Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

16 sierpnia 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 16 SIERPNIA. Kontratak Lewandowskiego, echa marszu równości i bojkot TVP

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Głos Wielkopolski #Gazeta Wyborcza #Tomasz Lewandowski

SEWERYN LIPOŃSKI
16 sierpnia 2018

- Zawsze ten, co panuje, ma łatwiej od tych, co aspirują – mówi politolog dr Sławomir Drelich na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. Kampania wyborcza w Poznaniu rusza pod znakiem zamieszania wokół Tomasza Lewandowskiego.

Tak się złożyło, że zaraz po ogłoszeniu daty wyborów mieliśmy święto, więc dzisiejsze gazety mają pewien poślizg i w dużej mierze odnoszą się jeszcze do wtorkowych tłumaczeń Tomasza Lewandowskiego.

Mimo to zapraszam na pierwszy w tej kampanii poranny przegląd prasy (dziś akurat tylko prasy, ale w kolejnych dniach będzie to raczej przegląd mediów) na Poznań Spoza Kamery.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Rozmowa o wyborach samorządowych z politologiem i etykiem dr. Sławomirem Drelichem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, to tam jest inna struktura elektoratu, dlatego tam spodziewałbym się zwycięstwa PO. (…) Jeśli konkurencja w wyborach na wójta, burmistrza czy prezydenta jest słaba, to przewagę mają dotychczas rządzący.

Oni mają dobre relacje z lokalnym biznesem, który może liczyć na korzystne przetargi, i mogą wpływać na media. Zawsze ten, co panuje, ma łatwiej od tych, co aspirują.


Jest też oczywiście tekst o wiceprezydencie Tomaszu Lewandowskim, a konkretnie o jego tłumaczeniach w sprawie zleceń dla firmy znajomego, którą „Głos” opisuje od paru tygodni:

- Nie mam nic do ukrycia. Poleciłem, by podległe mi jednostki udzieliły CBA obszernych informacji. Czekałem, aż wszyscy polityczni aktorzy się wypowiedzą, i postanowiłem zmierzyć się z zarzutami.

Niestety w tej sprawie pojawiło się wiele krzywdzących komentarzy wobec urzędników, sugerowano też nieetyczne zachowanie – uważa Tomasz Lewandowski. I wyjaśnia szczegółowo, dlaczego do Orbsay Solutions trafiły zlecenia z GOAP i PTBS.


W dłuższej, internetowej wersji tekstu Tomasz Lewandowski sugeruje też, że za atakiem na niego stoi Platforma Obywatelska, bo „jej części marzy się koalicja z Ryszardem Grobelnym i Jarosławem Puckiem”.

Cały tekst: Wiceprezydent Lewandowski: Przerażająca jest hipokryzja Pucka

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tu jeszcze kolejne echa wydarzeń związanych z marszem równości.

Z 36 zgromadzeń zgłoszonych przez narodowców, które miały się odbyć w czasie Marszu Równości, zorganizowano tylko jedno.

- Zgłoszenia były fikcyjne i miały na celu zablokowanie Marszu Równości – mówi „Wyborczej” Michał Szymański z urzędu miasta.


Co ciekawe, szef Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitkowski potwierdza, że taki właśnie był plan.

Cały tekst: Narodowcy zgłaszali fikcyjne zgromadzenia, by zablokować marsz równości

Prezydent Jacek Jaśkowiak ogłasza bojkot TVP. Przynajmniej jeśli chodzi o zaproszenia do studia. Taką decyzję podjął po relacjach TVP Poznań z marszu równości.

- To, co od jakiegoś czasu robi TVP, jest po prostu zaprzeczeniem dziennikarstwa. W rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej nie zamierzam przyjmować żadnego zaproszenia do studia TVPiS – napisał prezydent na swoim Facebooku.

Cały tekst: Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak ogłasza bojkot TVP w kampanii wyborczej

Poza tym również tekst o Tomaszu Lewandowskim, w którym wiceprezydent dodatkowo zapowiada, że szef firmy Orbsay Solutions (wokół którego rozpętała się cała burza) tym razem nie będzie odpowiadał za jego kampanię wyborczą.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: