Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeSEWERYN LIPOŃSKI
2 kwietnia 2012

W serwisie stołecznej „Gazety” natknąłem się na intrygujący tekst o studentach. Studentach, którym sesja wypada dokładnie w czasie Euro 2012.

Problem niby błahy, ale tylko z pozoru. Nie oszukujmy się: wielu studentów (i to nie tylko facetów) to kibice.

Sam to przerabiałem dwa lata temu. Parę zaliczeń i egzaminów wypadło mi podczas fazy grupowej MŚ 2010. Efekt? Kilka spotkań mundialu mogłem co najwyżej obejrzeć na powtórkach.

Dało się przeżyć. Jednak podczas Euro 2012 będzie nieco, a nawet zupełnie inaczej. Po pierwsze: gra reprezentacja Polski. Po drugie: tym razem turniej jest u nas. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić studentów ze stolicy zakuwających dzień i noc do egzaminów……gdy niemal za oknem, w centrum Warszawy, mają kolorową zabawę w strefie kibica dla 100 tys. fanów.

W tej sytuacji stwierdzenie rzeczniczki UW, że „najpierw nauka, później przyjemności” – wydaje mi się całkowicie niestosowne. Byłoby w porządku, gdyby chodziło choćby o wspomniany mundial.

Ale na litość boską, ten turniej będzie u nas, w Polsce!! Coś takiego może się nie powtórzyć przez całe lata. W takiej Brazylii, gdy gra reprezentacja, czasem zarządzają dzień wolny od pracy i robią lekcje w szkołach.

Oczywiście inny kraj, inna kultura. Nie chodzi mi o to, żeby wszystko podporządkowywać Euro 2012. Ale dajmy studentom trochę luzu.

Przecież chodzi tylko o przesunięcie sesji.

Miałem już na końcu języka, że należy pochwalić poznańskie uczelnie – w końcu zaczęły zajęcia już we wrześniu i miało to być właśnie z powodu Euro 2012 – ale sprawdziłem jeszcze dokładniej i… ugryzłem się w ten język. Bo nie wszystkich można pochwalić.

Z wyzwaniem poradziły sobie Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Na nich sesja zakończy się przed Euro 2012.

Gorzej na dwóch największych uczelniach w Poznaniu. Sesja letnia na UAM przypada 11-30 czerwca. Tylko niewiele lepiej na Politechnice Poznańskiej (4-29 czerwca).

No, przynajmniej żaden egzamin nie wypadnie dzień po finale. Bo ten dopiero 1 lipca :)

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: