Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeCo dziś w Poznaniu piszczy? Enea interesuje się stadionem, Ławica traci kolejne połączenia

#Poznań #przegląd prasy #Pestka #Ławica #stadion #Enea #Ryszard Grobelny #budżet

SEWERYN LIPOŃSKI
29 sierpnia 2012

Poranny przegląd prasy, a właściwie mediów, przynosi dziś dwie ważne informacje.

UPDATE: początkowo przeoczyłem newsa, który tak naprawdę jest najważniejszy. Pestka do Dworca Zachodniego znów opóźniona! "Głos Wielkopolski" informuje, że wykonawcy złożyli wniosek o przedłużenie terminu budowy. Szybki tramwaj dojedzie do dworca nie wcześniej niż pod koniec lutego. A więc mamy kolejne dwa miesiące obsuwy. Albo i dłużej, czego obawia się prezydent Ryszard Grobelny.

Pozostałe newsy są też ciekawe, choć już mniej porażające.

„Głos Wielkopolski” podaje, że może wreszcie uda się rozwiązać sprawę nazwy dla Stadionu Miejskiego. Podobno jest nią zainteresowana Enea. Rozmowy trwają, co potwierdza Arkadiusz Kasprzak, wiceprezes Lecha Poznań (klub wraz ze spółką Marcelin Management zarządza stadionem).

Co ciekawe, co innego mówią przedstawiciele Enei, która „nie ma w planach sponsorowania Stadionu Miejskiego w Poznaniu”. Kto wie jednak, czy to nie zasłona dymna, jeśli rzeczywiście toczą się jakieś rozmowy. Według gazety chodzi o kwotę 7 mln zł rocznie.

W „Gazecie” dziś o kolejnych cięciach połączeń na Ławicy. Poznańskie lotnisko rozbudowało się, a teraz kolejni przewoźnicy ograniczają na nim loty. Po połączeniach krajowych (Gdańsk, Kraków, Katowice) oraz Madrycie i Rzymie przyszedł czas na cięcie lotów do Bolonii i Mediolanu. Jeden z czytelników zaalarmował, że nie można już zarezerwować biletów online na te połączenia po 31 października.

Z kolei Radio Merkury donosi o pomyśle stowarzyszenia Tak Dla Poznania, aby… zlikwidować straż miejską i strefę płatnego parkowania. Zbierają nawet podpisy pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Pomysł, trzeba przyznać, dość rewolucyjny.

We wszystkich mediach głośno też o echach po wczorajszej publikacji „Gazety” o cięciach w przyszłorocznym budżecie, jakie planuje prezydent Ryszard Grobelny. Chce zaoszczędzić m.in. 20 mln zł na edukacji, 10 mln zł na komunikacji miejskiej, 13 mln zł na drogach. Pomysły prezydenta zaskoczyły nawet jego urzędników. W wydziałach i jednostkach, o których mowa, nie wiedzieli jeszcze, że będą musieli szukać aż takich oszczędności.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: