Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 5 WRZEŚNIA. Platforma kłóci się o listy, Inicjatywa Polska traci liderkę

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #PO #Jacek Jaśkowiak #Tomasz Lipiński #Inicjatywa Polska

SEWERYN LIPOŃSKI
5 września 2018

Prezydent Jacek Jaśkowiak wzburzony wychodzi z sali, Mariusz Wiśniewski mówi o listach „nie do przyjęcia”, a Bartosz Zawieja prosi „przygotować herbatkę uspokajającą” dla Patryka Pawełczaka. Tak – według ustaleń „Gazety Wyborczej” - wyglądała dyskusja wielkopolskiej PO o listach na wybory samorządowe.

Sprawa burzliwego posiedzenia rady regionu przewija się w poznańskich mediach już któryś kolejny dzień, mimo że mamy środę, a do zebrania doszło w niedzielę. Przypomnijmy, że z list wylecieli radny Tomasz Lipiński i wspomniany Bartosz Zawieja, czyli szef poznańskiej Platformy.

Poza tym możemy przeczytać i posłuchać m.in. o kłopotach poznańskich działaczy Inicjatywa Polska z decyzją Barbary Nowackiej i o wrześniowych remontach w różnych punktach miasta.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Nowe doniesienia w sprawie tzw. afery parkingowej – w której zeznawali już m.in. prezydenci Jacek Jaśkowiak i Ryszard Grobelny oraz ich zastępcy – chodzi o zbudowanie „na lewo” dwóch parkingów dla policji.

Proces ośmiorga oskarżonych ruszył w lipcu zeszłego roku. Każdy odmówił wtedy składania wyjaśnień oraz nie przyznał się do winy.

Dopiero we wtorek oskarżeni postanowili zabrać głos. Jako pierwsi wyjaśnienia złożyli Jacek Sz., Kazimierz S. i Florian K. Wszyscy próbowali przekonać sąd, że ich wcześniejsze przyznanie się do winy zostało im zasugerowane podczas przesłuchania przez CBA.


CAŁY TEKST: Afera parkingowa: oskarżeni zmieniają wersję wydarzeń

Poza tym, z rzeczy już typowo politycznych, relacja z wtorkowej konferencji Lewicy o komunikacji miejskiej.

Tomasz Lewandowski, kandydat Lewicy na prezydenta Poznania wskazuje, że często przystanki są znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. (…)

- Proponujemy uruchomienie mikrolinii autobusowych. Małe busy są w stanie wjechać na osiedla i dowozić pasażerów do pętli autobusowych, punktów przesiadkowych – mówi Lewandowski.

Lewica wraca do koncepcji z lat 60. budowy mostu winogradzkiego, który połączyłby skrzyżowanie ul. Winogrady i Szelągowskiej ze skrzyżowaniem Hlonda i Głównej. Po zrealizowaniu całej trasy tramwajowej na Naramowice tramwaj alternatywnie mógłby też jeździć tym mostem na Zawady.


Tego tekstu akurat w internecie nie ma.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Na czołówce „Wyborczej” obszerna relacja z burzliwego posiedzenia Platformy Obywatelskiej w miniony weekend. Piotr Żytnicki odtworzył jego przebieg na podstawie nieoficjalnych rozmów z kilkoma uczestnikami.

Szef wielkopolskiej PO Rafał Grupiński do końca liczył, że Zawieja uwzględni propozycje Jaśkowiaka (…) ale tak się nie stało. W sobotę zarząd miejski Platformy przyjął listy wyborcze w wersji zaproponowanej przez Zawieję. (...)

Zawieję skrytykował Patryk Pawełczak, szef gabinetu prezydenta Jaśkowiaka, prywatnie mąż radnej Lisieckiej-Pawełczak, zrzuconej na odległe miejsce na liście. Pawełczak stwierdził, że Zawieja prowadzi wewnętrzne gierki, a ważniejsze od dobrego wyniku w wyborach jest dla niego wstawienie na lepsze miejsca swoich działaczy.

Wcześniej Pawełczak głośno komentował wypowiedzi Zawiei, na co ten poprosił, by ktoś z sali „przygotował dla kolegi herbatkę uspokajającą”. (…)

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zwracając się do Zawiei, powiedział, że jest zażenowany tą sytuacją. (…) Krótko potem Jaśkowiak opuścił salę, a wraz z nim co najmniej kilkunastu działaczy.


CAŁY TEKST: Awantura o listy wyborcze PO w Poznaniu. Jaśkowiak ostentacyjnie wychodzi, matka jego rywala wycięta

RADIO POZNAŃ

Krótka relacja z wtorkowej sesji rady miasta, na której radni pierwszy raz korzystali z nowego systemu do głosowania.

Wielu radnych dopiero we wtorek uczyło się obsługi urządzeń. Największe problemy z nowym system miał opozycyjny radny Adam Pawlik z PiS. Jak podkreśla, ekran nie jest dostosowany do osób ze słabym wzrokiem.

Montaż nowych urządzeń połączony z remontem sali kosztował prawie 1,5 miliona złotych. Przewodniczący Grzegorz Ganowicz mówił, że dotychczasowy system technologicznie był nienowoczesny.


CAŁY MATERIAŁ: Radni mają nowe maszynki do głosowania

Na tejże sesji radni m.in. zatwierdzili listę lokali wyborczych na wybory samorządowe.

Wojciech Kasprzak z Urzędu Miasta Poznania mówi, że wymogi dotyczące niepełnosprawnych spełnia 53% lokali: - Problem polega na tym, że wymagania dotyczące dostosowania lokali są bardziej rygorystyczne niż w przypadku ogólnych przepisów budowlanych. W normalnych warunkach te lokale są uznawane jako dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

W dwóch przypadkach - na Piątkowie i Jeżycach - w Poznaniu zmieniono siedziby lokali wyborczych. Mieszkańcy z tego terenu dostaną listy z informacją o zmianach.


CAŁY MATERIAŁ: Niewiele ponad połowa lokali wyborczych dostosowana dla niepełnosprawnych

TVP POZNAŃ

Tym razem Teleskop wyglądał trochę tak, jakby redakcja przespała cały poniedziałek, dlatego jest m.in. news o rozstrzygnięciu przetargu na tramwaj na Naramowice.

Z kolei wszystkie polityczne newsy z poniedziałku (awantura o listy Platformy, transfer Joanny Jaśkowiak, kandydatura Włodzimierza Nowaka, konflikt w Inicjatywie Polska) zebrano w jeden materiał.

Miejsca na liście do sejmiku ma zabraknąć dla przewodniczącego poznańskich struktur PO Bartosza Zawiei. A na liście do rady miasta Poznania – dla Tomasza Lipińskiego, który w ostatnim czasie nie szczędził słów krytyki prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi.

Co ciekawe, Anna Molska przytacza wypowiedź Lipińskiego sprzed zaledwie półtora tygodnia, która w obecnej sytuacji brzmi dość kuriozalnie:

- Platforma Obywatelska nie jest partią wodzowską, każdy może mieć swoje zdanie, chodzi o to, żeby wspólnie jakiś kompromis wypracować. Współpraca z prezydentem na ogół układa nam się bardzo dobrze, w związku z czym nie sądzę, aby pan prezydent tak bardzo chciał mnie z tych list usunąć.

Jest też kolejna wypowiedź, w której Joanna Jaśkowiak odnosi się do swojej zaskakującej zmiany barw politycznych:

- Moje cele się nie zmieniły, w sensie poparcia dla tez miejskich, dla dążeń ruchów miejskich. Zmieniło się tylko miejsce, z którego będę mogła to realizować – mówi Joanna Jaśkowiak.

I jeszcze – wciąż w tym samym materiale – radna Katarzyna Kretkowska krytycznie o rozmowach Barbary Nowackiej, liderki Inicjatywy Polska, z PO i Nowoczesną:

Działacze Inicjatywy w Poznaniu odcinają się od kroków podjętych przez zarząd krajowy stowarzyszenia. - Łączenie nagle lewicy, która jest antyneoliberalna, z ugrupowaniami neoliberalnymi odbiera wiarygodność w zasadzie jednym i drugim – mówi Katarzyna Kretkowska.

CAŁY MATERIAŁ: Wyborcza zamiana

Tymczasem w Faktach po Faktach w TVN24 Ewa Kopacz potwierdziła, że Barbara Nowacka dołączy do Koalicji Obywatelskiej, co oczywiście stawia pod znakiem zapytania polityczną przyszłość Katarzyny Kretkowskiej, Tomasza Lewandowskiego i spółki. Przynajmniej pod obecnym szyldem.

TELEWIZJA WTK

To będzie w Poznaniu wrzesień pełen remontów i utrudnień na drogach. Ruszyła rozbiórka mostu Lecha, trwa już przebudowa ronda Żegrze i torów do os. Lecha, a MPK remontuje skrzyżowanie ul. Głogowskiej z Hetmańską.

Zdaniem zastępcy prezydenta Poznania Macieja Wudarskiego wiele prac było już teraz koniecznych: - Nie podejmowaliśmy decyzji o przebudowie mostu Lecha, patrząc, że mamy za plecami wybory. Mieliśmy pełną świadomość tych utrudnień. Jeżeli ma być w przyszłości lepiej – to muszą być chwilowe utrudnienia.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: