Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

8 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 8 WRZEŚNIA. Prezydent Jaśkowiak obiera kierunek Europa, Lipiński i Niedbała na listach Pucka

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tomasz Lipiński #Jarosław Pucek #PO

SEWERYN LIPOŃSKI
8 września 2018

- Jeżeli wygram te wybory, to nie będzie fajerwerków. Będzie pot, łzy i ciężka praca tych, którzy ze mną będą chcieli zmieniać Poznań na lepsze – zapowiada Jacek Jaśkowiak. Prezydent już oficjalnie zaczyna walkę o reelekcję.

Serio, czuć, że kampania się rozkręca. Tym razem praktycznie we wszystkich poznańskich mediach jest duuużo materiałów związanych z wyborami.

Prezydent Jacek Jaśkowiak zainaugurował kampanię, ale jest też przecież głośno o odejściu Tomasza Lipińskiego z PO, który ma wzmocnić ekipę Jarosława Pucka. To zresztą u niego – jak podaje „Głos Wielkopolski” - nie jedyny ciekawy transfer.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Prezydent Jacek Jaśkowiak już oficjalnie zaczyna kampanię wyborczą. Powalczy o reelekcję z hasłem „Poznań – kierunek Europa”.

- Nie będę obiecywał inwestycji za miliardy ani metra. Będziemy remontować torowiska, za co z góry przepraszam poznaniaków, bo to będą kolejne utrudnienia. Będziemy kupować kolejne nowe autobusy, tramwaje, Poznań będzie miastem nowoczesnym i obywatelskim – mówił Jaśkowiak (…).

Katarzyna Kierzek-Koperska: - Mamy zgraną ekipę. To wybory najważniejsze od 1989 r. Dzisiaj walczymy o to, czy polskie miasta będą miastami demokratycznymi. Pan premier Morawiecki zapowiedział, że chce wprowadzić „dobrą zmianę” w samorządach. Ale jaka to ma być zmiana? Że miastami też będzie zarządzać jeden poseł z Nowogrodzkiej? My takiej zmiany nie chcemy. (…)

A gdzie jest Bartosz Zawieja? - pytali dziennikarze. Zawieja, szef PO w Poznaniu, skonfliktowany z prezydentem, musiał pogodzić się z wycięciem jego kandydatów z list Koalicji Obywatelskiej.

- Bartosz Zawieja ma zajmować się sprzątaniem i to jest jego główna rola. Jeśli się składa mandat i decyduje się pracę w biznesie, to to jest jego najważniejsza rola – skomentował złośliwie Jaśkowiak. Zawieja jest wiceprezesem Remondisu.


CAŁY TEKST: Jacek Jaśkowiak nie obiecuje fajerwerków: „Poznań będzie miastem nowoczesnym i obywatelskim”

Tygrysy, nie jagnięta walczą o władzę – komentuje Adam Kompowski ostatnie zawirowania w poznańskiej polityce. Przypomina, że i w PiS był przecież ostry spór, kto ma być kandydatem na prezydenta Poznania.

Polityka jest brutalna, i dotyczy to wszystkich partii. Widocznie tak musi być, bo w walce o władzę nie biorą udziału ludzie o temperamencie jagniąt. Raczej – tygrysów.

Jeśli zachowane są demokratyczne procedury, które obowiązują w danej partii – a tak zdaje się było w sprawie [Tomasza] Lipińskiego – ocena stylu przedwyborczych przepychanek pozostaje kwestią smaku. Co nie znaczy, że nie wpłynie ona na wynik wyborów.


GŁOS WIELKOPOLSKI

Jak podaje „Głos”, nie tylko Tomasz Lipiński, ale i Marek Niedbała znajdzie się na listach Jarosława Pucka do rady miasta.

Na Starym Mieście z pierwszej pozycji wystartuje Marek Niedbała, były poseł SLD, który jest jedną z największych niespodzianek na liście Pucka. Sam Marek Niedbała nie chce komentować informacji o jego starcie. (…)

Ciekawie wyglądała rywalizacja o pierwszą pozycję na Winogradach. Ostatecznie otrzymał ją Tomasz Kayser, były wiceprezydent Poznania za czasów Ryszarda Grobelnego. Na drugim miejscu znalazł się Tomasz Lipiński, były już radny PO.


CAŁY TEKST: Były poseł SLD i były radny PO na listach Jarosława Pucka do rady miasta

Poznańscy działacze Inicjatywy Polska zapewniają, że w naszym regionie współpracy z Platformą i Nowoczesną nie będzie.

- Zamiast szukać dla siebie miejsca w Koalicji powinniśmy skupić się na budowie silnej formacji lewicowej. To jest możliwe, co pokazaliśmy w Poznaniu – mówi Tomasz Lewandowski. (…)

Tomasz Lewandowski oraz radna Katarzyna Kretkowska (także członkini Inicjatywy Polskiej) przekonują, że ogólnopolska decyzja władz Inicjatywy Polskiej nie będzie miała wpływu na działania lewicy w Poznaniu.


CAŁY TEKST: Inicjatywa Polska w koalicji z PO i Nowoczesną. Ale w Poznaniu nic się nie zmienia

Tu również relacja z inauguracji kampanii Jaśkowiaka.

- Jesteśmy dosyć dobrze zgraną drużyną, gdybym miał użyć analogii piłkarskiej. I każdy zna swoje miejsce w tym zespole, każdy wie, co ma robić. A gdybym miał użyć analogii z tego sportu, który kocham najbardziej, to mam naprawdę świetne zaplecze w narożniku – podkreśla J. Jaśkowiak. (…)

- Mogę obiecać, że jeżeli wygram te wybory, to nie będzie fajerwerków. Będzie pot, łzy i ciężka praca tych, którzy ze mną będą chcieli zmieniać Poznań na lepsze.


CAŁY TEKST: Jacek Jaśkowiak ogłasza program wyborczy: „Nie będzie fajerwerków. Będzie pot, łzy i ciężka praca”

RADIO POZNAŃ

Jeszcze jeden wątek sporu Rafała Grupińskiego z Tomaszem Lipińskim. Tym razem poszło o… znajomość statutu PO, i czy radny występując z klubu radnych, jednocześnie opuścił całą partię.

Lider Platformy w regionie uważa jednak coś innego.

- Nasz statut mówi, że w sytuacji gdyby ktoś z naszych członków znalazł się na listach konkurencyjnego komitetu wyborczego, niezależnie od tego czy są to wybory samorządowe, parlamentarne czy europejskie, wtedy automatycznie zostaje skreślony z listy naszych członków - mówi Grupiński.

Radny Tomasz Lipiński mówi, że w statucie jest zapisane coś innego.

- Widać, że pan przewodniczący zna ten statut tak samo jak go przestrzega. To jest dość jednoznaczny zapis w statucie - paragraf 9 i litera H - członkostwo w Platformie wygasa w momencie z wystąpienia z klubu radnych PO. Ja z tego klubu wystąpiłem i automatycznie przestałem być członkiem Platformy - mówi Lipiński.


CAŁY MATERIAŁ: Lider wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej nie zna statutu swojej partii?

Tymczasem Katarzyna Kierzek-Koperska, przewodnicząca wielkopolskiej Nowoczesnej, przyznaje, że kandydaci partii płacą za miejsca na liście wyborczej.

- Jesteśmy partią, która nie ma środków pieniężnych, nie mamy dotacji budżetowej, w związku z tym otrzymujemy się właściwie od trzech lat z wpłaty naszych członków i sympatyków. Przy okazji wyborów nasi członkowie wpłacają takie kwoty na rzecz partii, to jest dla nas kwestia być albo nie być. Musimy się z czegoś utrzymywać – argumentowała szefowa wielkopolskiej Nowoczesnej.

Radio podaje nawet szczegółowy cennik: 3 tys. zł za „jedynkę” na liście do sejmiku, 1 tys. zł za drugie miejsce, a 200 zł za trzecie lub ostatnie miejsce.

CAŁY MATERIAŁ: W Nowoczesnej za dobre miejsce na liście wyborczej trzeba zapłacić darowiznę

TVP POZNAŃ

Materiał o sondażu IBRiS dla „Super Expressu” dotyczącym wyborów do sejmików.

To może być polityczne trzęsienie ziemi. (…) Gdyby wybory odbyły się na początku września – Zjednoczona Prawica wygrałaby w 12 z 16 województw. Koalicja Obywatelska wygrałaby w województwie pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim.

- Szczególnie cieszę się, że jest taki wynik w Wielkopolsce, gdzie być może mamy szansę zmiany tej koalicji [PO-PSL], mamy szansę współrządzenia czy rządzenia – komentuje Dariusz Szymczak, szef klubu PiS w sejmiku.

- Myślę, że to taki sygnał ostrzegawczy dla nas. To jest oczywiście kwestia pewnej oferty. Czasami ta oferta nie do końca jest uczciwa. Czasami to więcej propagandy niż faktów – mówi marszałek Marek Woźniak z PO.


CAŁY MATERIAŁ: Czy będzie zmiana w sejmikach?

TELEWIZJA WTK

Kolejna relacja z rozpoczęcia kampanii Jacka Jaśkowiaka.

Prezydent przyznał, że deklaracje z poprzednich wyborów były na wyrost. Przeprosił też za to, że nie wybuduje obiecanych 4 tys. mieszkań, przyznał, że będzie ich cztery razy mniej.

Maciej Szefer zauważa, że Platforma na inaugurację nie pokazała programu wyborczego.

- Program wyborczy jest praktycznie gotowy. Nie będzie to program bardzo spektakularny. Wychodzimy z licytacji na to, kto wybuduje więcej linii metra, czy nowych mostów i wiaduktów będzie 10 czy 15. Liczymy się z każdą złotówką i przedstawiamy to, co jest realne w pięcioletniej kadencji – mówi radny PO Łukasz Mikuła.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(A wieczorem gościem w naszym studiu był Tomasz Lipiński... którego teraz trzeba już podpisywać „były radny PO” lub „radny niezrzeszony”.

Pod koniec rozmowy de facto potwierdził, że w niedzielę dołączy do ekipy Jarosława Pucka, który w międzyczasie właśnie na niedzielę zapowiedział prezentację nowego kandydata do rady miasta.

Całej rozmowy jeszcze nie ma w internecie. Postaram się ją dorzucić w ciągu dnia.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: