Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 1 WRZEŚNIA. Wicepremier Jarosław Gowin krytykuje Jaśkowiaka i wychwala Tadeusza Zyska

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jarosław Gowin #Jacek Jaśkowiak #Tadeusz Zysk #Jarosław Pucek

SEWERYN LIPOŃSKI
1 września 2018

- Mam nadzieję, że zmiany, które od trzech lat obejmują całą Polskę, dotrą także do Poznania – mówi wicepremier Jarosław Gowin. Jego wizyta w Poznaniu, a także w Koninie i w Jarocinie, to główny polityczny temat w lokalnych mediach.

Poza Gowinem możemy także poczytać o zarobkach prezesów miejskich spółek, o dalszej przepychance wokół udziału Jarosława Pucka w rozmowach o przejęciu Warty Poznań, a także o obelisku na stulecie niepodległości, który wojewoda Zbigniew Hoffmann chce odsłonić w rocznicę… powstania wielkopolskiego.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Duży tekst o pensjach prezesów miejskich spółek – oczywiście w kontekście ostatnich kontrowersji wokół zarobków prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

(…) [Prezydent] może pozazdrościć zarobków zarządom niektórych spółek miejskich. A te – jak się dowiedzieliśmy – rosną, bowiem w ubiegłym roku zmieniono zasady zatrudniania prezesów i wiceprezesów miejskich spółek.

Konkretnie chodzi o to, że zamiast na zwykłe umowy o pracę, są zatrudniani na kontraktach menedżerskich.

Na najwyższe pensje mogą jednak liczyć zarządy Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Aquanetu. W pierwszym przypadku zarobki prezesa Przemysława Trawy kształtują się na poziomie 34,1 tys. zł, natomiast jego zastępca Tomasz Kobierski może liczyć na 31,9 tys. zł.

W Aquanecie prezes Paweł Chudziński otrzymuje 28,6 tys. zł, a reszta zarządu, czyli Michał Fornal i Marek Borkowski – 23,7 tys. zł.


CAŁY TEKST: Ile zarabiają prezesi miejskich spółek? Dużo więcej niż prezydent

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Wojewoda Zbigniew Hoffmann chce na stulecie niepodległości Polski postawić obelisk w centrum Poznania.

Wcześniej środowiska związane z PiS zapowiadały odsłonięcie na stulecie niepodległości wiernej kopii pomnika Wdzięczności. (…) Tyle że lokalizacja, przy której upierał się komitet budowy pomnika – nad poznańską Maltą – nie znalazła uznania u władz miasta. (…)

Dlatego inicjatywę przejął wojewoda. Razem z IPN zaproponował postawienie okolicznościowego obelisku na placu przed urzędem wojewódzkim, niedaleko pomnika Stanisława Mikołajczyka.


Co ciekawe, odsłonięcie obelisku ma nastąpić nie w okolicach święta niepodległości, tylko dopiero w rocznicę powstania wielkopolskiego.

Oficjalne obchody stulecia powstania organizuje marszałek województwa Marek Woźniak (PO), ale nie jest tajemnicą, że sprawa ta jest kwestią rywalizacji między wojewodą Hoffmannem (PiS) i marszałkiem.

CAŁY TEKST: Wojewoda proponuje obelisk na stulecie niepodległości. Ale chce go odsłonić w rocznicę powstania wielkopolskiego

Jedynie w internetowym serwisie „Wyborczej” znalazła się relacja z wizyty wicepremiera Jarosława Gowina, w tym również fragment o tym, co mówił o prezydencie Jacku Jaśkowiaku.

- Tu sprawy mieszkańców zeszły na plan dalszy. Obecny prezydent koncentruje się raczej na działaniach ideologicznych niż na rozwiązywaniu problemów, którymi na co dzień żyją mieszkańcy tego miasta. Mam nadzieję, że zmiany, które od trzech lat obejmują całą Polskę, dotrą także do Poznania.

Gowin pochwalił Tadeusza Zyska jako przedsiębiorcę dobrze prosperującego wydawnictwa i wyraził nadzieję, że kandydat prawicy będzie „równie dobrym prezydentem, jak jest przedsiębiorcą”.


CAŁY TEKST: Gowin w Poznaniu krytykuje prezydenta Jaśkowiaka. I mówi o zmniejszeniu dotacji z UE: To demagogia

RADIO POZNAŃ

Tu także o wizycie Jarosława Gowina w naszym regionie.

W stolicy Wielkopolski przedstawił kandydatów na radnych z list Zjednoczonej Prawicy. Są wśród nich, między innymi, lekarka, radca prawna, inżynier i politolog. (...)

Jarosław Gowin poparł też kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Poznania, wydawcę i przedsiębiorcę Tadeusza Zyska. Wicepremier jest liderem partii Porozumienie, która z PiS współtworzy koalicję Zjednoczona Prawica.


CAŁY MATERIAŁ: Jarosław Gowin odwiedził Wielkopolskę

TVP POZNAŃ

Oczywiście relacja z wizyty Jarosława Gowina w Koninie i w Poznaniu.

Wicepremier Gowin, podobnie jak w Koninie, przedstawił kandydatów [Porozumienia] do rady miasta i sejmiku wojewódzkiego w stolicy Wielkopolski: - Chcemy, żeby nasi kandydaci swoją po prostu codzienną, konkretną pracą służyli mieszkańcom.

Wśród kandydatów znaleźli się młodzi ludzie, którzy – zdaniem kandydata na prezydenta Poznania Tadeusza Zyska – mają ogromne znaczenie w tworzeniu postępowego miasta.

- Mają zawsze nowe spojrzenie, nową wizję i w połączeniu z wiedzą, doświadczeniem tych starszych to jest najlepsza mieszanka – uważa Zysk.


CAŁY MATERIAŁ: Wicepremier Gowin z wizytą w Wielkopolsce

TELEWIZJA WTK

Dalszy ciąg zarzutów polityków wobec Jarosława Pucka. Przypomnijmy, że chodzi o jego udział w rozmowach na temat przejęcia Warty Poznań przez nowego właściciela od Izabelli i Jakuba Pyżalskich, których Pucek reprezentuje.

Powiązania Pucka z małżeństwem deweloperów krytykują politycy Nowoczesnej. Zdaniem Katarzyny Kierzek-Koperskiej zainteresowanie Pyżalskich Wartą zmalało, gdy miasto przejęło stadion Szyca.

Przewodnicząca wielkopolskiej Nowoczesnej twierdzi, że Pucek – wspierając interesy Pyżalskich – mógł działać na niekorzyść miasta. (…)

Pucek podkreśla, że podczas środowych negocjacji chciał pomóc klubowi, a za usługi nie wziął ani złotówki: - Tragiczne jest to, że te zarzuty formułują wszyscy ci, którzy mogli, ale nic w sprawie Warty nie zrobili. Nawet nie kiwnęli palcem.


Wiceprezydent Tomasz Lewandowski, który też kandyduje na prezydenta, zastanawia się, czy po ewentualnej wygranej Pucka takie osoby jak Jakub Pyżalski „wejdą na salony” i będą miały wpływ na decyzje miasta.

Z kolei Pucek wypomina Lewandowskiemu sprawę miejskich zleceń dla firmy znajomego i dodaje, że „państwo Pyżalscy są jego klientami i nie zamierza tego ukrywać”, ale jest radcą prawnym i z czegoś musi żyć.


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: