Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Policja doceniona przez UEFA. Na papierze

#Euro 2012 #Poznań #policja #strefa kibica #Stary Rynek #UEFA

SEWERYN LIPOŃSKI
7 października 2011

Podobno przedstawiciele UEFA, którzy odwiedzili Poznań, byli pod wrażeniem prezentacji policjantów. Oby na Euro 2012 nie musieli ich oceniać w praktyce.

Różnych drobnych incydentów oczywiście uniknąć się nie da – w końcu do Poznania zjedzie kilkadziesiąt, a może i ponad 100 tys. kibiców z zagranicy. Do tego dojdą masy polskich fanów. Policja ma pilnować m.in. porządku w strefie kibica, która stanie na placu Wolności.

Na razie UEFA chwali przygotowania naszych policjantów do turnieju (przynajmniej według urzędników – bo spotkanie odbywało się za zamkniętymi drzwiami).

- Naprawdę UEFA wyraziła ogromny szacunek dla naszej policji – podkreśla Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Euro 2012, cytowany przez PAP. Przywołuje przykłady imprez na Stadionie Miejskim, które policja już zabezpieczała: koncert Stinga, mecze Lecha, reprezentacji Polski…

Jest jednak i druga strona medalu. Cały czas mam w pamięci fetę kibiców po zdobyciu przez Lecha Poznań mistrzostwa Polski w ubiegłym roku:Policjanci pilnowali wtedy trasy przemarszu kibiców, ale w ogóle nie pojawili się na Starym Rynku (gdzie nastąpiła główna część świętowania). Rzecznik policji tłumaczył później, że rzekomo „nie byli tam potrzebni”.

A momentami było naprawdę niebezpiecznie. Skończyło się – na szczęście – tylko na różnych dewastacjach i drobnych urazach.

Na Euro 2012 takich sytuacji lepiej będzie jednak uniknąć – zwłaszcza gdyby w podobnym miejscu mieli się spotkać kibice nie jednej, a dwóch drużyn, które właśnie grały ze sobą mecz. Wprawdzie alkoholu na meczach nie będzie. Ale poza stadionem – i owszem.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: