Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 19 WRZEŚNIA. PiS chciałby samodzielnie rządzić Poznaniem

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Włodzimierz Nowak #Tadeusz Zysk #PiS #Lewica

SEWERYN LIPOŃSKI
19 września 2018

- Myślę, że samodzielna większość daje mieszkańcom jasną wskazówkę, kto jest odpowiedzialny za władzę w mieście – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS w rozmowie z WTK. Na większość liczy też Koalicja Obywatelska. Klamka zapadła – minął termin zgłaszania list wyborczych.

Poza prezentacjami kandydatów i wyliczeniami, który komitet ile chce zgarnąć mandatów w radzie miasta, mamy dziś również ciąg dalszy sprawy Włodzimierza Nowaka.

Społecznik nie zdołał zarejestrować list wyborczych. To oznacza, że odpada z wyborczego wyścigu, nim ten na dobre się rozpoczął… bo nie można kandydować na prezydenta bez kandydatów na radnych.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dziennikarz „Głosu” Błażej Dąbkowski przyjrzał się pracy radnych – m.in. obecności na posiedzeniach różnych komisji.

Na jednym biegunie radny Zjednoczonej Lewicy Henryk Kania, na drugim radni Platformy Obywatelskiej Marek Sternalski oraz Tomasz Stachowiak.

Ten pierwszy może uchodzić za wzór sumienności, bowiem od momentu, kiedy uzyskał mandat stawiał się na wszystkich posiedzeniach wybranych przez siebie komisji rady miasta, dodatkowo nie opuścił niemal żadnego głosowania, które odbywało się podczas sesji.

Z kolei wielkim nieobecnym był Marek Sternalski – przez cztery lata „zaliczył” aż 131 nieobecności na spotkaniach komisji merytorycznych. Powodu do dumy może też nie mieć Tomasz Stachowiak, który z 1317 głosowań podczas sesji wziął udział w 812 (61,6 proc.).


CAŁY TEKST: Sprawdziliśmy, którzy radni byli najbardziej obowiązkowi, a którzy zaliczyli najwięcej nieobecności

Tymczasem Włodzimierz Nowak nie zarejestrował list kandydatów na radnych. To oznacza, że nie może wystartować w wyborach na prezydenta Poznania, a „Głos” opisuje kulisy tej zaskakującej sytuacji.

Termin rejestracji list upływał w poniedziałek o północy. Włodzimierz Nowak i KWW [Poznań] Odnowa nie zdążyli ich zarejestrować, bo zabrakło kilkudziesięciu podpisów.

Z naszych informacji wynika, że chodziło o ok. 70 podpisów, które jeden z członków KWW omyłkowo zabrał ze sobą w podróż do innego miasta.

Mimo prób i rozesłania wiadomości do znajomych, Nowakowi nie udało się skompletować kolejnych podpisów. Deklarował nawet, że w ostatnich godzinach przed terminem rejestracji list sam odbierze je od osób, które zdecydują się mu pomóc.


CAŁY TEKST: Włodzimierz Nowak nie wystartuje w wyborach na prezydenta Poznania

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Jest tekst o kandydatach PiS do rady miasta i do sejmiku, jest też tekst o Włodzimierzu Nowaku, z którym „Wyborczej” udało się porozmawiać.

- Nie ma co owijać w bawełnę, nie zdążyliśmy zarejestrować list – przyznaje Nowak. - Zdawałem sobie sprawę, że start w kampanii na dwa miesiące przed wyborami to husarska szarża, ale rzeczywiście skala przedsięwzięcia okazała się ogromna i się nie udało. Ale taka jest polityka i nie ma się co obrażać.

CAŁY TEKST: Włodzimierz Nowak nie wystartuje na prezydenta Poznania. Społecznik dopiero co zapowiadał wygraną

RADIO POZNAŃ

Rozmowa z Wojciechem Bratkowskim, radnym osiedla Strzeszyn, kandydatem na prezydenta Poznania.

Kandydat mówi, że będzie prezydentem całego Poznania, a nie tylko swojego osiedla.

- Strzeszyn był dla nas miejscem, gdzie się wszystkiego uczyliśmy. Tam jak w soczewce zbiegają się wszystkie problemy, które są takie same w całym mieście. Działamy ponad dwadzieścia lat, nauczyliśmy się jak funkcjonują struktury miejskie – podkreśla.


CAŁY WYWIAD: W. Bratkowski: Wierzę, że zostanę prezydentem

Wiceprezydent Tomasz Lewandowski zapowiada inwestycje nad Maltą – m.in. rozdzielenie dróg pieszych i rowerowych po stronie Term Maltańskich.

- Zrealizujemy inwestycję o którą proszą mieszkańcy Poznania. Rozdzielimy ciąg pieszy i rowerowy. To inwestycja, którą szacujemy na około 2,5-3 miliony złotych. Miejscami może być ona skomplikowana – mówi Tomasz Lewandowski.

Według kandydata nowa droga częściowo będzie musiała prowadzić w przekopie. W kolejnym etapie Lewandowski chciałby zbudować oświetlenie po tej części jeziora.


CAŁY MATERIAŁ: T. Lewandowski chce oddzielić ciąg rowerowy i pieszy nad Maltą

TVP POZNAŃ

Cały duży materiał o listach Zjednoczonej Prawicy do sejmiku i do rady miasta.

Jedynkami [do rady miasta] w poszczególnych okręgach zostali: okręg 1 – Jan Sulanowski, okręg 2 – Mateusz Rozmiarek, okręg 3 – Michał Grześ, okręg 4 – Przemysław Alexandrowicz, okręg 5 – Klaudia Strzelecka, oraz okręg 6 – Rafał Leszczyński.

- Rada, która dysponuje doświadczeniem, dysponuje odwagą wymyślania rzeczy dobrych dla Poznania, chce wspierać dobre projekty prezydenta i ma wiedzę, jak to zrobić. Myślę, że ten zestaw osób, który tu wystąpił, gwarantuje to – uważa Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania.


CAŁY MATERIAŁ: PiS przedstawia kandydatów

Odnotujmy też, że Tadeusz Zysk wystąpił odrobinę incognito – jako niezależny ekspert, czyli konkretnie „wydawca, psycholog społeczny” - w materiale o straży miejskiej i cenzurze w internecie.

TELEWIZJA WTK

Znamy już wszystkich kandydatów do rady miasta. Minął termin zgłaszania list.

Dziś swoich kandydatów na radnych pokazało Prawo i Sprawiedliwość. Przez ostatnie lata partia była w opozycji do Ryszarda Grobelnego i Jacka Jaśkowiaka. Teraz liczy na wygraną Tadeusza Zyska i samodzielną większość w radzie miasta.

- Myślę, że samodzielna większość daje mieszkańcom jasną wskazówkę, kto jest odpowiedzialny za władzę w mieście – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, regionalny koordynator PiS ds. wyborów samorządowych.


Ale na samodzielne rządy liczy też Koalicja Obywatelska.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(I ostatni w naszym cyklu kandydat na prezydenta – Wojciech Bratkowski ze Strzeszyna.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: