Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

To dopiero prima aprilis! Top 33 poznańskich żartów z całego roku, które wcale nie były żartami

#Poznań #Jacek Jaśkowiak #Maciej Wudarski #ZTM #Kaponiera #łowcy organów #prima aprilis

SEWERYN LIPOŃSKI
1 kwietnia 2017

Mój były redakcyjny kolega Radek Nawrot z „Gazety Wyborczej” zawsze powtarzał, że najlepszymi żartami na 1 kwietnia są te, które wcale nie zostały zmyślone i w istocie okazują się prawdziwe.

Tak się składa, że w Poznaniu co roku takich historii bynajmniej nie brakuje. Zapraszam na krótki przegląd tego, co przez ostatnich 12 miesięcy brzmiało jak prima aprilis, tyle że wcale nie był to 1 kwietnia.

1. Szumne wydzielenie torowiska tramwajowego na ul. Grunwaldzkiej, które ostatecznie polegało na wymalowaniu pasów na jezdni nową farbą.

2. Remont chodnika na ul. Siemiradzkiego na Łazarzu, gdzie zabrakło pieniędzy na położenie kilkunastu metrów nowych płytek.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(3. Afera wokół kolacji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Domu Towarzystwa Chrystusowego. Prezydent ostatecznie mógł zjeść kolację bezpiecznie – wystarczyło... podzielić jedną salę na trzy mniejsze i pozostawić otwarte drzwi wyjściowe.

4. Pomysł abp. seniora Juliusza Paetza, by z pozostałymi księżmi koncelebrować mszę z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

5. Wzorowa „współpraca” Zarządu Transportu Miejskiego z urzędem miasta, kiedy dyrektor całymi tygodniami kategorycznie odmawiał pokazania różnych dokumentów podczas kontroli.

6. Wiceprezydent Maciej Wudarski o wynikach tej kontroli:

Powiem szczerze, te szczegóły nie były znane ani wydziałowi nadzorującemu, ani mnie

Wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski o wynikach kontroli w ZTM7. Plan wielkiej przebudowy ronda Rataje, która po bliższych oględzinach okazuje się zwykłym remontem, w dodatku takim za... 50 mln zł.

8. Zwiedzający zoo wchodzący na tyły wybiegu dla dzikich zwierząt i drażniący tygrysa kijem.

9. Motorniczy MPK Poznań, który – poirytowany, że do tramwaju wsiadł pasażer z rowerem (zgodnie z regulaminem) i nie chce wysiąść – obraził się, sam wysiadł i pozostawił tramwaj na przystanku.

10. Koniec przebudowy ronda Kaponiera.

11. Koniec przebudowy ul. Dąbrowskiego.

12. Niecodzienna rekrutacja na AWF Poznań, w której o przyjęciu decydowała kolejność zgłoszeń, ewentualnie kolejność na specjalnej liście.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(13. Sposób poszerzenia strefy tempo 30.

14. Przejście dla pieszych na moście Uniwersyteckim, które na czas przebudowy ronda Kaponiera wymalowano tak dobrą farbą, że do dziś nie udało się go do końca zmyć.

15. Nowe światła na skrzyżowaniu Św. Marcina z ul. Kościuszki, które najpierw zamontowano, a zaraz potem zapadła decyzja, że powinny zostać wyłączone.

16. Minister Anna Zalewska przekonująca, że nie jest stroną w sprawie strajku nauczycieli, bo przecież formalnie zatrudniają ich samorządy.

17. Wiceprezydent Maciej Wudarski – niegdyś społecznik znany z zachęcania do komunikacji miejskiej i ochrony środowiska - przekonujący, że darmowa komunikacja miejska w dni z największym smogiem nie ma sensu. (potem się jednak zreflektował)

18. Zgoda nadzoru budowlanego, by deweloper urządził parking dla mieszkańców nowego bloku przy ul. Rolnej na „sąsiedniej działce”, czyli takiej, która leży ok. 300 metrów dalej i nawet nie należy do dewelopera.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(19. Zapowiedzi Nowoczesnej, że do końca 2016 r. poznamy jej kandydata na prezydenta Poznania.

20. Prezydent Jacek Jaśkowiak do kibiców, że skoro uważają się za tak bezpieczną i zdyscyplinowaną grupę, to mogą dotrzeć na stadion piechotą.

21. Awaria systemu ITS, w wyniku której drogowcy całkowicie utracili kontrolę nad skrzyżowaniami w części miasta, a mimo to kierowcom jeździło się jakby nieco lżej.

22. Kuriozalna wymiana listów pomiędzy prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem i wojewodą Zbigniewem Hoffmannem w sprawie rzekomego „nawoływania do anarchii” przez tego pierwszego.

23. Ogłoszenie dokładnych wyników głosowania nad budżetem Poznania na stronie internetowej miasta, zanim jeszcze do tego głosowania doszło.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(24. Pytanie radnego Michała Boruczkowskiego o rzekomych łowców organów grasujących po Poznaniu.

25. Odpowiedź prezydenta Jacka Jaśkowiaka w tej samej sprawie.

...jako Prezydent Miasta nie jestem organem właściwym do udzielenia odpowiedzi w ww. zakresie, w związku z czym proponuję, by Pan Radny sprawę zgłosił odpowiednim organom ścigania

Prezydent Jacek Jaśkowiak odpowiada na interpelację dot. łowców organów26. Pozornie przypadkowe „badania archeologiczne”, czyli wykopki tuż pod drzwiami klubów go-go przy Starym Rynku.

27. Politycy PiS krytykujący budowę dróg rowerowych, podczas gdy sami w swoim programie wyborczym z 2014 r. obiecywali „stworzenie spójnego systemu dróg rowerowych” w centrum Poznania.

28. Komitet Obrony Demokracji demonstrujący w obronie wolności mediów i wypraszający media z wyborów własnych władz.

29. List stowarzyszenia Inicjatywa Polska – w którym działa m.in. wiceprezydent Tomasz Lewandowski – skierowany do... prezydenta Poznania.

30. Stacja rowerów miejskich znikająca z dnia na dzień z pętli na Dębcu.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(31. Poprawka radnego Michała Grzesia do budżetu Poznania, zwiększająca środki na ochronę zabytków o 1 zł, zaakceptowana przez prezydenta Jaśkowiaka.

32. Przetarg na trójwymiarową makietę Poznania, na którą urząd planował przeznaczyć maksymalnie 300 tys. zł, tymczasem jedyna oferta opiewała na blisko... 4 mln zł.

33. Przewodnicząca klubu lewicy Katarzyna Kretkowska – czyli koalicjant prezydenta Jacka Jaśkowiaka i PO – komentująca, że główną zaletą rządów Jaśkowiaka jest to, że... nie rządzi już Ryszard Grobelny.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: