www.poznanspozakamery.pl
facebook.com/poznanspozakamery

Poznań Spoza Kamery » Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 16 SIERPNIA. Kontratak Lewandowskiego, echa marszu równości i bojkot TVP

16 sierpnia 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 16 SIERPNIA. Kontratak Lewandowskiego, echa marszu równości i bojkot TVP

#Wybory 2018  #Poznań  #przegląd prasy  #Głos Wielkopolski  #Gazeta Wyborcza  #Tomasz Lewandowski

- Zawsze ten, co panuje, ma łatwiej od tych, co aspirują – mówi politolog dr Sławomir Drelich na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. Kampania wyborcza w Poznaniu rusza pod znakiem zamieszania wokół Tomasza Lewandowskiego.

Tak się złożyło, że zaraz po ogłoszeniu daty wyborów mieliśmy święto, więc dzisiejsze gazety mają pewien poślizg i w dużej mierze odnoszą się jeszcze do wtorkowych tłumaczeń Tomasza Lewandowskiego.

Mimo to zapraszam na pierwszy w tej kampanii poranny przegląd prasy (dziś akurat tylko prasy, ale w kolejnych dniach będzie to raczej przegląd mediów) na Poznań Spoza Kamery.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Rozmowa o wyborach samorządowych z politologiem i etykiem dr. Sławomirem Drelichem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, to tam jest inna struktura elektoratu, dlatego tam spodziewałbym się zwycięstwa PO. (…) Jeśli konkurencja w wyborach na wójta, burmistrza czy prezydenta jest słaba, to przewagę mają dotychczas rządzący.

Oni mają dobre relacje z lokalnym biznesem, który może liczyć na korzystne przetargi, i mogą wpływać na media. Zawsze ten, co panuje, ma łatwiej od tych, co aspirują.


Jest też oczywiście tekst o wiceprezydencie Tomaszu Lewandowskim, a konkretnie o jego tłumaczeniach w sprawie zleceń dla firmy znajomego, którą „Głos” opisuje od paru tygodni:

- Nie mam nic do ukrycia. Poleciłem, by podległe mi jednostki udzieliły CBA obszernych informacji. Czekałem, aż wszyscy polityczni aktorzy się wypowiedzą, i postanowiłem zmierzyć się z zarzutami.

Niestety w tej sprawie pojawiło się wiele krzywdzących komentarzy wobec urzędników, sugerowano też nieetyczne zachowanie – uważa Tomasz Lewandowski. I wyjaśnia szczegółowo, dlaczego do Orbsay Solutions trafiły zlecenia z GOAP i PTBS.


W dłuższej, internetowej wersji tekstu Tomasz Lewandowski sugeruje też, że za atakiem na niego stoi Platforma Obywatelska, bo „jej części marzy się koalicja z Ryszardem Grobelnym i Jarosławem Puckiem”.

Cały tekst: Wiceprezydent Lewandowski: Przerażająca jest hipokryzja Pucka

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tu jeszcze kolejne echa wydarzeń związanych z marszem równości.

Z 36 zgromadzeń zgłoszonych przez narodowców, które miały się odbyć w czasie Marszu Równości, zorganizowano tylko jedno.

- Zgłoszenia były fikcyjne i miały na celu zablokowanie Marszu Równości – mówi „Wyborczej” Michał Szymański z urzędu miasta.


Co ciekawe, szef Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitkowski potwierdza, że taki właśnie był plan.

Cały tekst: Narodowcy zgłaszali fikcyjne zgromadzenia, by zablokować marsz równości

Prezydent Jacek Jaśkowiak ogłasza bojkot TVP. Przynajmniej jeśli chodzi o zaproszenia do studia. Taką decyzję podjął po relacjach TVP Poznań z marszu równości.

- To, co od jakiegoś czasu robi TVP, jest po prostu zaprzeczeniem dziennikarstwa. W rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej nie zamierzam przyjmować żadnego zaproszenia do studia TVPiS – napisał prezydent na swoim Facebooku.

Cały tekst: Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak ogłasza bojkot TVP w kampanii wyborczej

Poza tym również tekst o Tomaszu Lewandowskim, w którym wiceprezydent dodatkowo zapowiada, że szef firmy Orbsay Solutions (wokół którego rozpętała się cała burza) tym razem nie będzie odpowiadał za jego kampanię wyborczą.