Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 28 WRZEŚNIA. Sondaż: Jaśkowiak z Zyskiem w II turze. Kaczyński i Morawiecki przyjeżdżają z odsieczą

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tadeusz Zysk #sondaż #Wojciech Bratkowski

SEWERYN LIPOŃSKI
28 września 2018

- Potwierdza się, że Tadeusz Zysk będzie miał nieco ponad 20 procent poparcia. Jacek Jaśkowiak osiągnął dobry wynik, ale jak na niego także przewidywalny – komentuje dr Szymon Ossowski, politolog z UAM, najnowszy sondaż dla „Głosu Wielkopolskiego”.

Prezydent Jacek Jaśkowiak w sondażu „Głosu” wygrywa dość wyraźnie. Ale sporo brakuje mu do zwycięstwa w I turze. Tadeusz Zysk ma odrobinę wyższe poparcie niż w poprzednich sondażach.

Potwierdza się też, że Tomaszowi Lewandowskiemu i Jarosławowi Puckowi bardzo trudno będzie przebić poziom 15 proc., na razie pozostaje im rywalizacja o trzecie miejsce.

Dzisiaj – jak podaje Radio Poznań – na mocny głos poparcia może liczyć wspomniany Tadeusz Zysk. Do Poznania przyjeżdża bowiem wierchuszka PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dzisiejszy „Głos” publikuje nowy sondaż prezydencki. Zaznaczmy jednak, że na próbie tylko 500 osób i metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego (uczestnicy udzielają wtedy zwykle mniej szczerych odpowiedzi niż przy badaniu telefonicznym).

Jacek Jaśkowiak bez problemu wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich. W drugiej musi się jednak zmierzyć z Tadeuszem Zyskiem – tak wynika z naszego sondażu wyborczego.

(…) Na razie największe szanse na wygraną ma urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak. W najnowszym sondażu uzyskał on 42,5 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się Tadeusz Zysk z PiS z 25,1-procentowym poparciem. I to oni zmierzyliby się w drugiej turze wyborów.

Z rywalizacji odpadliby Tomasz Lewandowski (kandydat Lewicy), który uzyskał poparcie 14,7 proc. głosów, Jarosław Pucek (komitet Dobro Miasta), który miał 10,8 proc. głosów, Dorota Bonk-Hammermeister (Społeczna Koalicja Prawo do Miasta) z 4,6-procentowym poparciem oraz Wojciech Bratkowski (komitet Poznań od Nowa) z poparciem 2,3 proc. głosów.


Dodajmy, że dziennik nie zdążył przed zleceniem sondażu uwzględnić w nim Przemysława Hinca, kandydata Kukiz’15, którego kandydaturę poznaliśmy dopiero w zeszłym tygodniu.

CAŁY TEKST: Jacek Jaśkowiak wygrywa bez problemu. Czy będzie druga tura?

Mamy też komentarz do tych wyników ze strony politologa – dr. Szymona Ossowskiego z UAM.

- Rezultaty nie są szczególnie zaskakujące. Potwierdza się, że Tadeusz Zysk będzie miał nieco ponad 20 procent poparcia. To jest wynik PiS w Poznaniu i pewnie wiele się w tej kwestii nie zmieni.

Jacek Jaśkowiak osiągnął dobry wynik, ale jak na niego także przewidywalny. Pamiętajmy, że startuje jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, więc zagłosuje na niego zarówno większość wyborców PO, jak i Nowoczesnej.

Tomasz Lewandowski już cztery lata temu osiągnął dobry rezultat i teraz może być podobnie. Ale to także efekt tego, że jest wspólnym kandydatem lewicy. Natomiast Jarosław Pucek pnie się w górę, ale w jego przypadku nie ma jednego konkretnego środowiska, do którego by trafiał.


CAŁY TEKST: Politolog: Wygrana Jacka Jaśkowiaka w pierwszej turze jest mało prawdopodobna

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Wywiad z Wojciechem Bratkowskim, kandydatem komitetu Poznań od Nowa na prezydenta Poznania.

Kto był lepszym prezydentem: Ryszard Grobelny czy Jacek Jaśkowiak?
- Obaj to nie najwyższa samorządowa półka. (...) Mamy do czynienia z systematyczną degradacją jakości życia w Poznaniu. Mieszkańcy nie mają co marzyć o jakimkolwiek komforcie. Żaden z nich nie rozwiązywał codziennych problemów poznaniaków. (...)

Komitet Poznań od Nowa tworzą przede wszystkim społecznicy. Dlaczego nie połączyliście sił z Prawem do Miasta?
- Członkowie Prawa do Miasta zatracili już charakter społecznikowski. W momencie wejścia do koalicji stali się przedstawicielami władzy. A jeśli ją oceniamy źle, to nie było mowy o wspólnej liście. Oni w tej kadencji nie zaprotestowali w wielu ważnych sprawach. (…)

Jeździ pan na rowerze? Popiera pan ten środek komunikacji?
- Jeżdżę i popieram. Ale w Poznaniu coś, co powinno być pomocnym rozwiązaniem, okazało się wielkim utrudnieniem. W wielu miejscach ścieżki rowerowe zakłóciły płynność ruchu i pogorszyło się bezpieczeństwo użytkowników. Chodzi np. o włączanie kontrapasów do ruchu ulicznego.


CAŁY WYWIAD: Od drugiej połowy lat 90. trwa konsekwentne psucie Poznania. Naprawa potrwa więcej niż jedną kadencję

Jest też analiza pojedynków wyborczych do rady miasta, w sumie dość podobna, jak ostatnio na Poznań Spoza Kamery.

Na listach znajdujemy obecnego i byłego prezydenta Poznania, trzech aktualnych i jednego wiceprezydenta. Są były poseł i senator. Wszyscy chcą zostać poznańskimi radnymi. (…)

Poznań ma już mniej niż 500 tys. mieszkańców, dlatego w tym roku poznaniacy głosują inaczej niż cztery lata temu. Inaczej trzeba było rozpisać okręgi wyborcze. W tych wyborach jest ich sześć zamiast siedmiu. Niektóre osiedla trzeba było ze sobą połączyć.

Efekt? Powstały takie superokręgi jak Łazarz-Jeżyce-Wilda, gdzie zmierzą się w tym roku najciekawsi kandydaci.


CAŁY TEKST: Bój o poznańską radę miasta. Kto startuje, kto ma szanse?

RADIO POZNAŃ

Szykuje się duże wsparcie dla Tadeusza Zyska z najwyższej półki. Dzisiaj PiS organizuje na MTP wielkopolską konwencję przedwyborczą.

Przyjadą na nią najważniejsi politycy w partii. Z naszych informacji wynika, że przemawiać będą trzy osoby: prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef rządu Mateusz Morawiecki i kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk.

CAŁY MATERIAŁ: Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki w Poznaniu

Gościem porannej rozmowy w Radiu Poznań był prezydent Jacek Jaśkowiak.Radio Poznań informuje też o pladze zrywania plakatów wyborczych. Jedną z ofiar tego procederu padł poznański radny PiS Michał Boruczkowski.

Ubiegający się o reelekcję poznański radny Michał Boruczkowski (PiS) mówi, że to skutek krytycznych materiałów w mediach po tym, jak na swojej stronie opublikował grę komputerową, w której można walczyć z "Tęczowym Jackiem".

- Do momentu, kiedy nie było tych artykułów, były incydentalne zniszczenia, brane były pojedyncze sztuki. Po artykułach straciłem pół materiałów wyborczych na Piątkowie. Rozwieszam sukcesywnie, uzupełniam ubytki, dopóki oczywiście starczy mi moich materiałów – podkreśla.


CAŁY MATERIAŁ: Plaga zrywania plakatów wyborczych

TVP POZNAŃ

Podsumowanie politycznych wydarzeń z czwartku w wykonaniu Anny Molskiej.

- Sam Jacek Jaśkowiak mówi, że Poznań to kierunek Europa, a naszym zdaniem Poznań powinien mieć kierunek osiedla, powinien zwracać uwagę na poszczególne problemy poszczególnych dzielnic. Jesteśmy w samorządzie. Prezydent odpowiada za Poznań, a nie za kontynent europejski czy za kraj – mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Od dzisiaj można głosować w poznańskim budżecie obywatelskim. Swoje propozycje przedstawili politycy Nowoczesnej. Wśród nich – powstanie centrów konsultacyjno-opiekuńczych dla osób starszych i niepełnosprawnych.

- Osoby niepełnosprawne miałyby tam jeździć, korzystać z konsultacji medycznych oraz konsultacji rehabilitantów. Natomiast ich rodzice czy opiekunowie mogliby w tym czasie załatwić swoje sprawy prywatne czy po prostu odpocząć – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska z Nowoczesnej.


CAŁY MATERIAŁ: Młodzi z PiS o problemach poznaniaków

TELEWIZJA WTK

Tym razem bardziej na wesoło – materiał Przemyska Ciupki o nietypowym liście jednego z młodych polityków Nowoczesnej.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: