Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2019. PRZEGLĄD MEDIÓW 17 WRZEŚNIA. Kidawa-Błońska byłaby dobrym premierem? Połowa wyborców nie ma zdania

#Wybory 2019 #Poznań #przegląd mediów #Małgorzata Kidawa-Błońska #Rafał Matyja #Bartosz Garczyński

SEWERYN LIPOŃSKI
17 września 2019

Z sondażu dla portalu wPolityce.pl wynika, że Małgorzata Kidawa-Błońska jako kandydatka na premiera jest obojętna dla niemal połowy wyborców, a według Faktów TVN na razie MKB unika trudnych spotkań. Dziś w gazetach także o 25 mln zł straty przy ratowaniu Stoczni Gdańskiej oraz kolejne analizy propozycji z programu wyborczego PiS.

Mamy też kolejny sondaż - tym razem firmy Kantar - na prowadzeniu jest PiS z 40-proc. poparciem. Druga Koalicja Obywatelska ma 24 proc., Lewica 11 proc., PSL 6 proc. Do Sejmu nie weszłaby Konfederacja z 2 proc. głosów.

- W połowie września mamy jeszcze wielu niezdecydowanych wyborców. Mimo trwającej kampanii, odsetek takich osób nie zmniejsza się - skomentował sam Kantar, bo odsetek wyborców niezdecydowanych to aż 17 proc.

W Faktach TVN materiał o Małgorzacie Kidawie Błońskiej. Dziennikarze zwracają uwagę, że kandydatka Koalicji na premiera unika trudnych spotkań, jedyne niewygodne pytanie usłyszała wczoraj od kandydatki Lewicy. A zdaniem politologów jej jedyna zaleta polega na tym, że... nie jest Grzegorzem Schetyną.

Dużo uwagi Fakty poświęciły też politycznej przepychance wokół składek ZUS. W Faktach po Faktach o tym, co czeka przedsiębiorców, rozmawiali Zbigniew Gryglas z Porozumienia i Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Zarówno w Faktach, jak i w Wiadomościach, całe materiały o busie KO i akcji pod hasłem #SilniRazem. Oczywiście w zupełnie innym ujęciu:

Fakty: Politycy PiS mówią o "hejtbusie", Koalicja Obywatelska odpowiada
Wiadomości: Nowe hasło Koalicji jest takie samo jak hasło internetowej akcji wulgarnych i agresywnych wpisów

Co jeszcze w Wiadomościach? Dziennikarze TVP zachwalają wiarygodną obietnicę wyższych pensji, przedstawioną przez Jarosława Kaczyńskiego, przygotowali też cały materiał o tym, jak Platforma za swoich rządów próbowała naprawić służbę zdrowia.

Zobaczmy teraz, co w gazetach. W "Dzienniku" mamy wywiad z dr. hab. Rafałem Matyją, politologiem, przed laty twórcą hasła IV RP.

- To, co PiS proponuje wyborcom, to, mówiąc ogólnie, opis świata, w którym dobrzy i dzielni ludzie walczą z różnymi zagrożeniami czyhającymi na Polskę i Polaków - mówi Matyja o programie wyborczym PiS.

Jest też dość szczegółowe podsumowanie tego programu w najważniejszych kwestiach.

Tymczasem "Gazeta Wyborcza" ujawnia, że na realizacji jednej z obietnic PiS z poprzednich wyborów - konkretnie na ratowaniu Stoczni Gdańskiej - spółka należąca do państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu straciła już 25 mln zł.

Także w "Wyborczej" tekst prof. Marcina Matczaka, prawnika i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, o wizji państwa Jarosława Kaczyńskiego.

- Jeżeli jesteśmy stworzeniami racjonalnymi, powinniśmy się z historii nauczyć niepowtarzania wizji państwa, które się skompromitowały. Jarosław Kaczyński się niestety nie nauczył - pisze Matczak.

Na czołówce papierowej GW jeszcze inny tekst - o zapowiadanych przez PiS nowych zasadach waloryzacji emerytur.

Dziennikarze "Rzeczpospolitej" spróbowali oszacować łączne koszty obietnic wyborczych PiS:

Partia chce obciążyć kasę państwa na dziesiątki miliardów, ale sporo do realizacji obietnic mają też dorzucić firmy.

Poranna rozmowa RMF FM - dziś z posłem PO Stanisławem Gawłowskim oskarżanym przez prokuraturę i CBA m.in. o korupcję.



- W Polsce tak się porobiło przez ostatnie lata, że prokuratura chętnie czepia się polityków opozycji, ja jestem jaskrawym przykładem, a jednocześnie bardzo mocno broni polityków PiS - z Jarosławem Kaczyńskim na czele - uważa Gawłowski.

Portal wPolityce.pl zamówił sondaż o Małgorzacie Kidawie-Błońskiej i analizuje jego wyniki.

Zapytano, czy MKB byłaby dobrym premierem, i aż 49 proc. odpowiedziało "nie mam zdania". - Dla prawie połowy ankietowanych to kandydat całkowicie obojętny, a może i nieznany - kwitują dziennikarze portalu.

Z lokalnych poznańskich wiadomości do odnotowania materiał TVP Poznań o propozycjach wyborczych poszczególnych komitetów oraz szeroko opisywana przez Radio Poznań obietnica Jadwigi Emilewicz, że rząd da pieniądze na budowę centralnego szpitala klinicznego.

Aha! Jest jeszcze - także w Radiu Poznań - rozmowa z Bartoszem Garczyńskim, byłym już szefem poznańskiego oddziału Kukiz'15, który rozstał się ze stowarzyszeniem po decyzji o sojuszu z PSL.

- Ja w ten sojusz po prostu nie wierzę, natomiast szanuję wszystkich kukizowców, którzy w ten sojusz ufają i którzy z PSL-em idą. Na listach w Poznaniu będzie nasz reprezentant – Michał Tomczak na 16 miejscu - zaznaczył Garczyński.

Na koniec jeszcze garść wieści z Brukseli. Radio RMF FM podaje, że teka polskiego komisarza - którą ma objąć Janusz Wojciechowski z PiS - została okrojona o "pomoc publiczną".

Z kolei wPolityce.pl pisze o grupie ds. monitorowania poszanowania praworządności w nowym Parlamencie Europejskim, zauważając, że jego szefową została holenderska europosłanka Sophie in't Veld:

"Jej dotychczasowe oceny zmian wprowadzanych przez polski rząd, m.in. dotyczących sądownictwa, były bardzo krytyczne. Z Polski do 12-osobowej grupy złożonej z deputowanych komisji wolności obywatelskich PE (LIBE) weszły dwie osoby: Sylwia Spurek z Wiosny oraz Patryk Jaki z PiS".

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: