Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

SEWERYN LIPOŃSKI
9 września 2018

Prezydent Jacek Jaśkowiak wystartował z kampanią i ogłosił „kierunek Europa”. Ruchy miejskie czują się oszukane przez Joannę Jaśkowiak, Tomasza Lewandowskiego i spółkę wyprowadziła w pole liderka ich ugrupowania, a Jarosław Pucek przechwycił jednego z ważniejszych radnych PO.

Zatem tak ogólnie – działo się. Co prawda nie mieliśmy żadnego nowego sondażu prezydenckiego, ba, żaden z kandydatów nie udzielił nawet w tym tygodniu żadnego dłuższego wywiadu. Ale i tak było ciekawie.

Kampania wyborcza rozkręciła się na dobre. Dlatego teraz na Poznań Spoza Kamery co niedzielę znajdziecie podsumowanie tygodnia – czyli wszystkie ważniejsze wydarzenia z ostatnich dni w pigułce.

Poniedziałek

Tak właściwie należałoby zacząć od niedzieli. To wtedy, podczas wieczornego posiedzenia rady regionu Platformy Obywatelskiej, doszło do awantury o listy wyborcze.

To ta awantura de facto zdeterminowała kluczowe wydarzenia całego tygodnia. Z list Platformy wycięci zostali Bartosz Zawieja, szef poznańskiej PO, i radny Tomasz Lipiński.

Przewodniczący wielkopolskiej PO Rafał Grupiński tłumaczy, że Lipiński wyleciał za krytyczne wobec prezydenta Jacka Jaśkowiaka komentarze, jakich udzielał w TVP Poznań. W sprawie Zawiei powodów publicznie nie podano.

Nieco mniej spektakularny kwas wśród ruchów miejskich. Żona prezydenta Joanna Jaśkowiak, która miała kandydować na miejską radną z list koalicji Prawo do Miasta i w sierpniu zrezygnowała, teraz nagle znalazła się na listach… Koalicji Obywatelskiej do sejmiku.

Poznajemy też szóstego kandydata na prezydenta. Co prawda Włodzimierz Nowak miał to oznajmić wszem i wobec na konferencji, której jakoś do dziś nie zwołał, ale zdążył potwierdzić dziennikarzom, że kandyduje.

Aha! Przetarg na projekt i budowę tramwaju na Naramowice, czyli sztandarowej obietnicy Jacka Jaśkowiaka z poprzednich wyborów, rozstrzygnięty. Turecka firma w konsorcjum z polską zarobi 380 mln zł.

Wtorek

Nieprzyjemnie robi się także na lewicy. Zaczynają krążyć pogłoski, że Barbara Nowacka przyłączy się z Inicjatywą Polska do Koalicji Obywatelskiej, zresztą wieczorem potwierdza to w TVN24 Ewa Kopacz.

Poznańscy działacze praktycznie od razu dystansują się od tej decyzji Nowackiej. I zapowiadają, że sami w żadną koalicję wyborczą z Platformą Obywatelską czy Nowoczesną wchodzić nie zamierzają, bo różnice programowe są zbyt duże.

Tymczasem Tadeusz Zysk jako pierwszy odpowiada dla czytelników Poznań Spoza Kamery na pytania w krótkiej ankiecie. Podaje m.in., że jego ulubione książki to "Władca Pierścieni" i "Wilk stepowy", w szkole lubił chemię i historię, a gdy był mały, to chciał zostać... szalonym naukowcem.

Środa

Tego dnia show kradnie Tadeusz Zysk. Kandydat PiS na prezydenta Poznania zapowiada budowę tzw. premetra, czyli przedłużenie trasy Pestki na Dębiec i budowę tramwaju z Franowa na Ławicę, który 5 km w śródmieściu miałby pokonywać w tunelu.

To w ogóle jest dzień PiS-u. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywa w ogólnopolskim sondażu IBRiS dot. wyborów do sejmików, w tym bierze też wielkopolski sejmik, zdobywając bezwzględną większość 20 z 39 mandatów.

Prezydent Jacek Jaśkowiak również przysyła odpowiedzi w ankiecie Poznań Spoza Kamery. Jego hobby to sport i teatr, z książek najbardziej lubi "Lalkę", a w młodości myślał o tym, by zostać zakonnikiem.

Czwartek

Dyskusji o pomysłach Tadeusza Zyska ciąg dalszy. Specjaliści zwracają uwagę, że po pierwsze trasy w tunelu na Ławicę nie ma w żadnych planach przestrzennych miasta i jej budowa wiązałaby się z gigantycznymi utrudnieniami, po drugie skąd wziąć na to pieniądze?

Kandydat PiS w końcu sam przyznaje, że budowa takiej trasy z Franowa na Ławicę to koszty ok. 1 mld zł.

Prezydent Jacek Jaśkowiak też musi się tłumaczyć, tyle że nie z pomysłów, a z niezrealizowanych obietnic. Przyznaje, że zamiast obiecanych 4 tys. mieszkań na koniec kadencji będzie tylko około 1 tys.

Podkreśla jednak, że to i tak znacznie więcej, niż miasto budowało za czasów jego poprzednika.

Piątek

Prezydent rozpoczyna kampanię wyborczą. Jego hasło na tegoroczne wybory to „Poznań – kierunek Europa!”. Zapowiada jednak, że nie będzie spektakularnych inwestycji, tylko kontynuacja tego, co robił w tej kadencji.

I że dla jego współpracowników będzie to oznaczało „pot, łzy i ciężką pracę”.

Tymczasem ciągnie się sprawa Tomasza Lipińskiego. Radny udziela „Gazecie Wyborczej” obszernego wywiadu, w którym jedzie po Platformie i stwierdza, że Poznań mógłby mieć lepszego prezydenta niż Jacek Jaśkowiak. I że tak w ogóle – jego zdaniem – w 2014 r. z Grobelnym w II turze wygrałby każdy.

Jeszcze tego samego dnia rano, gdy w gazecie ukazuje się wywiad, Lipiński odchodzi z klubu radnych PO i z samej partii.

Sobota

Poznańscy politycy PO jadą do Warszawy na konwencję. Prezydent Jacek Jaśkowiak jest tam jednym z przemawiających, mówi, że trzeba obronić Poznań przed PiS.

Jak już o PiS mowa… Posłowie partii Jarosława Kaczyńskiego zwołują konferencję, na której wytykają Jackowi Jaśkowiakowi i Platformie niespełnione obietnice.

Zgodnie z zapowiedziami na konwencji Platformy pojawia się Barbara Nowacka. Poznańscy działacze Inicjatywy Polska podtrzymują, że tu nie będzie żadnej koalicji z Platformą i Nowoczesną do sejmiku.

Niedziela

Królem transferów tej kampanii jest na razie Jarosław Pucek. Potwierdza, że do jego ekipy dołączył Tomasz Lipiński, jak podaje „Głos Wielkopolski” na jego listach będzie też Marek Niedbała, a podobno to wcale nie koniec.

Tymczasem władze miasta – z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem na czele – doglądają testowych przejazdów tramwajów po nowym torowisku na Św. Marcinie. Już w poniedziałek tramwaje wracają tam na swoje stałe trasy.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: