Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

10 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 10 WRZEŚNIA. Dorota Bonk-Hammermeister o Jacku Jaśkowiaku i kredycie zaufania

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Święty Marcin #Tomasz Lipiński #Jarosław Pucek

SEWERYN LIPOŃSKI
10 września 2018

- Teza, że prezydent wywodzi się z ruchów miejskich, jest sporym nadużyciem. Poparliśmy go w 2014 r., bo nie było innej alternatywy – mówi Dorota Bonk-Hammermeister, kandydatka koalicji Prawo do Miasta, w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Poza bardzo obszerną rozmową z DBH mamy również polityczne relacje weekendu. A działo się sporo: Jacek Jaśkowiak przemawiał na konwencji Platformy w Warszawie, posłowie PiS krytykowali rządy PO w Poznaniu i regionie, a Tomasz Lipiński zasilił ekipę Jarosława Pucka.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dzisiaj pierwszy z serii wywiadów z kandydatami na prezydenta Poznania.

- Czas rozliczyć kredyt zaufania Jacka Jaśkowiaka – to tytuł rozmowy z Dorotą Bonk-Hammermeister z koalicji ruchów miejskich Prawo do Miasta.

- Teza, że prezydent wywodzi się z ruchów miejskich, jest dużym nadużyciem. W 2010 r. był kandydatem ruchu My-Poznaniacy. Zniknął na cztery lata i wrócił już jako kandydat PO. Gdzie te ruchy miejskie? W 2014 r. poparliśmy go w drugiej turze, bo nie było innej alternatywy.

Zapytana o poglądy Dorota Bonk-Hammermeister uchyla się od odpowiedzi:

- Ważne jest, co chcę zrobić dla Poznania. Są u nas osoby działające w radach parafialnych, są też kandydaci zdecydowanie lewicujący. W kwestiach samorządowych to drugorzędne. Ruchy miejskie to nie partie polityczne – zajmujemy się miastem, nie światopoglądem. (…) Powiem tylko, że z partią rządzącą mi zdecydowanie nie po drodze.

Jest też fragment o Joannie Jaśkowiak i jej zaskakującym przejściu do Koalicji Obywatelskiej.

- Przyjmując ludzi do naszego grona, dajemy im duży kredyt zaufania i czasami ktoś go nadużywa. Decyzje podejmujemy demokratycznie, nie ma u nas kogoś, kto uderzy pięścią w stół i powie: „tak ma być i koniec”. To nie każdemu się podoba, ale tak działamy. Joanna wybrała inną drogę.

I o Włodzimierzu Nowaku.

- Włodzimierz jest bardzo sympatycznym człowiekiem, ale na podstawie naszych doświadczeń mogę ocenić, że nie potrafi grać w zespole. Trudno współpracować z człowiekiem, który potrafi kwestionować już raz wypracowane wspólnie decyzje, konfliktuje grupę i na koniec potrafi zniknąć na kilkanaście tygodni w najbardziej gorącym okresie, kiedy pracy jest najwięcej.

CAŁY WYWIAD: Czas rozliczyć kredyt zaufania prezydenta Jacka Jaśkowiaka

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

To już pewne: radny Tomasz Lipiński startuje z listy Jarosława Pucka.

- Można o nas mówić Tom and Jerry, mamy do siebie dystans. A tak poważnie mówiąc: bardzo się cieszę – mówił Jarosław Pucek podczas wczorajszej konferencji. Tomasz Lipiński wystartuje z drugiego miejsca na Winogradach.

- Serdecznie dziękuję za możliwość udziału w tych wyborach. Bardzo bym chciał, żeby mieszkańcy Winograd, mojego okręgu wyborczego, decydowali, czy mam być nadal radnym, a nie jakieś partyjne układanki – mówił Lipiński.


CAŁY TEKST: To już oficjalne: Tomasz Lipiński (eks PO) wystartuje z listy Jarosława Pucka

Politycy testowali torowisko na Św. Marcinie.

Podróż nie trwa długo. Combino zatrzymuje się na przystanku, którego jeszcze nie ma (ale będzie) w pobliżu skrzyżowania z ul. Ratajczaka. Jaśkowiak wysiada jako pierwszy i od razu zatrzymują go dwie elegancko ubrane starsze panie.

- W pięćdziesiątym już którymś roku mówili, że tu tramwaj ma jechać – mówi jedna z nich. - Nie możemy się doczekać – dodaje druga. - To będzie wszystko zrobione -zapewnia Jaśkowiak. (…)

Jako drugi przemawia [wiceprezydent] Wiśniewski: - Najważniejsze, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Całość ulicy będzie gotowa do stycznia, a my myślimy już o kolejnych etapach Projektu Centrum.


CAŁY TEKST: Politycy testowali tramwaj na Św. Marcinie. Jaśkowiak: To miejsce, z którego będziemy dumni

RADIO POZNAŃ

Oczywiście również jest relacja z konferencji Jarosława Pucka i Tomasza Lipińskiego.

Jarosław Pucek potwierdza, że będą kolejne takie transfery, ale szczegółów na razie nie chce zdradzać.

- Obaj doświadczyliśmy czegoś, co w PO jest niedobrego. Ja odchodziłem znacznie wcześniej, bo w 2014 roku. Stało się coś niedobrego, że PO straciła zdolność do prowadzenia wewnętrznej debaty, że nie można się wypowiadać - mówi Pucek.


CAŁY MATERIAŁ: Tomasz Lipiński wystartuje z listy komitetu Dobro Miasta

Tadeusz Zysk zapewnia, że znajdą się pieniądze na jego pomysł budowy dwóch linii tzw. premetra, chce powalczyć o środki z Unii Europejskiej.

PiS kładzie w kampanii nacisk na harmonijną współpracę samorządu z rządem. Jednak stosunki Warszawy i Brukseli są napięte. Tadeusz Zysk odrzuca sugestię, że to zmniejszy szanse na pozyskanie pieniędzy z Unii.

- Myślę, że na transport - mogę się tu założyć - środki się znajdą. Niezależnie kto rządzi, jeżeli powie się, że chodzi o transport szynowy dla dużego miasta, które się korkuje, to środki da się otrzymać. Wszyscy je otrzymują. Możemy znaleźć pieniądze w Unii Europejskiej, w Banku Gospodarstwa Krajowego i w partnerstwie prywatno-publicznym - twierdzi Tadeusz Zysk.


CAŁY MATERIAŁ: T. Zysk: Znajdą się pieniądze na premetro

TVP POZNAŃ

Dziennikarka Teleskopu Anna Molska przypomina okoliczności, w jakich Tomasz Lipiński wyleciał z list PO, i podkreśla, że stało się to w związku z krytyką pod adresem prezydenta Jacka Jaśkowiaka właśnie na antenie TVP Poznań.

- Mamy polityczną parę w Poznaniu, Flip i Flap, to teraz można o nas mówić Tom i Jerry. (...) Pozbywanie się przez konkurencję takiego zawodnika to duży, duży błąd – mówi Jarosław Pucek.

Bo Tomasz Lipiński, były już radny Platformy Obywatelskiej, z ambicji do zasiadania w radzie miasta Poznania nie rezygnuje. I będzie startować w wyborach z listy komitetu Dobro Miasta Jarosława Pucka. Nie boi się o swój wynik, chociaż wie, że dużą liczbę głosów w poprzednich wyborach zdobył pod szyldem PO.

- Będzie trudniej, bo szyld Platformy jednak dużo znaczy, natomiast znaczy coraz mniej. Platforma Obywatelska kompromituje się na tylu polach, że tak naprawdę mieszkańcy Winograd i Poznania doskonale wiedzą, kto jest dobrym radnym, a kto nie – uważa Lipiński.


Są też komentarze politycznej konkurencji – konkretnie Grzegorza Jury z PO i Ewy Jemielity z PiS.

CAŁY MATERIAŁ: Pierwszy taki transfer w kampanii wyborczej

TELEWIZJA WTK

Polityczne podsumowanie weekendu w materiale Krzysztofa Czuba.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(I powrót tramwajów na Św. Marcin pod okiem prezydenta Jaśkowiaka.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: