Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeSEWERYN LIPOŃSKI
4 kwietnia 2012

Kibice piłkarscy pewnie (w tym ja :) ) za wiele o tym nie myślą. Ale pozostałych mieszkańców - zwłaszcza w centrum Poznania i w okolicach stadionu - coraz bardziej nurtuje to pytanie.

Niedawno zwrócił mi na to uwagę Marcin Herra, szef PL.2012, gdy rozmawialiśmy o przygotowaniach Poznania do turnieju. Przypomnę, że powiedział wtedy tak:

Od kwietnia powinna być już intensywna akcja informacyjna dla mieszkańców pod hasłem: co Euro 2012 znaczy dla mnie, mieszkańca Poznania? Jak miasto będzie funkcjonować 9 czerwca, czyli dzień przed meczem, a jak 10 czerwca? Czy dzień po meczu spokojnie będę mógł zawieźć dzieci do szkoły? Czy mój szewc będzie otwarty? Gdzie będę robił zakupy?

Marcin Herra, prezes spółki PL.2012I rzeczywiście. Miasta właśnie ruszają z kampaniami informacyjnymi. Muszę przyznać, że w Poznaniu wymyślili sporo sposobów, jak dotrzeć do mieszkańców: infolinia, listy, transparenty nad ulicami, plakaty, współpraca z proboszczami, a nawet z nauczycielami w szkołach...

Zainteresowanych, jak to wygląda w pozostałych miastach, odsyłam do krajowej wersji tekstu w "Gazecie". W dużym skrócie: Warszawa szykuje informatory dla mieszkańców, Wrocław plakaty w autobusach i tramwajach, a Gdańsk organizuje spotkania mieszkańców z prezydentem.

I kto wie, czy gdański pomysł nie jest tu najlepszy. Bo proste rozwiązania zwykle okazują się najskuteczniejsze. Żaden informator czy ulotka nie zastąpi spotkania z urzędnikami odpowiedzialnymi za organizację Euro 2012. Takiego, na którym można zadać pytania (i oczywiście uzyskać odpowiedzi, które rozwieją, a nie pogłębią obawy i wątpliwości - bo z tym bywa różnie).

W Poznaniu na razie mamy regularne spotkania z sąsiadami strefy kibica. To cenna rzecz - choć, jak pamiętamy, wywołana przez ich początkowe protesty. Teraz urzędnicy powinni pomyśleć o podobnych spotkaniach także z mieszkańcami Grunwaldu, czyli okolic stadionu. Bo w tej chwili to tam ludzie najbardziej narzekają na brak informacji.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: