Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeKibice z Irlandii mają już swój hymn...

#Euro 2012 #Irlandia #kibice #Poznań #hymn #Marek Torzewski #reprezentacja Polski

SEWERYN LIPOŃSKI
8 marca 2012

...i pewnie zaśpiewają go w czerwcu na ulicach Poznania. Zwłaszcza jeśli ich reprezentacja rzeczywiście będzie wygrywać.

A oczekiwania najwyraźniej mają bardzo ambitne. W piosence możemy usłyszeć, że liczą na zwycięstwa nad Anglikami, Francuzami i Włochami. No i na końcowy triumf w całym Euro 2012.Na tym właściwie miałem zakończyć. Jednak naszła mnie pewna refleksja: czy i polscy kibice będą mieli na Euro 2012 podobną, własną piosenkę?

Parę dni temu zwrócił mi na to uwagę Andrzej „Bobo” Bobowski, nazywany przez wielu królem polskich kibiców: - Szlag mnie trafia, jak kibice podczas meczu śpiewają polski hymn: jeden siedzi, drugi wyje, trzeci w czapce... Trochę brakuje nam hymnu czy piosenki polskich kibiców.

Blisko dekadę temu, gdzieś w okolicach Euro 2004 (na którym jednak nie graliśmy), do miana takiego utworu mogła aspirować piosenka Marka Torzewskiego pt. „Do przodu Polsko”. Jeśli dobrze pamiętam, Torzewski śpiewał ją nawet na żywo przed niektórymi meczami reprezentacji.

Ale od paru lat o tym utworze jakoś cicho. Teraz uświadomiłem sobie, że już dawno go nie słyszałem. Choć wciąż można go oczywiście odnaleźć na YouTube.Co ciekawe, w komentarzach wielu sugeruje, aby to właśnie z „Do przodu Polsko” zrobić oficjalną piosenkę polskiej reprezentacji na Euro 2012. I prawie żadnych negatywnych komentarzy pod adresem Torzewskiego. W polskim internecie to rzadkość warta odnotowania.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: