Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Z Ławicy do centrum. Będzie szybciej

#Euro 2012 #Poznań #Ławica #lotnisko #Bukowska #komunikacja miejska

SEWERYN LIPOŃSKI
25 października 2011

Są pieniądze na przebudowę śródmiejskiego odcinka ul. Bukowskiej – podaje „Głos Wielkopolski”.

Bukowska to jedna z kluczowych ulic w Poznaniu. Łączy lotnisko Ławica z centrum miasta. Jest też drogą wylotową z Poznania na Opalenicę i Nowy Tomyśl (dla kierowców, którzy nie chcą płacić za jazdę po A2). Niedawno poszerzono jej część – ale tylko na obrzeżach miasta.

Problem korków na tzw. śródmiejskim odcinku Bukowskiej – tym z lotniska do centrum i w drugą stronę – pozostał. Teraz władze miasta chcą go rozwiązać.

Zmieni się organizacja ruchu, ale także przebudujemy jezdnie, stworzymy ścieżki rowerowe, wymienimy krawężniki i nawierzchnię jezdni. Na skrzyżowaniach pojawią się nowe sygnalizacje świetlne

Kazimierz Skałecki, wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich, „Głos Wielkopolski”O tych planach mówi się już od jakiegoś czasu. Ale najważniejsza wiadomość jest taka, że są pieniądze na tę inwestycję: 3,5 mln zł w tym roku i kolejne 12 mln zł w przyszłym. Do tej pory nie było to pewne.

Co uda się zrobić za te pieniądze? Wiadomo, że ulica nie będzie poszerzana. Zostanie po jednym pasie na lotnisko i do centrum. Powstanie jednak osobny pas dla autobusów i taksówek.

To ważne, bo – mam wrażenie – mimo niezłej oferty komunikacji miejskiej na tym odcinku (na Ławicę jeżdżą autobusy 48, 59 i linia pospieszna L) wielu ludzi wciąż woli jeździć samochodami. Gdy autobusy nie będą już grzęzły w korkach – może się to zmienić.

Ale coś za coś. Znikną wszystkie lewoskręty, m.in. w ul. Matejki i Polną, a od strony lotniska – w Polską czy Szpitalną.

Sam termin prac też może niepokoić. Bo w okolicach bardzo już zakorkowanego rejonu skrzyżowania Bukowskiej z Matejki dojdzie nam w najbliższych miesiącach kolejny remont. Jednak z drugiej strony – gdyby odkładać tę inwestycję na później, nie wiadomo, czy po Euro 2012 w ogóle znalazłyby się na nią pieniądze.

UPDATE: właśnie a propos remontów. Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania wspólnie z radami osiedli na Grunwaldzie skierowały do ZDM i ZTM specjalne pismo. Chcą usprawnić ruch podczas remontów.

Wśród propozycji czytamy m.in. o osobnym pasie dla autobusów na Grunwaldzkiej, zmianie trasy autobusów zastępczych T1 i o ograniczeniach wjazdu dla ciężarówek.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: