Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

11 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 11 WRZEŚNIA. Tomasz Lewandowski odpiera zarzuty, Koalicja Obywatelska ma gotowe listy

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Tomasz Lewandowski #Dorota Bonk-Hammermeister

SEWERYN LIPOŃSKI
11 września 2018

- Sprawa Orbsay Solutions od samego początku jest dęta i próbuje się ją rozgrywać politycznie – mówi Tomasz Lewandowski, wiceprezydent i kandydat lewicy na prezydenta Poznania, w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Poza rozmową z Tomaszem Lewandowskim mamy dziś m.in. pełne listy Koalicji Obywatelskiej do rady miasta i dyskusje wokół wyborów w radiu i w telewizji.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dziennik kontynuuje serię rozmów z kandydatami na prezydenta Poznania. Dzisiaj wywiad z Tomaszem Lewandowskim.

Kontrola już się zakończyła? Śpi pan spokojnie?
- Śpię spokojnie od momentu, kiedy objąłem stanowisko wiceprezydenta miasta. Od samego początku sprawa Orbsay Solutions jest dęta i próbuje się ją rozgrywać politycznie.

Proszę zauważyć, że sprawa została nagłośniona i jest podawana w odcinkach od chwili, kiedy ogłosiliśmy, że w Poznaniu, jedynym mieście w Polsce, powstał zjednoczony komitet lewicy. (…)

Ataki polityczne najczęściej przeprowadza Jarosław Pucek. Jak to się stało, że staliście się zajadłymi wrogami?
- Nie byliśmy kolegami, na „ty” przeszliśmy, jak przestał pracować w ZKZL. (…) Pewnie skupiłbym się na naprawianiu zaniechań pana Pucka bez wyciągania tego na zewnątrz, gdyby nie formułowana przez niego krytyka obecnej władzy i narcyzm w ocenie swoich dokonań. (…)

Nie walczymy o elektorat, bo trudno, by piewca poznański faweli (kontenerów) sięgał do wrażliwego społecznie, lewicowego wyborcy. (...)

W 2014 r., kiedy Tomasz Lewandowski był kandydatem na prezydenta miasta, często wspominał o „dworze Grobelnego”. Teraz mówi się o „dworze Lewandowskiego” w miejskich spółkach, krąży nawet lista zawierająca około 40 nazwisk osób, które są związane z lewicą i dostały pracę w ZKZL.
- To bzdura. (…) W ZKZL w tej kadencji mieliśmy do czynienia z rotacją pracowniczą na poziomie 150 osób. Tych, które znałem wcześniej, naliczyłem pięć lub sześć. I nie ma tu zaciągu partyjnego.


CAŁY WYWIAD: Tomasz Lewandowski: Wstydzę się za miasto, gdy mieszkańcy pokazują mi zdjęcia lokali komunalnych

Poza tym „Głos” podaje szczegóły list wyborczych Koalicji Obywatelskiej do rady miasta.

W okręgach I oraz II do zdobycie jest po pięć mandatów, w pozostałych po sześć. - Patrząc na te listy, można odnieść wrażenie, że zrobiono wszystko, aby uzyskać kiepski wynik – uważa jeden z działaczy PO. (…)

Na listach zabrakło trojga obecnych radnych: Huberta Świątkowskiego, Krzysztofa Skrzypinskiego i Karoliny Fabiś-Szulc. Skrzypinski już dawno temu zapowiedział, że nie będzie kandydował. O Fabiś-Szulc mówi się, że nie wystartowała, bo i tak by ją „wycięli”, jako człowieka Bartosza Zawiei.


CAŁY TEKST: Kto będzie walczył o mandat radnego Poznania z PO i Nowoczesnej? Znamy kandydatów

Komentarz Bogny Kisiel właśnie do sprawy list wyborczych Koalicji Obywatelskiej i usunięcia z nich Tomasza Lipińskiego:

Nie interes partii, ale znajomi króliczka okazali się ważniejsi. Te wyjątki [Tomasz Lipiński i Wojciech Kręglewski] potwierdzają regułę, że liczą się „jedynki” i „dwójki”, bo to miejsca biorące.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Krótka relacja z konferencji Koalicji Obywatelskiej i jej zapowiedzi dla Wielkopolski.

„Europejski region aktywnych ludzi” - to hasło Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku. To nawiązanie do Europy nie jest przypadkowe. PO i Nowoczesna m.in. z dobrze wydatkowanych pieniędzy z Brukseli oraz europejskich wartości chce uczynić jedno z przesłań swojej kampanii. (…)

KO w kampanii obiecuje m.in. trzy wielkie inwestycje. W dziedzinie zdrowia ma to być nowoczesny ośrodek leczenia nowotworów. (…) Drugą inwestycją jest nowa siedziba dla Filharmonii Poznańskiej, która dziś na swoje wydarzenia wynajmuje aulę UAM. (…)

PO i Nowoczesna chcą też wybudować nową, wspólną siedzibę dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej, które dziś wynajmują pomieszczenia w różnych punktach Poznania.


CAŁY TEKST: Szpital, filharmonia, biblioteka. Obietnice Koalicji Obywatelskiej przed wyborami do sejmiku

RADIO POZNAŃ

Audycja „Przy gorącym stole” o inauguracji kampanii wyborczej.

Czyli 40-minutowa dyskusja z udziałem Zofii Szalczyk z PSL, Pawła Bączyka z Kukiz’15, Wojciecha Chudego z Nowoczesnej, Sławomira Hinca z PiS, Bartosza Kaczmarka z SLD i Filipa Kaczmarka z PO.TVP POZNAŃ

Tym razem w samym Teleskopie nic z poznańskiej polityki.

Jest za to rozmowa o m.in. transferze Tomasza Lipińskiego do ekipy Jarosława Pucka. Gośćmi Romana Wawrzyniaka w studiu TVP Poznań były radne: Ewa Jemielity z PiS, Katarzyna Kretkowska z lewicy i Joanna Frankiewicz z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

- [Lipiński] zmienia te barwy w sposób dosyć nieładny. Widziałam w mediach, czytałam zdaje się w „Gazecie Wyborczej”, nagle stał się bardzo rozmowny i zaczął krytykować Platformę Obywatelską – zauważa Ewa Jemielity.

- Myślę, że pan radny Lipiński w trakcie kadencji po prostu przypatrywał się temu, co robi koalicja, co robi pan prezydent Jaśkowiak – uważa Joanna Frankiewicz.


CAŁA ROZMOWA: Wielkopolska warta Poznania 10 września

TELEWIZJA WTK

Zaczęliśmy cykl, w którym przedstawiamy wszystkich kandydatów na prezydenta Poznania, na dzień dobry Dorota Bonk-Hammermeister.

- Niosę ze sobą sumę doświadczeń wielu aktywistów miejskich, którzy działają w Poznaniu od lat. Mamy świetny, przyjazny, merytoryczny program dla Poznania – mówi Dorota Bonk-Hammermeister.

Kandydatka ruchów miejskich ma 47 lat. Jest absolwentką filozofii na UAM. Pracuje jako księgowa, jest też przewodniczącą rady osiedla Wilda, w której zasiada od siedmiu lat. Poza Prawem do Miasta działa też w stowarzyszeniu WILdzianie i w Kongresie Kobiet.


Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Kandydatka koalicji Prawo do Miasta była też gościem specjalnej, 40-minutowej Otwartej Anteny w Wieczorze WTK:

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Poza tym relacja z wczorajszej „zdarzeniówki”, czyli Koalicja Obywatelska przedstawia swoje pomysły dla regionu, a Tadeusz Zysk z Partią Porozumienie chwali się sukcesami rządu:

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: