Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 22 WRZEŚNIA. Trwa istna wojna domowa w poznańskim SLD

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Tomasz Lewandowski #Jarosław Pucek #SLD #Lewica

SEWERYN LIPOŃSKI
22 września 2018

- To polityczna schizofrenia – komentuje Tomasz Lewandowski, lider poznańskiej lewicy, decyzję kilku czołowych działaczy SLD o starcie w wyborach do rady miasta z komitetu Jarosława Pucka.

Zaskakująca obecność Bartosza Kaczmarka, Marka Niedbały i Mirona Perlińskiego na listach komitetu Dobro Miasta zaczyna się przeradzać w poważny rozłam w samym SLD.

Poza tym w dzisiejszym przeglądzie poznańskich mediów również o groźbach strajku w MPK, o wnioskach z pierwszego po wakacjach sondażu, i o tym, kto z kandydatów na prezydenta poszedłby w marszu równości.

GŁOS WIELKOPOLSKI

SLD podzielone jak nigdy. Rozpadnie się w Poznaniu? - pyta na pierwszej stronie „Głos Wielkopolski”.

Po politycznych przepychankach rada wojewódzka w lipcu ostatecznie zatwierdziła i poparła start T. Lewandowskiego, ale struktury miejskie i powiatowe nie zgodziły się z taką decyzją.

Teraz aż trzech członków SLD, w tym szef organizacji miejskiej Bartosz Kaczmarek i szef rady powiatowej Marek Niedbała ogłosiło swój start do rady miasta z list Jarosława Pucka. Dołączył do nich Miron Perliński, były poznański radny i wiceprzewodniczący rady osiedla Rataje. (…)

- Brak samodzielnej listy Sojuszu w Poznaniu jest działaniem na szkodę partii – dorzuca B. Kaczmarek.


Co na to wszystko sam Tomasz Lewandowski? Kwituje to tak:

- Byłem przekonany, że zjednoczenie na lewicy da nam bonus w postaci dodatkowych głosów. Nie spodziewałem się jednak dodatkowej korzyści, czyli oczyszczenia poznańskiej lewicy z ludzi, którzy nie legitymizują się poglądami nam bliskimi.

CAŁY TEKST: Działacze SLD w dwóch komitetach. To koniec SLD w Poznaniu?

Lewica obiecuje remonty kamienic, a PiS – pełnomocnika ds. seniorów.

Kandydat lewicy na prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski zapowiada systematyczne modernizacje miejskich kamienic (...). - W wieloletnim planie modernizacji kamienic wprowadziliśmy wydatki na poziomie 200 mln zł – mówi kandydat.

(…) Powołanie pełnomocnika do spraw seniorów w randze wiceprezydenta zapowiada – jeśli wygra wybory – Tadeusz Zysk. - Jeszcze 30 lat temu Polska miała najmłodsze społeczeństwo, ale za 20 lat połowa poznaniaków przekroczy wiek 60 lat – mówi Tadeusz Zysk. Zapowiada budowę centrów opieki senioralnej z opieką geriatryczną.


CAŁY TEKST: Lewica zapowiada remonty kamienic. Chce na to przeznaczyć 200 mln zł
CAŁY TEKST: Tadeusz Zysk chce powołania wiceprezydenta do spraw seniorów

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Kandydaci na prezydenta odpowiadają „Wyborczej” na kolejne pytanie z rozpoczętego przed tygodniem cyklu. Tym razem: czy prezydent miasta powinien iść w marszu równości?

W dużym skrócie: udział w marszu zadeklarowali Jacek Jaśkowiak, Dorota Bonk-Hammermeister i Tomasz Lewandowski. Pozostali odparli, że w marszu by nie poszli, z tym że różnie to argumentują.

CAŁY TEKST: Który z kandydatów na prezydenta Poznania poszedłby w marszu równości? I czy prezydent miasta powinien?

Komentarz Adama Kompowskiego do wyników najnowszego sondażu IBRiS.

Pierwszy wniosek jest taki, że lokalną poznańską polityką rządzi jak nigdy logika polityki ogólnopolskiej. Zysk zgarnia poparcie wszystkich poznańskich zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Jaśkowiak zaś – tych, którzy PiS-u nie lubią. (…)

Na razie wygląda na to, że wyniki wyborów są łatwe do przewidzenia. Ale – tak samo wydawało się cztery lata temu. Po tamtej, niespodziewanej porażce Ryszarda Grobelnego nikt już nie zadeklaruje, że z sondażu można na sto procent wywnioskować, kto wygra, a kto przegra.


CAŁY KOMENTARZ: Plemienna logika rządzi miastem

RADIO POZNAŃ

Pracownicy MPK Poznań grożą strajkiem.

W firmie brakuje rąk do pracy. Czeka 70 etatów, których nikt nie chce.

- Czy zdaje pan sobie sprawę, że jeśli przestaniemy pracować w nadgodzinach albo zastrajkujemy, to miasto stanie? - usłyszał od związkowców wiceprezydent Maciej Wudarski. O sytuacji w MPK była mowa na komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta.

- Płace muszą być wyższe, tak jak kiedyś było w MPK. Byliśmy wiodącym przedsiębiorstwem. Ludzie chcieli do nas przychodzić. Jeżeli do tego nie powrócimy, będziemy mieli ogromny problem. Nie ma innej opcji - mówi Marek Wojciechowski, przewodniczący Związku Zawodowego Tramwajarzy.


CAŁY MATERIAŁ: Pracownicy MPK tracą cierpliwość. Zastrajkują?

TVP POZNAŃ

Jest materiał o transferach Jarosława Pucka i o kandydatach innych komitetów do rady miasta.

Anna Molska przytacza m.in. wpis Wojciecha Chudego, działacza Nowoczesnej, który przyrównał Pucka do „rasowego żula”, który „zgarnął wszystkie resztki, zmieszał i wypił”.

- Jeżeli dla kogoś to jest jakieś nieodpowiednie grono… to jakie ono ma być? Proszę spojrzeć na dokonania tych wszystkich ludzi i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy krytycy naszego komitetu zrobili choćby połowę z tego – komentuje Jarosław Pucek.

- Płacimy cenę za romans z liberałami. To pewne. Odeszliśmy troszeczkę od naszych lewicowych postulatów, zmiękczyliśmy je, w wielu miejscach daliśmy się po prostu przekupić za jakieś stanowiska, za jakieś układy. To dla mnie niedopuszczalne – uważa Bartosz Kaczmarek, szef poznańskiego SLD.

- Chciałabym zobaczyć, jak komitet Jarosława Pucka zrealizuje lewicowe postulaty, takie jak zapewnienie świadczeń socjalnych czy budownictwo komunalne – mówi Hanna M. Zagulska z komitetu Lewicy.

Lewica w tych wyborach stawia na działaczy z różnych środowisk. Wśród nich m.in. Piotr Moszczeński – działacz na rzecz środowisk LGBT+, Tomasz Dworek – przewodniczący [??? - SL] rady osiedla Stare Miasto, czy Agnieszka Ziółkowska – społeczniczka z Grunwaldu.


CAŁY MATERIAŁ: Sylwetki kandydatów do rady miasta Poznania

Tymczasem Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania, podpisał deklarację o ewentualnej przyszłej współpracy z kandydatem PiS na burmistrza Kórnika.

Zgodnie z zapowiedziami, w przypadku zwycięstwa w wyborach samorządowych, Poznań i Kórnik razem będą przygotowywać i realizować inwestycje, które mają zapewnić im zrównoważony rozwój.

Z dalszej części materiału dowiadujemy się, że chodzi w dużej mierze o komunikację, m.in. dojazd z Kórnika do Poznania w związku z wciąż nieprzebudowanym rondem Rataje.

CAŁY MATERIAŁ: Kandydaci PiS z Poznania i Kórnika łączą siły

TELEWIZJA WTK

Polityczne podsumowanie piątku w wykonaniu Krzysztofa Czuba.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: