Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

21 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 21 WRZEŚNIA. Kandydat Kukiz'15 Przemysław Hinc obiecuje referenda i likwidację straży miejskiej

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Kukiz'15 #Przemysław Hinc #Jacek Jaśkowiak #komunikacja

SEWERYN LIPOŃSKI
21 września 2018

Już oficjalny mamy siedmiu kandydatów na prezydenta Poznania. Kandydatem Kukiz’15 jest Przemysław Hinc. Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiada tymczasem dalsze inwestycje w komunikację miejską, parkingi i drogi rowerowe.

Mamy też w gazetach kilka dużych rozmów. Polecam szczególnie w „Gazecie Wyborczej” rozmowę z politologiem dr. Krzysztofem Gołatą, który analizuje różne obietnice, składane przez poszczególnych kandydatów.

Jego zdaniem wbijanie pierwszej łopaty pod budowę tramwaju na Naramowice tuż przed wyborami nie miałoby najmniejszego sensu, bo „teraz nie da się tej inwestycji ogłosić jako sukcesu, to nie do obronienia”.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” jest naprawdę wyborcza.

Mamy duży wywiad z Dorotą Bonk-Hammermeister, kandydatką koalicji Prawo do Miasta na prezydenta Poznania, zatytułowany: „Nasza lista marzeń”.

A na swoją znajomą Joannę Jaśkowiak pani się wkurzyła?
- Troszkę tak. (...) Mam wrażenie, że Joanna Jaśkowiak i Marta Mazurek znalazły się na listach wyborczych KO [Koalicji Obywatelskiej] po to, żeby panowie z tej koalicji mogli mówić, że mają u siebie na listach działaczki z Kongresu Kobiet. Nie sądzę, by mogły w tych szeregach wiele zdziałać. Ale życzę im wszystkiego najlepszego.

Gdy prezydent Jacek Jaśkowiak mówił „Wyborczej”, że ruchy miejskie działają „po indiańsku”, to chodziło mu o brak decyzyjności, który miał też denerwować jego żonę.
- Brak decyzyjności? Ależ skąd. Rzeczywiście jest tak, że siadamy w naszym gronie i dyskutujemy. Dla ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do takiego sposobu pracy, może to być męczące. Może im się wydawać, że to trwa w nieskończoność. Ale dzięki temu nasze decyzje są dopracowane i demokratyczne, nie narzucamy nikomu rozwiązań siłowych.


Kandydatka społeczników odnosi się też do sprawy wiceprezydenta Macieja Wudarskiego.

- Nie mamy żadnego problemu z dorobkiem wiceprezydenta Macieja Wudarskiego. On w tej kadencji bardziej skupił się na pracy, a mniej na przedstawianiu opinii publicznej jej efektów. (…)

Przede wszystkim musiał zaczął od dokończenia spraw rozgrzebanych przez poprzednią ekipę. To niedokończona Kaponiera, która miała być gotowa na Euro 2012, ale też ulica Dąbrowskiego, którą w czasie remontu opuścili budowlańcy. Udało się też doinwestować komunikację publiczną na niespotykaną wcześniej skalę.


CAŁY WYWIAD: Dorota Bonk-Hammermeister: Zaskakuje mnie, jak ostro atakuje nas lewica

Jest też bardzo ciekawa rozmowa Pauliny Nowickiej z dr. Krzysztofem Gołatą, politologiem z Uniwersytetu Ekonomicznego, głównie na temat transportowych obietnic kandydatów na prezydenta.

- W kampanii można obiecać wszystko, gdyż wyborca na ogół nie ma świadomości kosztów budowy nowej linii tramwajowej czy drogi, szczególnie gdy inwestycja jest realizowana w mieście, a nie w szczerym polu. (…)

Jaśkowiak powinien chociażby wbić symboliczną łopatę przy budowie trasy na Naramowice? Pierwsze prace mają ruszyć jesienią.
- Myślę, że taka akcja przez oponentów byłaby natychmiast obśmiana, nazwana fikcją. (…) Teraz nie da się tej inwestycji ogłosić jako sukcesu, to nie do obrony. (…)

Dziś w najgorszej sytuacji z punktu widzenia marketingu politycznego jest właśnie Jaśkowiak. On jest rozliczany z deklaracji złożonych cztery lata temu. Dziś już wie, że nie można składać tak kategorycznych obietnic.


CAŁY WYWIAD: W kampanii można obiecać wszystko. Wyborca nie ma świadomości kosztów budowy nowej linii tramwajowej czy drogi

I wreszcie mamy też rozmowę z Wiktorem Marcinkowskim, 18-letnim uczniem II LO, który w tym roku pierwszy raz będzie mógł zagłosować w wyborach.

Co musi zrobić kandydat, żeby zainteresować ciebie i twoich znajomych? Musi mieć profil na Facebooku, na Instagramie?
- Oczywistą drogą do nas jest internet. Kandydat musi mieć profil na Facebooku. (…) W Poznaniu dają radę jedynie Jacek Jaśkowiak i Jarosław Pucek. A w Polsce Nowoczesna miała całkiem niezłą kampanię w internecie. A z kolei w bezpośrednim kontakcie, z tych polityków, których miałem okazję gdzieś spotkać, najlepiej wypada Waldy Dzikowski.


CAŁY WYWIAD: Głos młodych nie interesuje polityków, więc czemu młodych ma interesować, o czym mówią politycy?

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dla odmiany w „Głosie”, mimo że to również tzw. wydanie magazynowe, wyjątkowo mało dziś polityki. W zasadzie tylko relacja z konferencji Jacka Jaśkowiaka o transporcie.

- Jeżeli wyborcy powierzą nam kierowanie Poznaniem zamierzamy dalej inwestować w transport publiczny (…) - mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Koalicja Obywatelska zapewnia, że w najbliższej kadencji tramwaje będą jeździły w nowych dzielnicach (Naramowicka, osiedle Faliste), a połączenia w centrum miasta (ul. Ratajczaka) będą znacznie szybsze. (…)

W programie wyborczym KO czytamy: „zaprojektujemy trasy tramwajowe do kolejnych osiedli budownictwa wielorodzinnego (os. Kopernika, os. Dębina, Brama Zachodnia/Os. Lotników, Podolany-Południe, Główna, Marcelin, a w ramach współpracy metropolitalnej – Świerczewo/Luboń) oraz Kampusu UAM na Morasku.


CAŁY TEKST: Jacek Jaśkowiak obiecuje inwestować w komunikację

RADIO POZNAŃ

Mamy pierwsze, choć na razie bardzo delikatne, uderzenie ze strony kandydatów Lewicy w prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Chodzi o miejskie centrum interwencji kryzysowej nieprzygotowane – ich zdaniem – do pomocy osobom LGBT+.

- Za granicą co piąty młody bezdomny to osoba LGBT. Polskich badań nie ma - mówi kandydat Lewicy do Rady Miasta Poznania Piotr Moszczeński. - Chcemy zapewnić im pomoc – dodaje.

- Ten program pomocowy polega na tym, aby wpisać sytuacje kryzysowe osób LGBT+ jako jeden z priorytetów, jedno z ważnych działań w ramach systemu, który już dzisiaj istnieje. Mamy w Poznaniu Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Chcemy przeszkolić pracowników w taki sposób, aby osoby LGBT+, które znajdują się w kryzysie, najczęściej po ujawnieniu swojej orientacji seksualnej, po wyrzuceniu z domu przez rodziców znalazły tam pomoc – podkreśla.


CAŁY MATERIAŁ: Miejskie centrum interwencji kryzysowej jest nieprzystosowane do osób LGBT

Kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Poznania będzie Przemysław Jakub Hinc. Potwierdziły się więc nieoficjalne informacje jeszcze ze środy. Na dzień dobry Hinc chciałby zlikwidować straż miejską.

- Wszyscy śledziliśmy czym zajmuje się straż miejska w Poznaniu - mówił Hinc o ściganiu internauty za wulgaryzm na Facebooku.

Hinc jako prezydent chce organizować co najmniej raz w roku referendum. Dziś spytałby mieszkańców, gdzie budować nowe trasy tramwajowe. Kandydat obiecał też zakończenie remontów i przywrócenie targów książki, które - jak mówił - w połowie lat 50. został Poznaniowi odebrane.


CAŁY MATERIAŁ: Kandydat Kukiz’15 na prezydenta chce zlikwidować straż miejską

TVP POZNAŃ

Jeden zbiorczy materiał o politycznych wydarzeniach czwartku.

Dla prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka jednym z priorytetów w następnej kadencji jest budowa większej liczby tras tramwajowych. Kandydat Koalicji Obywatelskiej chce też doprowadzić do integracji miejskiego systemu komunikacji z poznańską koleją metropolitalną.

- Jeżeli mamy 220 tramwajów, a zakupujemy 50 nowych, to to jest rewolucyjny skok jakościowy w podróżowaniu – przekonuje Jaśkowiak.

Jaśkowiakowi przybył kolejny konkurent w walce o prezydenturę Poznania. To Przemysław Hinc z Kukiz’15. Kandydat zapowiada, że jako prezydent zainwestuje w kulturę, zlikwiduje straż miejską, wprowadzi udogodnienia dla seniorów i dzień referendalny.


CAŁY MATERIAŁ: Trwa rywalizacja na obietnice wyborcze

TELEWIZJA WTK

Też przygotowaliśmy taką „zbiorówkę”, dodatkowo z uwzględnieniem sondażu „Rzeczpospolitej” i ostatnich transferów Jarosława Pucka.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Poza tym cały osobny materiał o kandydacie Kukiz’15 na prezydenta Poznania…

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Przemysław Hinc był też gościem Wieczoru WTK. Cała rozmowa jeszcze nie wpadła do internetu, ale jak tylko będzie, to ją tutaj dołączę.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: