www.poznanspozakamery.pl
facebook.com/poznanspozakamery

Poznań Spoza Kamery » Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 11 WRZEŚNIA. Tomasz Lewandowski odpiera zarzuty, Koalicja Obywatelska ma gotowe listy

11 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 11 WRZEŚNIA. Tomasz Lewandowski odpiera zarzuty, Koalicja Obywatelska ma gotowe listy

#Wybory 2018  #Poznań  #przegląd prasy  #Tomasz Lewandowski  #Dorota Bonk-Hammermeister

- Sprawa Orbsay Solutions od samego początku jest dęta i próbuje się ją rozgrywać politycznie – mówi Tomasz Lewandowski, wiceprezydent i kandydat lewicy na prezydenta Poznania, w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Poza rozmową z Tomaszem Lewandowskim mamy dziś m.in. pełne listy Koalicji Obywatelskiej do rady miasta i dyskusje wokół wyborów w radiu i w telewizji.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dziennik kontynuuje serię rozmów z kandydatami na prezydenta Poznania. Dzisiaj wywiad z Tomaszem Lewandowskim.

Kontrola już się zakończyła? Śpi pan spokojnie?
- Śpię spokojnie od momentu, kiedy objąłem stanowisko wiceprezydenta miasta. Od samego początku sprawa Orbsay Solutions jest dęta i próbuje się ją rozgrywać politycznie.

Proszę zauważyć, że sprawa została nagłośniona i jest podawana w odcinkach od chwili, kiedy ogłosiliśmy, że w Poznaniu, jedynym mieście w Polsce, powstał zjednoczony komitet lewicy. (…)

Ataki polityczne najczęściej przeprowadza Jarosław Pucek. Jak to się stało, że staliście się zajadłymi wrogami?
- Nie byliśmy kolegami, na „ty” przeszliśmy, jak przestał pracować w ZKZL. (…) Pewnie skupiłbym się na naprawianiu zaniechań pana Pucka bez wyciągania tego na zewnątrz, gdyby nie formułowana przez niego krytyka obecnej władzy i narcyzm w ocenie swoich dokonań. (…)

Nie walczymy o elektorat, bo trudno, by piewca poznański faweli (kontenerów) sięgał do wrażliwego społecznie, lewicowego wyborcy. (...)

W 2014 r., kiedy Tomasz Lewandowski był kandydatem na prezydenta miasta, często wspominał o „dworze Grobelnego”. Teraz mówi się o „dworze Lewandowskiego” w miejskich spółkach, krąży nawet lista zawierająca około 40 nazwisk osób, które są związane z lewicą i dostały pracę w ZKZL.
- To bzdura. (…) W ZKZL w tej kadencji mieliśmy do czynienia z rotacją pracowniczą na poziomie 150 osób. Tych, które znałem wcześniej, naliczyłem pięć lub sześć. I nie ma tu zaciągu partyjnego.


CAŁY WYWIAD: Tomasz Lewandowski: Wstydzę się za miasto, gdy mieszkańcy pokazują mi zdjęcia lokali komunalnych

Poza tym „Głos” podaje szczegóły list wyborczych Koalicji Obywatelskiej do rady miasta.

W okręgach I oraz II do zdobycie jest po pięć mandatów, w pozostałych po sześć. - Patrząc na te listy, można odnieść wrażenie, że zrobiono wszystko, aby uzyskać kiepski wynik – uważa jeden z działaczy PO. (…)

Na listach zabrakło trojga obecnych radnych: Huberta Świątkowskiego, Krzysztofa Skrzypinskiego i Karoliny Fabiś-Szulc. Skrzypinski już dawno temu zapowiedział, że nie będzie kandydował. O Fabiś-Szulc mówi się, że nie wystartowała, bo i tak by ją „wycięli”, jako człowieka Bartosza Zawiei.


CAŁY TEKST: Kto będzie walczył o mandat radnego Poznania z PO i Nowoczesnej? Znamy kandydatów

Komentarz Bogny Kisiel właśnie do sprawy list wyborczych Koalicji Obywatelskiej i usunięcia z nich Tomasza Lipińskiego:

Nie interes partii, ale znajomi króliczka okazali się ważniejsi. Te wyjątki [Tomasz Lipiński i Wojciech Kręglewski] potwierdzają regułę, że liczą się „jedynki” i „dwójki”, bo to miejsca biorące.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Krótka relacja z konferencji Koalicji Obywatelskiej i jej zapowiedzi dla Wielkopolski.

„Europejski region aktywnych ludzi” - to hasło Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku. To nawiązanie do Europy nie jest przypadkowe. PO i Nowoczesna m.in. z dobrze wydatkowanych pieniędzy z Brukseli oraz europejskich wartości chce uczynić jedno z przesłań swojej kampanii. (…)

KO w kampanii obiecuje m.in. trzy wielkie inwestycje. W dziedzinie zdrowia ma to być nowoczesny ośrodek leczenia nowotworów. (…) Drugą inwestycją jest nowa siedziba dla Filharmonii Poznańskiej, która dziś na swoje wydarzenia wynajmuje aulę UAM. (…)

PO i Nowoczesna chcą też wybudować nową, wspólną siedzibę dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej, które dziś wynajmują pomieszczenia w różnych punktach Poznania.


CAŁY TEKST: Szpital, filharmonia, biblioteka. Obietnice Koalicji Obywatelskiej przed wyborami do sejmiku

RADIO POZNAŃ

Audycja „Przy gorącym stole” o inauguracji kampanii wyborczej.

Czyli 40-minutowa dyskusja z udziałem Zofii Szalczyk z PSL, Pawła Bączyka z Kukiz’15, Wojciecha Chudego z Nowoczesnej, Sławomira Hinca z PiS, Bartosza Kaczmarka z SLD i Filipa Kaczmarka z PO.TVP POZNAŃ

Tym razem w samym Teleskopie nic z poznańskiej polityki.

Jest za to rozmowa o m.in. transferze Tomasza Lipińskiego do ekipy Jarosława Pucka. Gośćmi Romana Wawrzyniaka w studiu TVP Poznań były radne: Ewa Jemielity z PiS, Katarzyna Kretkowska z lewicy i Joanna Frankiewicz z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

- [Lipiński] zmienia te barwy w sposób dosyć nieładny. Widziałam w mediach, czytałam zdaje się w „Gazecie Wyborczej”, nagle stał się bardzo rozmowny i zaczął krytykować Platformę Obywatelską – zauważa Ewa Jemielity.

- Myślę, że pan radny Lipiński w trakcie kadencji po prostu przypatrywał się temu, co robi koalicja, co robi pan prezydent Jaśkowiak – uważa Joanna Frankiewicz.


CAŁA ROZMOWA: Wielkopolska warta Poznania 10 września

TELEWIZJA WTK

Zaczęliśmy cykl, w którym przedstawiamy wszystkich kandydatów na prezydenta Poznania, na dzień dobry Dorota Bonk-Hammermeister.

- Niosę ze sobą sumę doświadczeń wielu aktywistów miejskich, którzy działają w Poznaniu od lat. Mamy świetny, przyjazny, merytoryczny program dla Poznania – mówi Dorota Bonk-Hammermeister.

Kandydatka ruchów miejskich ma 47 lat. Jest absolwentką filozofii na UAM. Pracuje jako księgowa, jest też przewodniczącą rady osiedla Wilda, w której zasiada od siedmiu lat. Poza Prawem do Miasta działa też w stowarzyszeniu WILdzianie i w Kongresie Kobiet.
Kandydatka koalicji Prawo do Miasta była też gościem specjalnej, 40-minutowej Otwartej Anteny w Wieczorze WTK:Poza tym relacja z wczorajszej „zdarzeniówki”, czyli Koalicja Obywatelska przedstawia swoje pomysły dla regionu, a Tadeusz Zysk z Partią Porozumienie chwali się sukcesami rządu: