Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

4 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 4 WRZEŚNIA. Turcy zbudują tramwaj na Naramowice. Burza w PO po czystce na listach

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Rafał Grupiński #Tomasz Lipiński #PO #tramwaj na Naramowice

SEWERYN LIPOŃSKI
4 września 2018

- O Jacku Jaśkowiaku wypowiadałem się czasami sceptycznie, ale to nie był atak – uważa Tomasz Lipiński, radny PO, którego ma zabraknąć na listach do rady miasta. Szef wielkopolskiej Platformy twierdzi, że Lipiński poleciał za krytyczne wypowiedzi o prezydencie.

Nie milkną więc echa politycznej zawieruchy w niedzielę. Także dzisiaj w gazetach jest o konflikcie w Platformie, o Joannie Jaśkowiak, o Włodzimierzu Nowaku, a także o tym, że zaraz będzie siódmy kandydat na prezydenta Poznania.

Oczywiście trudno też pominąć ważną informację o rozstrzygnięciu przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy tramwajowej na Naramowice z ul. Nową Naramowicką.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Polityczne gierki przed wyborami – brzmi tytuł na pierwszej stronie „Głosu”.

Radni PO Tomasz Lipiński oraz Bartosz Zawieja mogą być największymi przegranymi tegorocznych wyborów samorządowych. Obaj nie zostali wpisani na listy wyborcze, choć jeszcze niedawno wydawali się pewniakami. (…)

- Przyjęto strategię budowania PO na bazie przekazu prezydenckiego i dlatego uznano, że nie ma miejsca dla Tomka i Bartosza – słyszymy od jednego z radnych PO.


Szef wielkopolskiej PO Rafał Grupiński wyjaśnia, że Lipiński wyleciał z list głównie za krytyczne wobec Jacka Jaśkowiaka wypowiedzi, jakie wygłaszał m.in. w TVP Poznań.

Sam Tomasz Lipiński decyzji partii nie komentuje, ale odpowiada Rafałowi Grupińskiemu: - Chciałbym się dowiedzieć, które konkretnie wypowiedzi dyskredytowały partię lub Jacka Jaśkowiaka. O Jacku Jaśkowiaku wypowiadałem się czasami sceptycznie, ale nie był to atak.

Mamy też w „Głosie” komentarz Doroty Bonk-Hammermeister, kandydatki na prezydenta Poznania z koalicji Prawo do Miasta, do sprawy Joanny Jaśkowiak (miała startować z listy ruchów miejskich, a wystartuje z list PO i Nowoczesnej) oraz Włodzimierza Nowaka (odszedł z koalicji, założył konkurencyjny komitet i sam będzie kandydował na prezydenta):

- Decyzja Joanny Jaśkowiak o starcie z listy Koalicji Obywatelskiej jest o tyle zaskakująca, że deklarowała, iż bliżej jest jej do ruchów miejskich. Z kolei w przypadku Włodzimierza Nowaka już nic mnie nie zaskoczy.

CAŁY TEKST: Radni PO wykreśleni przez spór z prezydentem?

Już wiemy, kto zbuduje trasę tramwajową na Naramowice, będzie to konsorcjum firm Gulermark z Turcji i Mosty Łódź. Projekt i budowa – wraz z ul. Nową Naramowicką oraz skrzyżowaniem Lechicka-Naramowicka – ma kosztować w sumie 380 mln zł.

Zwycięska oferta i tak jest bardziej kosztowna, niż na początku zakładały Poznańskie Inwestycje Miejskie. Kiedy przedsięwzięcie było przygotowywane, wyceniono je na 330 mln zł. Z kolei w wieloletniej prognozie finansowej Poznania na inwestycję odłożono 422 mln zł. (…)

Budowa tego etapu linii tramwajowej ma się zakończyć przed upływem 2021 r.


CAŁY TEKST: Tramwaj na Naramowice. Przetarg rozstrzygnięty. Trasa tramwajowa będzie kosztowała 380 mln zł

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Na str. 6 ogólnopolskiego wydania – cały duży tekst o sytuacji politycznej w Poznaniu.

„Tęczowy Jacuś”, „oszołom na rowerze”. Albo człowiek, który wpuścił do Poznania świeże powietrze, zrobił z miasta anty-PiS-owski bastion. Czy prezydent Jacek Jaśkowiak w nadchodzących wyborach może przegrać? - zastanawia się Adam Kompowski.

Przypomina, że pewniakiem do zwycięstwa w wyborach 2014 był prezydent Ryszard Grobelny, a jednak przegrał z Jaśkowiakiem w II turze i to dość wyraźnie.

Cały tekst to w gruncie rzeczy streszczenie, jakim grupom Jaśkowiak przez cztery lata podpadł, a które go popierają. I analiza, która poznaniakom zainteresowanym polityką może wydawać się dość oczywista, ale – powtórzmy – to tekst na stronach krajowych.

Jeśli w drugiej turze dojdzie do pojedynku Jaśkowiak kontra kandydat PiS-u, wynik jest oczywisty, Jaśkowiak wygrywa. (…) W drugiej turze realnym zagrożeniem dla Jaśkowiaka może być za to Jarosław Pucek, były działacz PO, a za czasów poprzedniego prezydenta Ryszarda Grobelnego szef poznańskiej mieszkaniówki. (…)

Pucek może być groźnym przeciwnikiem: od PiS-u się odcina, Jaśkowiaka krytykuje, a jako były miejski urzędnik potrafi celnie wymierzać ciosy.


CAŁY TEKST: Kogo boi się Jaśkowiak: Zyska czy Pucka? Zagadki przed wyborami samorządowymi

Tymczasem już na lokalnych stronach „Wyborczej” także tekst o listach Platformy oraz o tym, że Włodzimierz Nowak jest już oficjalnie kandydatem na prezydenta Poznania.

- Nie jesteśmy kolejnym ruchem miejskim, w których coraz częściej dominuje ideologia, a nie rozwiązywanie problemów miasta. My tworzymy ruch obywatelski, który chce się zająć tym drugim – tłumaczy swój start w wyborach Włodzimierz Nowak.

CAŁY TEKST: Włodzimierz Nowak chce być prezydentem Poznania. Kolejny społecznik powalczy w wyborach z Jackiem Jaśkowiakiem

RADIO POZNAŃ

Już nie sześciu, tylko siedmiu będzie za chwilę kandydatów na prezydenta Poznania, bo własnego pretendenta ma też wystawić Poznań Od Nowa Inicjatywa Społeczna.

Według informacji Radia Poznań, jest on powiązany z grupą działaczy osiedlowych ze Strzeszyna. Oni także wystawią swojego kandydata. Wojciech Bratkowski z rady osiedla Strzeszyn na razie nie chce mówić o szczegółach.

CAŁY MATERIAŁ: Sześciu, a nawet siedmiu kandydatów na prezydenta

TVP POZNAŃ

Materiał o pierwszych działaniach PiS po niedzielnej konwencji partii i o kolejnej odsłonie walki na billboardy.

Posłowie Platformy Obywatelskiej cały czas żyją kampanią billboardową, która wytyka politykom Prawa i Sprawiedliwości roztrwonienie pieniędzy.

- Pytam: gdzie są te promy wybudowane przez odbudowany polski przemysł stoczniowy? Gdzie jest ten milion elektrycznych samochodów? Trzy lata minęły. Gdzie te pierwsze przynajmniej 100 tys. mieszkań w programie Mieszkanie Plus? - pyta poseł PO Rafał Grupiński.

Z kampanią billboardową dziś ruszył też sztab wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Hasło przewodnie to „Dotrzymujemy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie!”.


CAŁY MATERIAŁ: Kampania na tak

TELEWIZJA WTK

Cały duży materiał o najnowszych politycznych doniesieniach, czyli o Joannie Jaśkowiak, kolejnych kandydatach na prezydenta Poznania, i oczywiście o czystkach na listach Koalicji Obywatelskiej.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Dyskusja w Otwartej Antenie – z poznańskimi radnymi – również dotyczyła rozkręcającej się kampanii wyborczej.

Gośćmi Darka Milejczaka w nowej odsłonie wieczoru WTK byli Katarzyna Kretkowska z Lewicy, Joanna Frankiewicz z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego, Marek Sternalski z PO, Przemysław Alexandrowicz z PiS i Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: