Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWitamy w nowym roku. Roku Euro 2012!

#Euro 2012 #Poznań #reprezentacja Polski #PZPN #Franciszek Smuda

SEWERYN LIPOŃSKI
7 stycznia 2012

Usłyszałem parę dni temu w telewizji: „Euro 2012 już za pół roku…”. Pół roku? Jakie pół roku? To już wcale nie sześć, tylko pięć miesięcy do meczu otwarcia Polska-Grecja. Czas leci nieubłaganie :)

Chyba zatem najwyższy czas odświeżyć blog, który – nie da się ukryć – przez kilka ostatnich tygodni był zaniedbany. A wydarzyło się w tym czasie naprawdę sporo. To może na początek krótkie résumé:

1. Losowanie grup wskazało Polskę do jednej grupy z Rosją, Grecją i Czechami. Komentarzy było (i nadal jest) mnóstwo. Jedne, że to był totalny fuks w losowaniu i z takiego prezentu trzeba koniecznie skorzystać. Drugie – że i tak wszystkie trzy zespoły są od nas lepsze, więc nie mamy na co liczyć.

2. Po losowaniu wiemy już także, kto zagra w Poznaniu. Trafili nam się Włosi, Irlandczycy i Chorwaci. Grupę uzupełnia nie byle kto – bo obrońcy tytułu i mistrzowie świata Hiszpanie. Ale akurat ich wszystkie mecze zgarnął Gdańsk.

3. Miasta od razu po losowaniu zaczęły szykować się na najazd kibiców z poszczególnych krajów. Szczegółowo pisałem o tym tutaj oraz osobno tutaj, jeśli chodzi o sam Poznań. Największe wyzwanie przed lotniskami i kolejarzami. Bo właśnie w taki sposób dotrze do Polski większość fanów piłki nożnej.

4. Po aferze z orzełkiem wiadomo już, że godło znajdzie się na koszulkach reprezentacji Polski na Euro 2012. A przez dłuższą chwilę nie było to takie pewne.5. Nie jest za to pewne, w jakim składzie PZPN dotrwa do Euro 2012. Wszystko przez głośną aferę z „taśmami Laty”, które ponoć mają świadczyć o korupcji w związku.Na razie za niejednoznaczne wypowiedzi poleciał sekretarz Zdzisław Kręcina. Ale to może nie być koniec. W końcu sprawa trafiła do prokuratury, a bacznie przyglądać się jej będzie nowa minister sportu.

6. Wiemy już, gdzie zamieszkają podczas Euro 2012 poszczególne reprezentacje. Polacy – na co się zanosiło od pewnego czasu – będą przebywać i trenować w Warszawie. Do Wielkopolski trafił nie byle kto, bo Portugalia. Cristiano Ronaldo i spółka będą trenować w Opalenicy pod Nowym Tomyślem.

7. Trener polskiej kadry Franciszek Smuda ostatnio źle znosi krytykę medialną. W grudniu zaapelował, żeby zjednoczyć się wokół reprezentacji i… mówić o niej wyłącznie dobrze. Pozostawię to bez dalszego komentarza.

Aha! Selekcjoner ogłosił też niedawno listę 30 zawodników, których bierze pod uwagę w kontekście Euro 2012. Do tego powstała lista „rezerwowa”.

Zastanawiam się, jaki sens ma ogłaszanie takich list prawie pół roku przed turniejem. Może Smuda nie chce, żeby potem na siłą wciskano mu do kadry piłkarzy, którzy zagrają 2-3 dobre mecze wiosną? Ale – niestety – bardzo przypomina mi to słynne „selekcja była prosta” Jerzego Engela. Które wiemy, jak się skończyło.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: