Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

6 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 6 WRZEŚNIA. Tadeusz Zysk zapowiada tramwaj w tunelu, Schetyna o trudnych wyborach w Poznaniu

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Tadeusz Zysk #Tomasz Lipiński #Grzegorz Schetyna

SEWERYN LIPOŃSKI
6 września 2018

Główni kandydaci na prezydenta dopiero rozpoczynają przedstawianie swoich programów lub jeszcze tego nie zrobili – zauważa „Głos Wielkopolski”. Dziś w poznańskich mediach najwięcej o Tadeuszu Zysku i jego pomyśle budowy dwóch linii tzw. premetra.

Zapowiedzi Tadeusza Zyska, co trzeba przyznać, były najważniejszym politycznym tematem środy. Konferencję kandydata PiS odnotowały właściwie wszystkie poznańskie media.

Jest też rozmowa Radia Poznań z radnym Tomaszem Lipińskim. Co prawda z wtorku, ale umknęła mi przy wczorajszym przeglądzie, dlatego wrzucam ją dziś. Oczywiście chodzi o polityczną zawieruchę wokół wyrzucenia go z list wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei TVP Poznań relacjonuje szybszy niż przewidywano postęp prac na Św. Marcinie, z pytaniem, czy to przypadkowa zbieżność z nadchodzącymi wyborami.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dzisiaj szerszy tekst o różnych deklaracjach składanych przez kandydatów na prezydenta Poznania.

Faworytem do wygrania wyborów będzie urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak (…). - Przygotowujemy jeden program wyborczy dla prezydenta Jaśkowiaka i Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) – mówi Marcin Gołek ze sztabu wyborczego Jacka Jaśkowiaka.

W środę swój program wyborczy zaczął za to prezentować kandydat PiS Tadeusz Zysk, który proponuje wybudowanie w Poznaniu dwóch linii premetra. (…)

Od kilku tygodni swój program ujawnia za to Jarosław Pucek, który wystartuje z listy komitetu Dobro Miasta. Jak mówi, chciałby się oprzeć na siedmiu filarach: - To transport publiczny, polityka społeczna, ochrona środowiska, porządek i bezpieczeństwo, kultura, umiędzynarodowienie Poznania oraz otwarcie urzędu miasta dla mieszkańców.


Autor tekstu Norbert Kowalski dodaje, że na razie jedynym komitetem, który przedstawił swój program w całości, jest koalicja Prawo do Miasta i jej kandydatka Dorota Bonk-Hammermeister.

CAŁY TEKST: Premetro, nowe boiska i rozwój transportu publicznego, czyli co proponują kandydaci na prezydenta

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Dziś na stronach lokalnych nic większego wokół wyborów. Nawet konferencja Tadeusza Zyska jest odnotowana jedynie krótkim tekstem.

Za to na stronach ogólnopolskich wywiad z Grzegorzem Schetyną, przewodniczącym PO, i poznański wątek…

- (…) Jeśli zaś chodzi o miasta, to sukcesem będzie wygrana w 10-12 największych miastach i w zdecydowanej większości 108 miast prezydenckich. (…)

W których miastach będzie najtrudniejsza walka?
- Siłą rzeczy największe emocje będzie przynosić Warszawa, wszyscy wyborcy będą obserwować i analizować pojedynek w stolicy. Na pewno też Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź i Lublin, czyli największe miasta.


No, ciekawe, co na to prezydent Jacek Jaśkowiak.

RADIO POZNAŃ

Pierwsze komentarze do pomysłu Tadeusza Zyska z podziemnym tramwajem na Ławicę.

Były zastępca prezydenta Poznania Paweł Leszek Klepka (który chciał w Poznaniu budować kolejkę napowietrzną Fujibanę) zwraca uwagę, że wybudowanie tunelu w centrum jest trudne ze względy na rodzaj gleby.

- Bardzo kiepskie lessowe. Jak budowaliśmy parking pod placem Wolności, to były robione specjalne ścianki szczelne. Nie wierzę, żeby to się udało, bo takich pieniędzy Poznań nie ma i nie będzie miał - mówi Klepka.


CAŁY MATERIAŁ: Jedni chwalą premetro za rozmach, drudzy twierdzą, że to nierealne

Najnowszy samorządowy sondaż pokazuje, że PiS może wygrać wybory do siedmiu sejmików, w tym do wielkopolskiego. Oczywiście jest jeszcze pytanie, gdzie będzie w stanie rządzić, zawiązując z kimś koalicję.

W skali kraju Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 35,8% wyborców; Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej 23,3%; PSL 12,8%. Dalej jest SLD - 7,3%; Kukiz '15 7,2%; komitety regionalne i bezpartyjne - 5,4%; Partia Razem - 3% i Wolność 2,4%. Badanie przeprowadzono w dniach 25 sierpnia 1 września.

CAŁY MATERIAŁ: PiS wygrywa wyścig do sejmików w siedmiu województwach

I jeszcze rozmowa z radnym Tomaszem Lipińskim o okolicznościach usunięcia go z list Koalicji Obywatelskiej.

- Trudno powiedzieć, że jestem człowiekiem Bartosza Zawiei. Mój problem polega na tym, że jestem jednak niepodczepiony pod nikogo w Platformie, w związku z czym jestem takim wolnym elektronem – uważa Lipiński.TVP POZNAŃ

Materiał o pomyśle Tadeusza Zyska z budową dwóch linii premetra.

Koszt inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych (sic!). Zdaniem Tadeusza Zyska takie premetro przekonałoby mieszkańców do codziennego korzystania z komunikacji miejskiej.

- Likwidacja korków, czyste powietrze, satysfakcja z szybkiego transportu… Przecież ile osób się spóźnia, denerwuje, musi czekać i trudno przewidywać wywiązanie się z terminu spotkania – podkreśla Tadeusz Zysk.


Potem mamy pojechankę po Jacku Jaśkowiaku. Radny Adam Pawlik uważa, że prezydent prezentuje „poziom kompetencji przewodniczącego rady osiedla”.

I wracamy do pomysłów Tadeusza Zyska.

Tadeusz Zysk chce też uzupełnić transport miejski Poznania poznańską koleją obwodową. Miałaby kursować nie rzadziej niż co 20 min i zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Strzeszyna, Naramowic czy Szczepankowa.

CAŁY MATERIAŁ: Czy Poznań zyska na wizji Zyska?

Zapowiedź powrotu tramwajów na Św. Marcin – także z politycznymi komentarzami.

Drogowcom zostały cztery dni. Będą pracować do późnych godzin wieczornych. Mateusz Rozmiarek, radny miejski, mówi, że tylko w ostatnich dniach prace ruszyły na dobre. Wcześniej na budowie niewiele się działo.

- Najprawdopodobniej te aktualne działania, które w tej chwili trwają, są spowodowane m.in. kampanią wyborczą. Jak wiemy prezydent Jacek Jaśkowiak ma mało osiągnięć na swoim koncie przez ostatnie cztery lata. Być może chce się pochwalić tym, że udało mu się we wcześniejszym czasie te tramwaje doprowadzić na ul. Święty Marcin – uważa Rozmiarek.


CAŁY MATERIAŁ: Tramwaje wracają na ul. Święty Marcin

TELEWIZJA WTK

Tu również obszerny materiał o najnowszych zapowiedziach Tadeusza Zyska.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: