach dnia jest różne natężenie. I tak jak o 8 rano przejeżdża pewnie więcej samochodów przez skrzyżowanie, tak o godz. 11, 12, 13, kiedy to natężenie jest mniejsze, powinno być częściej zielone światło dla pieszych – mówi Klaudia Strzelecka, radna PiS.
CAŁY MATERIAŁ: Pomysły kandydatów PiS w wyborach samorządowych
TELEWIZJA WTK
Wicepremier Jarosław Gowin obiecał 40 mln zł dla UAM. Z kolei Tadeusz Zysk proponuje połączenie poznańskich uniwersytetów.
Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(
Rozmowa z radnymi Beatą Urbańską (Lewica) i Lidią Dudziak (PiS) na temat nowo uruchomionego przez miasto 24-godzinnego gabinetu ginekologicznego.
Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(
Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: